3 nippi akustika parandamiseks. Akustilised abivahendid

TM Kodu&Ehitus
Mida enam on ruumis pehmeid-poorseid, eri nurkade all või kaarduvaid pindu, seda kiiremini helilainete energia vaibub. | Shutterstock

Milliseid akustilisi probleeme on võimalik spetsiaalsete interjööritoodetega lahendada, avab Intera turundusjuht Fred Frosh.

Tegelikult peaks alustama sellest, mida ruumiakustika all mõeldakse. Tihti aetakse segamini heliisolatsioon ja kajasummutus. Läbi seina liikuv heli – õhumüra – on pigem ehituslik. Erinevate seinte helipidavusele on kehtestatud ka normid.
Ruumi siseakustika aga tegeleb kaja summutamise ehk ruumis sees heli peegeldumise parandamisega. Ühe valdkonna toode ei lahenda teise valdkonna probleemi: näiteks õhuline vildist paneel seinal võib tõsta kodukino kõlaritest kostva heli tajutavat kvaliteeti, ent ei takista heli kostumist kõrvalruumi.

Ruumi planeerides tasub meeles pidada, et peamised häiriva kõlavuse "süüdlased" on suured ja siledad (klaas, betoon, värvitud kips), omavahel paralleelsed pinnad. Mida enam on ruumis pehmeid-poorseid, eri nurkade all või kaarduvaid pindu, seda kiiremini helilainete energia vaibub.

Mida enam on tuba mööbli, taimede ja aksessuaaridega sisustatud, seda väiksem kaja – andes helilainetele rohkem pindu, millesse sumbuda või millelt eri suundades peegelduda, seda vähem kajav on ruum. Siinjuures on huvitav tähelepanek, et ümarad vormid toimivad helilainete hajutamisel paremini kui kandilised.

 

Akustilised abivahendid
 

Akustilisi paneele müüvad mitmed firmad: Knaufil on Silentboard, Ruukkil sandwich-paneelid, Saint-Gobainil Ecophon lahendused, lisaks Kingspani plaadid, mitmeid heliisolatsiooniplaate müüb Etra,Majatohtrist saab looduslikku korkplaati, Eestis toodetakse männiokastest Okka paneele, Tekstiil Ruumis valmistab akustilisi viltpaneele jne. Veel: Paroc üllitas läinud sügisel heliisolatsiooniks mõeldud kivivilla. Ära ei maksa ka unustada, et 2012. aasta sügisel TMKE soojustusvillade testi võitnud Isover KL 33 on samuti akustiline toode, mis on endiselt tõhus; sest ajast on sari veelgi lisa saanud.

 

3 nippi
 

Lihtsamaid vahendeid ruumi akustika parandamiseks on vaip – mida paksem ja karvasem, seda tõhusam.
Kardinate valikul toimivad kajasummutuse seisukohast paremini paksust ja raskest kangast, rohkelt kokku volditud lahendused. Suuremate siledate pindadega ruloo- ja ribikardinate kasutegur on märksa tagasihoidlikum.
Pehmemööbel on suurepärase kaja summutava toimega, parema tulemuse annavad suurema koega kangad.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid