20+ nippi krüsanteemide kasvatamiseks

Alari Suurmets
TM Kodu & Ehitus
Sügist kuulutavad krüsanteemid | Alari Suurmets

Omapärane ja paljude jaoks ebameeldiv lõhn, hiline õitsemine ja vikerkaaretoonides õied ‒ just sellised on uhked krüsanteemid.

 

Krüsanteemid on ülipopulaarsed lõikelilled, potililled ja ka aiataimed. Tõsi, paljud sordid ei pruugi meie jaheda ja lühikese suve korral oma õisi üldse näidata. Krüsanteemid vajavad õite moodustamiseks õige pikkusega päeva ja ööd.

Öö ‒ väga oluline tegur õitsemiseks

Pimedus peab kestma vähemalt 9,5 tundi. See tähendab, et taimed ei tohi saada lisavalgust!  Kui pimedus kestab 9,5 tundi, hakkavad krüsanteemid õisi moodustama. Õite välja arenemiseks peavad ööd olema vähemalt 10,5 tundi pikad.

Suurkasvatajad on lahendanud asja lihtsalt, pakkudes taimedele 12 tundi valgust ja 12 tundi pimedust. Igasugune valgus, kasvõi vähene, rikub ranget režiimi ja just seepärast ei pruugi aias kasvatades paljude sortide õisi näha või hakkavad lilled õisi moodustama just enne külmade saabumist. Olete ju isegi märganud, et sageli just siis, kui põõsake on saavutamas oma ilu, tuleb külm ja rikub kõik.

Madal temperatuur

Õite moodustamiseks on väga oluline ka madal temperatuur ‒ 12‒15 ºC oleks ideaalne. Selline range valguse- ja temperatuurirežiim peaks kestma 7‒10 nädalat. Muidugi sõltuvad eripärad tihti ka sordist. Mõni sort reageerib juba lühema aja jooksul. Selleks et näha imelisi õisi, on paljusid sorte mõttekas kasvatada potis. Aias on vastavaid tingimusi raske luua.

Hoolduse tarvilikud nipid

1. Hoia mullapind ühtlaselt niiske, kuid mitte vesimärg. Liigne niiskus tekitab kiirelt mädanikke ja taim võib hukkuda.

2. Võimalusel vali väga valge kasvukoht. Krüsanteemid taluvad ka päikest hästi, aga poest koju toodud taimeke pole sellega harjunud. Seepärast harjuta taime päiksega ettevaatlikult ja järk-järgult, eriti varakevadel, mil päike on iseäranis intensiivne.

3. Ideaalne on jahe koht. Liiga soojas kuivab taim kiirelt läbi ja kaotab oma dekoratiivsuse, samuti kipub ajama peenikesi võrseid.

4. Esimesel võimalusel pärast õitsemist istuta taim ümber suuremasse potti, mis võiks olla pigem konteineritüüpi ja põhjas suurte aukudega.

5. Koli taim võimalusel potiga kasvuhoonesse. Alusta väetamist täisväetisega. Kevadel võib kasutada rohkem lämmastikku sisaldavat väetist. Alates juulist võiks valida väetise, milles on kõrgem pigem kaaliumi osakaal. Ära kasuta liiga tugevaid väetisi, eelistage pigem lahjemaid.

6. Suvel võib taime potiga peenrasse kaevata. Taim ajab potipõhjast juured peagi mulda ja te ei usu isegi, kui vägevaks võib tilluke krüsanteemipõõsas sügiseks kasvada.

7. Soovides näha õisi, tuleb hakata pidama ranget režiimi.

Talvitumine aias ja potis

Peenras talvitumine on meie kliimas seotud alati riskiga. Meie talved on väga heitlikud ja tihti niisked. Just liigne vesi ja niiskus on krüsanteemidele surmav kombinatsioon. Kasuta talvekattena kuiva ja õhulist materjali. Spetsiaalne vett hülgav katmiseks mõeldud turvas või kuivad puulehed toimivad hästi.

Oluline on põõsaid talvise niiskuse eest kaitsta. Seepärast aseta peale vee eest kaitsev materjal: kile, tõrvapapp või mõni muu plaat. Potis talvitumisel ei pea isegi külmasid ootama, kuid seda võib teha ja lasta külmal neid kergelt näpistada. See on taimedele signaaliks, et nüüd on aeg magama minna.

Pärast seda, kui külmad on põõsaid näpistanud, lõika taimed tagasi ja puhasta kuivanud lehtedest ja nõrkadest võrsetest, jättes alles vaid tugevad puitunud varred. Mittepuitunud osa ei talvitu ja võib minna hallitama, mädanema. Vii taim potiga talveruumi. Selleks sobib jahe kelder või garaaž. Oluline on, et talvekorter oleks kuiv. Väldi liigniiskust!

Hea teada: Krüsanteemid

Krüsanteemid jagatakse õie kuju järgi kaheksasse suurde rühma.

Lihtõielised: pikad kroonlehed, nagu näiteks karikakral.

Dekoratiivõielised: õied on suured, uhked ja lopsakad. Tihedalt täidetud.

Cushion-õielised, tõlkes padiõielised: õied on ühtlaselt madalad.

* Anemoonõielised: sarnased cushion-õietüübiga, ainult õie sisu on tihedalt täis madalamaid kroonlehti.

Pompoonõielised: täiuslikud väikesed pallikesed. Ideaalselt vormitud!

Toruõielised- kroonlehed meenutavad pikkasid torukesi.

* Ämblikõielised: kroonlehed lõppevad lõhenevate otstega.

Lusikaõielised: lamedad õied ja kroonlehed meenutavad kujult lusikat.

Sarnased artiklid