Akutrell | Kas valida 50- või 500-eurone tööriist? Aku ei tohi tööd takistada

kodus.ee
Tööriista soetamisel tuleb läbi mõelda, kas akutrell peab olema löögiga või mitte. | Shutterstock

Akutrell pole üksnes asendamatu abiline ehitajale, vaid ka üks levinumaid tööriistu Eestimaa kodudes. Poelettidel on akutrellide valik kirjum kui sügis ja hinnad erinevad üksteisest kümneid kordi, mis teeb koju tööriista valimisest väljakutse.

 

Iga töö ja kasutaja jaoks on mõeldud isemoodi tööriist, millest räägib lähemalt K-rauta tootespetsialist Roman Bushujev.
Kui sageli ja milleks läheb akutrelli vaja, on esimene küsimus, mille iga tööriista soetaja peaks enesele esmalt esitama. Alles pärast seda saab hakata mõtlema, millise kvaliteedi ja hinnaklassiga toodete poole vaadata.
Üldjoontes võib jagada akutrellid soodsamasse, keskmisse ja kõrgemasse hinnaklassi. Kui akutrelli kasutatakse kord kuus või harvem vaid lihtsamateks töödeks, näiteks mööbli parandamiseks või pildi seina panemiseks, siis piisab soodsaima hinnaklassi (30 kuni 80 eurot) tootest. Seejuures võib kaaluda trelli asemel ka väikese võimsusega akukruvikeeraja ostmist.
Kui aga on käsil  majaehitus või kapitaalremont, kus tuleb ette igasuguseid töid, siis tasuks investeerida kõrgema hinnaklassiga tootesse (minimaalselt 150 eurot).


Võimsus pole ainus otsustustegur

Erineva hinnaklassi tooted erinevad nii võimsuselt kui aku vastupidavuselt, aga kallimate toodete puhul on üldjuhul kasutatud ka vastupidavamaid materjale ning mõeldud mehhanismide ja toote sisu kaitsmisele tolmu, niiskuse ja teiste mõjurite eest. Samuti on hakanud mõned tootjad valmistama ilma harjadeta mootoreid, mis on suurema jõudlusega ja vastupidavamad.  

Soodsaima hinnaklassi toodete tööressurss on võrdlemisi piiratud - nendega saab teha edukalt väikseimaid tööotsi, aga suurt ühekordset koormust need ei kannata. Halvemal juhul võib lihtsa trelliga ettevõetud mahukas ja ressurssi eeldav töö lõhkuda tööriista ära ühe päevaga. Kui planeeritavate tööde listis on enamat kui kardinapuude ülespanek ja mööbli kokkupanek, võiks soetada vähemalt keskmise hinnaklassiga toote.

Ehituspoest leiab 10,8-, 12-, 14,4- ja 18-voldiseid tööriistu, aga võimsus pole ainus näitaja, mida vajaduste puhul hinnata. Tootearendus on kiire ja üha enam leiab võimsaid tööriistu ka odavaimast hinnaklassist.
Neil on jõudu ja nendega saab puurida ka suuremat auku ja kasutada pikemat kruvi, aga tavaliselt jääb nende puhul vajaka vastupidavusest ehk kui tööriista ei osteta vaid ühe või kahe töö pärast, siis võiks võimsuse kõrval vaadata ka teisi tegureid.
Enamiku koduseid töid saab ära teha 12- või 14,4-voldise trelliga, aga kapitaalsemate tööde jaoks, näiteks pistikupesade paigaldamiseks või puidu sisse suuremate aukude tegemiseks võiks valida 18-voldise tööriista.
Loomulikult tuleb ostmisel läbi mõelda, kas akutrell peab olema löögiga või mitte. Lööktrell on kindlasti vajalik alati kui auke on tarvis puurida näiteks betooni või kivisse, puidu ja metalli jaoks pole see vajalik.
Lisaks on olemas veel ka nn teise löögiga trellid, mis on mõeldud jämeda puidukruvi või poldi sisse keeramiseks ja millel pole sirge ja terav löök nagu betooni puurimise puhul, vaid nö keeratav löök. Sellise vajaduse puhul tasuks poest küsida komplekt, mis sisaldab nii trelli kui löökkruvikeerajat.

