"Kõripõletikule on omane kähe hääl, mis on tingitud limaskestade ja häälepaelte tursest. Lisaks on tüüpiline haukuv köha. Haigust esineb peamiselt alla kolmeaastaste laste seas, sest nende hingamisteed on niigi ahtakesed. Limaskestade turse tõttu võib laste hingamine olla raskendatud ja nad võivad muutuda virilaks," räägib dr Lindström.
Larüngiit on enamasti viirushaigus, mistõttu tuleb seda sümptomite järgi eristada teistest võimalikest nakkustest. "Haukuv köha ja kähe hääl ongi kaks peamist märki sellest, et tegemist on just larüngiidi, mitte neelu-, kõrva- või ninapõletikuga," kinnitab arst.
Niiskus kuivusest parem
Kas kõripõletik on nii tõsine haigus, et vajab viivitamatut abi? "Kõripõletik ei vaja üldjuhul tõsisemat meditsiinilist sekkumist – see taandub ajapikku ja enamasti kahe nädala jooksul," ütleb dr Lindström. "On leitud, et jahe ja niiske õhk aitab vaevuseid leevendada. Laps võiks olla näiteks lahtise akna juures või õues."
Täiskasvanutelgi soodustab kuiv ja tolmurohke õhk kõripõletiku teket. Kopsuvaenulik sisekliima ei aita ka ravile kaasa. Niiske toaõhk soodustab parema enesetunde loomist, kuna see teeb hingamise kergemaks. "Kui kellelgi on väga tugev atakk, siis tasub temaga minna kraanikausi juurde ja lasta kraanist kõige kuumemat vett. Vähemalt kraanikausi vahetus ümbruses muutub õhk tunduvalt niiskemaks," räägib arst.
Vähem rääkimist ja alkoholi
Larüngiidi korral teeb hääle kasutamise vähendamine ainult head. "Ideaalne oleks täielik puhkus rääkimisest, ent tavaelus on sellise soovituse järgimine äärmiselt keeruline. Kõige parem on larüngiidi korral rääkida vaikse ja pehme hääletooniga. Sosistamist tasub vältida, kuna see võib kõri veelgi rohkem ärritada," soovitab tohter.
Täiskasvanud peaksid võimalikult vähe tarvitama alkoholi. "Alkoholil on negatiivne toime, kuna see viib kehast vee välja, mille tulemusel muutuvad kõri limaskestad kuivemaks. Pealegi mõjutab alkoholi tarbimine kõrilihaste motoorikat, näiteks sundides inimest üleliia oma kõrilihaseid pingutama. Niiviisi tekib kõri piirkonnas tugev stress ja seegi ei aita paranemisele kaasa," sõnab Ingmar Lindström.
Vahel hoopis tõsisem haigus
"Mõnikord võib vaevuste taga olla mõni tõsisem haigus, nagu kopsupõletik või kõripealisepõletik epiglotiit. Osal juhtudel manustatakse inimesele ravimeid, mis turset vähendavad ja seeläbi hingamist kergendavad. Nende ravimite toime on enamasti ajutine, nii et ravimite korduvaks määramiseks võib olla vajalik haige jälgimine haiglas," ütleb dr Lindström.
Epiglotiiti jäävad harilikult väikelapsed, ent haigus võib kimbutada igas vanuses. Väiksemate laste puhul muudab seisundi ohtlikuks hingamisteede kitsus. "Nimelt eraldab epiglotis ehk kõripealis neelu kõrist. Kui kõripealis tursub, siis muutub hingamine tunduvalt keerulisemaks," selgitab arst. "Lapse haigestumise korral võivad sümptomiteks olla hingamisraskused, palavik, kahvatu nahk ja tugev süljeeritus. Kindlasti on vaja lapse igasuguse hingamishäire korral pöörduda erakorralise meditsiini osakonda."
Kui muutub krooniliseks
Kõripõletik võib olla äge või krooniline. "Kroonilise kõripõletiku tekke taga võib olla erinevaid probleeme. Tihti tekitavad kroonilist vaevust korduvalt ravimata jäänud kõripõletikud, ent keskkond võib samuti olulist rolli mängida. Suitsetamine, töökohas keemiliste ühendite sissehingamine, siseruumide kuiv õhk ja pidev hääle ülepingutamine on mõned riskitegurid, mis kroonilise kõripõletiku kujunemisele hoogu annavad," loetleb tohter.
Kroonilisel larüngiidil võib olla palju tekkepõhjuseid, kusjuures selle diagnoosimise eelduseks on vähemalt kolm nädalat kestnud haiguslugu. "Mõnikord on krooniline haigusvorm mitme faktori koosmõju tagajärg, mille on tinginud näiteks alkoholi liigtarbimisest tekkinud mao ülehappesus ja samal ajal võimust võtnud viirushaigus. Välistatud pole otseselt keskkonnast pärinevad põhjused. Mujal maailmas, eriti kehva tööohutusega riikides, esineb kroonilist larüngiiti tihti mürgiste ja ärritavate ainete pideva sissehingamise tagajärjel."
Dr Lindström lisab, et krooniline kõripõletik võib alguse saada ka refluksösofagiidist. "Tegu on põletikuga, mida põhjustab maosisu sattumine söögitorru. Kui larüngiit tuleneb reflukshaigusest, on vaja ette võtta toitumis- ja elustiilimuudatusi. Samuti võib arst välja kirjutada antatsiide, mis neutraliseerivad maohapet, ja histamiin H2-retseptorite antagoniste ehk haavandtõvevastaseid preparaate. Tavaliselt on tegu pikemaajalise raviga, mis võtab arvesse inimese teisi riskitegureid, nagu alkoholi tarvitamine või suitsetamine."
Sarnased sümptomid
"Kõripõletiku tunnuseid võidakse mõnikord segamini ajada hormonaalsete muutuste ajal tekkivate häält moonutavate häiretega, mida võib ette tulla näiteks teismeeas ja menopausi ajal," täpsustab dr Lindström. "Loomulikult võivad kõripõletikuga sarnanevaid vaevuseid tekitada ka anatoomilised põhjused või talitlushäired. Organite struktuuri mõjutavate probleemide hulka kuuluvad tsüstid, polüübid, sõlmed, haavandid ja muud muutused kõris. Talitlushäirete korral võivad kõriprobleemid alguse saada nii neuroloogilistest, psühhogeensetest kui ka sisenõrenäärmete talitluse häiretest."