5+ nõuannet, kuidas puhastada täikalt ostetud kraami

Kodutohter
Vanakraamiturg | Shutterstock

Mida teha vanakraamiturult ostetud mööbli, paksude madratsite ja kõige muuga, mida ei saa pesta? Kodutohter jagab näpunäiteid!

Vana hea komme on panna need talvel pakase kätte, siis leiab oma otsa suurem osa igasugu pragudesse ja õmbluste vahele pugenud sitikatest-satikatest. Antiigikaupmeeste tuntud nõks väikeste esemetega on sulgeda need plastikaatkotti ja pista mõneks ajaks sügavkülma, seda võiks teha näiteks mänguasjadega, kuigi enamik tänapäeva pehmetest leludest on pestavad.

Madratsid peab hoolikalt tuulutama, harjama ja tolmuimejaga puhastama. Needki tasub enne ostmist hoolikalt läbi nuusutada, et näiteks mittesuitsetaja ei tooks koju paadunud suitskiskuja magamisaset, mis lõhnaga pahet reedab. Hallitusseeni on õhus igal pool, nii sise- kui välisruumides. Hallitusseened peavad lugu niiskusest ja kui koju on toodudki mõni antiikmööbliese, millel siin-seal on hallitust näha, siis karta pole vaja: kuivas ja õhurikkas kohas need kaovad.

Nõuanne allergikuile

Nii mõnigi allergik hoiab vanakraamipoodidest nii kaugele kui saab, eriti need, kes on allergilised igasugusele tolmule, näiteks loomade tolm jääb mööbliesemete külge. Allergikud peaksid maha matma mõtte osta kasutatud madrats, sest sellegi küljes võib olla loomakarvu vms allergiat tekitavat. Ka kasutatud sohvat või lapsevankrit ei tasu tuua allergikute koju, kui pole täpselt teada, kas endised omanikud olid loomapidajad või mitte. Kõik pestavad mänguasjad, rõivad ja muu sobivad nendegi kodudesse. Loomatolmust saab lahti, kui pesta rõivaid 60kraadises vees. Mitmeid kordi pestud rõivaese võib õrnale nahale olla paremgi kui uus ihukate.

Nippe kasutatud rõivaste korrastamiseks

  • kui eelmise omaniku kasutatud lõhnaõli lõhn ei taha pesus välja minna, siis kalla loputusvette suts äädikat. See annab rõivastele värske lõhna ja haihtub ise, see nipp sobib ka allergikuile
  • kui rõivaste küljes on tunda pesupulbri lõhna, võiks need masinas läbi pesta täiesti ilma pesupulbrita

Mööbli puhastamine

  • hea vana kindel vahend on pühkida kõik, ka tekstiiliga kaetud osad, üle niiske, üsna kuivaks väänatud linase lapiga
  • kui talvel pole võimalik vana madratsit/diivanit õue tõsta, siis võib lasta külma tuppa: aken lahti ja uks kinni

Raamatud

  • kui raamat lõhnab hallituse järele, võib need kuiva ilmaga viia õue, harjata ja pärast üle triikida

 

Sarnased artiklid