6 terviseprobleemi, mille puhul raviturvas aitab
Tuuli Mäemat
Kodutohter august 2017
Raviturvas parandab tervist | Shutterstock

Meie kodumaa rabade ja metsade põuest pärit turvas aitab erinevate nahaprobleemide vastu. Abi saab ka liigesevaevuste, juuste hõrenemise ning psoriaasi korral. Turblissi arendus- ja tootejuht Sirli Mangus selgitab asja lähemalt.

 

Turba imelised omadused peituvad inimorganismile kasulikes humiinainetes, mida leidub turbas suures koguses. Kuna Eesti asub laiuskraadil, kus pinnase ja ilmastikunähtuste koosmõjul on tekkinud väga humiinhapperikas turbakiht, siis meil on, mille üle uhkust tunda: turbaga saame ravida nii nahahädasid kui ka teisi tervisemuresid.

Puhastab ja niisutab samal ajal

Turvast on kasutatud juba hulk aega, pea 200 aastat. See tekib soodes 1–4 meetri sügavusel vaakumis. Kuna turvas on seal aastatuhandeid küpsenud, on see muutunud väga rikkalikuks. Koostises on rohkelt humiinhapet, lipiide, aminohappeid, ensüüme jpm. Bioloogiliselt aktiivne aine humiin tungib nahast läbi ja imeb sealt välja erinevad mürgid ning jääkained. Lisaks aitab humiin aktiveerida vere- ja lümfiringet ning tasakaalustab hormoonide talitlust. Raviturvas mõjub nahale samal ajal nii puhastava kui ka niisutavana.

Kehas toodetava transportvalgu albumiini sidumisel turba aktiivainetega toimub nahas ioonide vahetus: plusslaenguga ioonid vahetatakse negatiivsete ioonide vastu. See aitab oksüdeerumisprotsessi aeglustamise asemel lausa ümber pöörata ja seeläbi naharakkudel oma algsel moel funktsioneerima hakata. Selleks, et meie nahk oleks elastne ja niisutatud, on vaja hüaluroonhapet. Turbas rikkalikult sisalduv humiinaine aitab hüaluroonhappe elutsüklit pikendada ning tänu sellele aeglustub niiskuskadu ja kortsude teke.

Mille korral raviturvas aitab?

Erinevad nahaprobleemid

Aitab toibutada vananevat või sära kaotanud nahka ja leevendada aknet.

 Juukseprobleemid

Lahendab erinevaid peanahamuresid. Toimib ka kõõmavastaselt. Stimuleerib peanaha vereringet ja soodustab juuksekasvu.

Kehaprobleemid

Trimmib nahka ja vähendab tselluliiti.

Liigesevaevused

Vähendab liigesevaevuseid.

Psoriaas

Aitab hoida psoriaasi kontrolli all ja seda leevendada.

Stress ja pinge

Mõjub rahustava ja lõõgastavana.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.