4 ohtlikku viga niitmisel. Väldi neid, et õnnetus ei juhtuks!

kodus.ee
Masinat peab oskama käsitseda. | Shutterstock

Pärast kosutavat vihma on muru hoogsalt kasvama hakanud ja kõige tihedam muruniitmise hooaeg ongi kätte jõudnud. Suuremate pindade niitmisel on tõhusaks abiks moodsad murutraktorid ja raiderid, kuid kahjuks annab nende oskamatu või isegi hoolimatu käsitsemine tööd traumapunktidele.

Mida tuleks meeles pidada, et võimsate masinatega muruniitmine oleks ohutu?

Kuigi murutraktor näeb välja nagu suure traktori väike mudel, ei ole see laste mänguasi ning lapsed sellega sõita ei tohi. Tootjad on sellele mõeldes varustanud masinate istmed turvalukkudega, kuid traumapunktist on märku antud, et mõned vanemad lausa kutsuvad ise õnnetusi ligi, asetades istmele raskuse, et lapsed masinaga sõita saaksid.
Vahel võib traktoritel näha lausa mitut last korraga – kui nüüd traktor järsult pidurdab, sõidab näiteks vastu kivi, võib mõni neist maha kukkuda ja kätt või jalgapidi lõikurite alla jääda.

Murutraktorid ja raidereid ei ole ekstreemspordivahendid. Nende masinatega töötades tuleb järgida lubatud kallet nõlvadel niitmisel, mis on külgsuunas 10–15 kraadi. Suurema kalde puhul on oht, et masin kukub küljeli ja siis on võimalikud vigastused väga suured.
Kel vaja kallakutel niita,  siis on hea teada, et kallakuid on soovitatav niita suunaga alt üles või ülevalt alla. Nõnda on ümbermineku oht väiksem.

Masinatel on väga teravad lõikemehhanismid. Kuigi terve mõistus (ja muidugi ka masina kasutamise juhend) ütleb, et sellisesse „hakkmasinasse“ ei ole mõistlik oma näppe pista, siis ikka tuleb ette, et mõni tarkpea otsustab ummistunud väljaviskeava puhastama hakata, kui motor ja terad töötavad.

Murutraktori või raideri lõiketerade alt võib paiskuda kive ja puutükke – niites tuleb seda arvestada ja jälgida, et lähedusse ei satuks kõrvalisi isikuid, eriti aga lapsi ja koduloomi, kes ohtu karta ei oska.

Sarnased artiklid