7 nippi, et maitsetaimede kasvatamine rõdul õnnestuks
Tiina Tammet
Kodu & Aed
Maitsetaimed potis | Shutterstock

Maitsetaimi saab kasvatada isegi pisikesel rõdul: ajakirja Kodu & Aed aiatoimetaja Tiina Tammet jagab nippe selle paremaks õnnestumiseks!

1.   Hea pott. Vali maitsetaimede kasvatamiseks parajalt suur anum. Liiga väikeses nõus kuivab pinnas liiga kiiresti. Jälgi, et põhjas oleks avad vee äravoolu jaoks, sest seisev vesi hukutab taimed.

2.    Kvaliteetne substraat. Leia poest maitsetaimede kasvatuseks mõeldud muld, siis on kindel, et see ei sisalda liigselt väetisi ega muid kahjulikke aineid, mis võiks söömiseks mõeldud taimedesse ladestuda. Sega juurde näiteks tseoliiti, perliiti vms mullaparandusainet, et parandada mulla omadusi.

3.  Õiged sordid. Vali eelkõige muidugi need, mida sulle meeldib rohkem kasutada. Aga jälgi ka, mis tingimustes mingi taim kasvada armastab – õigetes tingimustes saad parima tulemuse. Suuremasse kasti võid kokku sobitada samu tingimusi armastavad erinevad liigid.

4.   Õiges suuruses taimed. Lihtsaim viis kiiremini tulemust nautida on istutada juba ettekasvatatud taimed. Ära vastistutatud taimi kohe lauspäikese alla pane, vaid leia neile nädalaks-paariks soe poolvarjuline ala.

5.  Kasta taimi vastavalt nende vajadusele. Lisa aeg-ajalt kastmisvette spetsiaalset väetist või, veel parem, vihmausside toodangul põhinevat väetist – see ei lase mullal väsida.

6.   Nopi õigest kohast. Kui basiilikul, mündi, iisopil ja salveil lõigata tagasi latvu, siis kasvab kaunim ja kompaktsem puhmik. Pidev latvade tagasinäpistamine sunnib varsi harunema ning lükkab edasi õitsemist. Tagasi ei saa näpistada aga sarikalisi (till, petersell, koriander). Neilt nopi järjest välimisi lehti.

7.   Kasuta taimi loominguliselt. Ära unusta taimede eest hoolitsedes ka neid kasutada, sedasi tunned rõõmu nii kasvatamisest kui hõrkudest maitsetest. Lisa ürte näiteks külmadele või kuumadele jookidele, salatitele ja magustoitudele. Lavendel, rosmariin ja tüümian pakuvad ka meeldivaid lõhnaelamusi.

 

Sarnased artiklid