Aasta aed 2017: põnevad sopid ja voolavad lillejõed
Kaja Kurg
Kodu & Aed
kodu kauniks 2017, aasta aed
Grillimajas on mõnus istuda ka vihmaga. Tagapool, kohe käeulatuses on kasvuhoone tomatitega ning aiamaa, kust näpsata värskeid ürte. | Tiina Tammet

Võistluse „Kodu kauniks 2017” aasta aia preemia – 2500 eurot Bauhofilt – pälvis perekond Saare koduaed. Ulvi ja Lembit Saare võluvalt sopilises aias võiks lõputult ringi uidata, sest ikka ja jälle suudab mõni vahva detail, nutikas lahendus või kaunis vaade üllatada.

Kes: Ulvi ja Lembit Saar

Kus: Alu alevik, Rapla vald

Mis: 2800 m2 suurune paljude aiaruumide, vahvate ehitiste, lugematute istumiskohtade ja voolavate lilleväljadega aed

Tingimused: raskem savikas muld; Raplamaa kliimale omased sagedased öökülmad kevadel ja sügisel

Oma aiast hakkas Ulvi Saar unistama juba lapsena: „Vanaemal ja vanematel oli haruldaselt ilus lille- ja tarbeaed. Mäletan, kuidas ütlesin, et tahan endale ka suurt lilleaeda ja väikest maja. Vaikselt on see unistus nüüd teoks saanud.ˮ Kui naine veerandsada aastat tagasi oma abikaasa sünnikoju elama tuli, oli siin kõik hoopis teisiti, ka krunt oli poole väiksem kui praegu. Ulvi: „See oli tüüpiline tolle ajastu väikeasula koduaed viljapuude, marjapõõsaste ja köögiviljapeenardega. Tohutult palju oli õunapuid. Lilli oli vähe, sest peeti veel koduloomi ning nende kõrvalt polnud aega iluaianduseks, see polnud moeski.ˮ

Pärast seda, kui lapsed suureks said ja kodust lahkusid, hakkasid Ulvi ja Lembit aeda tasapisi ümber kujundama. Õunapuude read aina hõrenesid, et teha ruumi ilupeenardele ja murule. Lennukate aiakujundusplaanidega sobis hästi, et krundi kõrvalt õnnestus tubli tükk maad juurde osta. Aleviku selles nurgas oli vanasti Alu mõisa õunaaed. Pinnas on siin savikas, kevaditi kipub sulavesi madalamatele kohtadele loike jätma. Nii mõnigi peenar on tulnud kõrgemale tõsta. Raskevõitu muld kõigile taimedele ei sobi ja nii on tulnud seda aastate jooksul turbaga väga palju parandada. „Aga lõpuks valib aed ikkagi oma taimed ise,ˮ ütleb perenaine.

Ulvi ja Lembit elavad praegu kahekesi. Vanem tütar Annika elab Soomes, lisaks ilusale kodule on ta rajanud ka kauni aia, mis on ühtlasi mõnus mängumaailm tema kolmele tütrele. Noorem tütar Dea elab Nõmmel, poeg Teet on uut kodu loomas Viimsis. Lapselapsi on praegu kuus.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.