Akumuruniidukite võrdlus | Tossuvaba muruniitmine
Tero Kiira
Ilmselge on, et akumuruniidukid on kasutuse poolest tunduvalt lihtsamad kui sisepõlemismootoriga niidukid. | Tero Kiira

Akutehnoloogia teeb edusamme paralleelselt mitmes eri valdkonnas. Relakad, trellid ja mitmed muud elektrilised käsitööriistad toimivad tänapäeval ilma voolujuhtmeta. Sama areng toimub ka muruniidukite puhul.

Akumuruniidukeid on müügile ilmunud nagu seeni pärast vihma. Sama niidukitüüpi võidakse müüa mitme erineva tootenimega. Esmalt paistab kõigi ühisosa olevad vaid tõik, et need on valmistatud Kaug-Ida maades.

Akutööriistade tootjate eesmärk on leida kõigile oma akutööriistadele sama kasutaja: kui ostad näiteks akutrelli, ostad edaspidi ka sama firma muid akutööriistu, aga ilma akuta, sest tootja kõigile akutööriistadele sobib üks ja sama aku. See põhimõte kehtib ka kõigi muruniidukite võrdluses osalenud masinate kohta, välja arvatud Stiga ja Husqvarna – neil kahel akumuruniidukil on sedavõrd võimsad ja suured akud, et neid saab kasutada vaid akukettsaega.

Akumuruniidukite võrdlus tehti Soomes 2017. aasta suvel. Kogu suve jooksul selleks, et sooviti saada kasutajatelt kommentaare pikema aja jooksul kasutamise kohta. Testimisalaks oli golfiväljak.

Võrdlusse valiti umbes 40 cm niidulaiusega akumuruniidukid, kuna arvestati just väiksemate õuede ja aedade jaoks sobivate niidukitega. Alustati testivate masinate võimekuse parameetrite mõõtmisega. Erinevusi oli nii mootori töövõimsuses, akude ampertunninäitudes kui niidulaiuses. Akude võimsus on tavaliselt 4 Ah – Makital ja Stigal 5 Ah, Husqvarnal 5,2 Ah ja Vikingil 6,0 Ah. Boschil on pinge 36 V ja niidulaius 43,5 cm. Makital on kaks 18 V akut ja niidulaius on 42,5 cm. Stiga aku on 80voldine ja kõik teised töötavad 36voldise pinge pealt. Einhelli niidulaius on 42 cm, sel on kaks 18 V akut, mis on samaaegselt kasutuses.


Täpsem niidukite uurimine
 

Green Worksi lõiketera võimaldab isegi 45 cm laiuse niiduriba ja see on ka võrreldud niidukite hulgas suurim niiduriba laius. Green Worksi eriomadus on see, et sellele saab paigaldada tarviku, mille abil akuniiduk toimib kui tavaline niidetud rohtu kõrvale väljaviskav niiduk. Kui teistel akuniidukitel niidetud rohu kogumismahuti eemaldada, jätavad need niidetud rohu lihtsalt lõiketera alla. Green Worksi niidetud rohu kõrvale heitmise omadusel on nii head kui halvad küljed. Halb on see, et peab oskama niidukiga sõita selliselt, et niidetud rohtu ei heidetaks veel niitmata alale – see lisaks niitmistakistust ning kulutaks kiiremini akut ja selle toimimisaega. Hea omadus on see, et niitja saab ise otsustada, kuhu masin niidetud muru heidaks; Green Worksi puhul lendab see üsna kaugele.

Husqvarna on samuti sarnane senistele tavamuruniidukitele, välise mulje järgi kogukas masin, millel on astmeteta reguleeritav mehhaaniline veomehhanism, niiduriba laius 40,5 cm. Meeldiv omadus on see, et aku mahtuvuse indikaatortuled on käepidemel.

Makita aku võimsuseks on lubatud 5 A. Akusid on kaks ja need on paralleelselt masinale ühendatud, nii et kokku on võimsuseks 36 V. Niidulaius on 42,5 cm.

Ryobi on paljudele tuntud kui elektriliste käsitööriistade firma, aga neil on pakkuda ka lai valik aiatööriistu. Ryobi akumuruniiduki niiduriba laius on vaid 40,5 cm.

Stiga akumuruniiduk on firma esmatoodang selles vallas. Esmatoodangu omadused ilmnesid näiteks selles, et Stiga stardikangi vajutades läks masin liigagi äkiliselt liikuma; sellest andsid negatiivset tagasisidet kõik testijad.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.