 

Aku ei tohi tööd takistada

 

Enamik akutrelle on varustatud juba ostmisel kahe akuga, mis võimaldab üht laadida samal ajal, kui teisega tehakse tööd. Tänapäeval on enamasti kasutusel liitiumakud, aga selle võiks üle kontrollida, sest umbes 10 protsenti müüdavatest trellidest on jätkuvalt nö vana kooli akuga, mis seistes tühjeneb.
Lisaks sellele, et valima peaks liitiumaku tuleb vaadata ka aku kvaliteeti üldisemalt. Üldjuhul kasutavad tuntud tootjad spetsiaalset elektroonikat, mis jälgib, et aku ei saaks ülepinget ega jookseks päris tühjaks. Vastava info leiab enamasti tooteinfost või tootja kodulehelt, samuti saab nõu ehituskaupluse konsultantidelt. Tuntumad trellitootjad kasutavad oma trellides ka tuntud tootjate sisu.
Lisaks kvaliteedile võiks kontrollida üle aku mahutavuse, mis algab akutrellidel 1,2-ampertunnist. Üldiselt piisab lihtsamateks kodutöödest 1,2-2-ampertunnist, aga kui ehitada maja või teha kapitaalremonti, siis peaks vaatama akusid, mille mahutavus jääb vahemikku 4-9 ampertundi.
Nii nagu trellide võimsused, kasvavad ka aku mahutavused tootearenduses iga aastaga. Kõige võimsamate akudega saab teha terve päeva tööd vahepeal laadimata.

Kolmas asi, mida võiks aku puhul tähele panna, on laadimise kiirus. See pole oluline väiksemate tööde puhul, aga suurema päevatöö puhul on suur vahe, kas aku laeb 1 tunni või 5 tundi. Kui aku laeb 3-5 tundi, siis ei piisa enamasti ka kahe aku olemasolust – töösse võib tekkida sunnitud paus.
Tänapäeva laadijate puhul pole põhjust kiiret laadimist peljata – neil on sisseehitatud elektroonika, mis jälgib, et laetaks optimaalseimal moel, mõnel on sees isegi ventilaator, mis jahutab laadimise ajal akut.

Üha kiiremini kasvavaks trendiks on saamas tööriistad, millel saab kasutada sama akut ja laadijat – sellega säästab nii raha kui hoiustamisruumi. Põhimõtteliselt tähendab see, et aku ja laadija ostetakse vaid ühe korra, mitte iga tööriista jaoks eraldi. Nii saab kasutada sama akut näiteks trellil, aiatrimmeril, hekikääridel ja ketassael. Akuga tooted koguvad seejuures üha suuremat populaarsust, sest voolu otsimine ja juhtmega vedamine on kõigi jaoks ebamugav.

 

Heaperemehelik hoolitsus on oluline


Ehituspoes on müügil trellid, otsikud ja puurid, aga ka komplektid, millest leiab kogu eelneva loetelu. Komplektid on mõeldud eelkõige lihtsamateks töödeks kodukasutajatele. Suuremahulise ehitustöö jaoks tasub osta eraldi sobiva jõudlusega ja konkreetseteks töödeks mõeldud otsikud ja puurid. Ka nende puhul on müügil eraldi kohvrikomplektid, kuhu kuuluvad erinevad puurid nii metalli, puidu kui betooni jaoks, samuti kasutatavamad otsikud (ristpea ja torx), aga reeglina on tegu universaalse valikuga keskmise kvaliteediga toodetest. Üldiselt kehtib tõde, et kui on vaja midagi erilist ja keskmisest kvaliteetsemat, siis tuleb see osta eraldi. Kui on vaja tugevasse betoonseina sadu või tuhandeid auke puurida, võiks küsida poes konsultandilt nõu, et saada piisavalt vastupidav puur.

Hoolimata sellest, et tänapäevane liitiumaku on vastupidavam kui eelkäijad, ei tohiks akutrelli ööseks õue külma kätte jätta ega talvel külmas keldris hoiustada. Trelliga saab küll väikeste miinuskraadidega tööd teha, aga eelnevalt peaks akut hoidma soojas ruumis. Nii nagu külma, ei talu enamik akutrelle ka niiskust, tolmu ja mahakukkumist, seega vajab tööriist pikaks elueaks heaperemehelikku hoidmist. Üksikud tooted siiski kannatavad ka vett ja niiskust, vajadusel võib selles osas müügikonsultandilt nõu küsida.

Üha võimsamaks muutuvatel suure akumahutavusega trellidel on ka oma varjukülg. Reeglina on tegu kaalult raske tööriistaga. Olemuslikult saab sellega küll terve päeva jutti tööd teha, aga töö peab olema ka töötegijale füüsiliselt jõukohane.
Isegi hea ettevalmistusega kogenud töömehe jaoks valmistab raskusi suure kaaluga trelliga kogu päeva vältel lakke auke puurida, aga igasuguse ettevalmistuseta asjaarmastaja jaoks käib see reeglina sootuks üle jõu. Seega võiks tööriista valides kõigele eelnevale lisaks mõelda ka töötegijale endale – kui just pole tegu igapäevase jõusaalis rassijaga, siis ei pea valima kaalult raskeimat tööriista.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid