6 nippi, kuidas sisustada romantilist, maakodu stiilis kööki

kodus.ee
maakodu
Eesti mööblitootja Wesse Engineeringu loodud köök | OÜ Wesse Engineering

«Romantilise köögi keskseks märksõnaks on hubasus,»jagab Eesti mööblitootja Wesse Engineering disainer Liis Saare nõuandeid Kodus.ee lugejaile. "Kõige paremini aitab ehk romantilist kööki mõista kui kõrvutada seda modernse köögiga. Viimase märksõnadeks on kõrgläige, siledad puhtad suured pinnad, selge kandiline vorm, toonidest must ja valge või julged värvid, vähe detaile (ilma profiilita ja käepidemetata uksed), minimalism, nö reserveeritud atmosfäär," selgitab ta. Mis muudab aga köögi hubaseks?

Naturaalsed materjalid ja toonid. "Hubasust annab puidu kasutamine. Juhul kui on tegemist näiteks suure köögiga ja eelarve on väike, siis on võib töötasapinnaks valida ka puitimitatsiooniga laminaadi. See ei ole katsudes küll nii soe kui naturaalne puit, kuid visuaalselt jätab siiski sooja mulje. Madalama eelarve puhul võib puidust kapiuksed asendada värvitud MDF-iga. Kvaliteedi poolest ei ole see puidust kehvem variant, kuid seda on odavam toota. Nn romantilisse kööki sobivad kõige paremini soojad toonid – kreemikas valge, kerge kollakas tooni, oliiviroheline jne. Värvivalik on peaaegu et lõputu," selgitab disainer.

Õhulisus. "Palju annavad köögile juurde avatud riiulid ja klaasiga ülemised kapid. Need jätavad kööki rohkem “õhku” kui laeni ulatuvad kinnised kapid. Riiulitel ja klaasiga kappides saab eksponeerida ilusamaid nõusid, klaase, kuivainepurke vm. Alati aga ei pea olema kõik väga täpselt sätitud - üldpilt võibki jääda natuke korratu. Tulemuseks on selline “kodune segadus”, mis iseloomustab paljusid kodusid ja mis tekitab hubase tunde," selgitab Saare.

Detailid. "Köögi planeerimise juures peaks tähelepanu pöörama sellistele detailidele nagu kapiuste profiil, käepidemed, riiulikandurid, klaasiga kapiuste liistud, segisti jm.  Üldjoontes sobivad nn romantilisse kööki pehme vormiga, mõõdukalt detailsed elemendid," soovitab Saare. "Olulisel kohal on ka töötasapinna tagune. Kõige klassikalisem variant on keraamiline plaat. Väga põneva ja hubase tulemuse saab aga tapeeti kasutades. Kattes tapeet klaasiga, on seda lihtne puhastada ja eemalt vaadates on klaas peaaegu nähtamatu. Tapeediga võib lisaks katta ka mõne teise seina köögis, mis ei jää otse töötasapinna taha," selgitab ta. "Kui köök on paigas ja töötasapinna tagune sein lahendatud, siis saab viimast lihvi anda erinevate nõude, muude köögitarvikute ja sisustuselementidega. Nagu eelnevalt mainitud, annab hubasust juurde nõude jm eksponeerimine avatud riiulitel ja klaasiga kappides. Samuti kardinad akna ees, laevalgusti ja taimed."

Istumisala.  "Köök on koht kus perekond kokku saab ja kus (olenevalt kodust) võõrustatakse külalisi. Seepärast peaks köögis olema söögilaud (juhul kui ei ole just eraldi söögituba) ja/ või väike istumisnurk köögimööbli osana, kus saab söögivalmistajale seltsi pakkuda," soovitab disainer.

Tehnika. "Kui enamik turul pakutavast köögitehnikast on üsna range vormiga ja roostevabast terasest, siis on ka mõningaid erandeid. Näiteks Bosch pakub nö klassikalises stiilis ahjusid, mis toovad kööki omapära ja romantilist meeleolu ning ilusaid sobilikke külmikuid pakub nt Smeg," annab disainer nõu.

Valgus. Soe valgus toob saare sõnul samuti kööki hubasust.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid