Appi, vannitoas läks põrandaplaat katki! Kas ja kuidas õnnestub katkine plaat asendada uuega?
kodus.ee
Katkise põrandaplaadi vahetamisel peab olema ettevaatlik, et küttekaablit ei vigastaks. | Shutterstock

Ikka juhtub, et mõni raske ese kukub vannitoas maha ja purustab ühe või mitu põrandaplaati. Mis edasi saab? Kas katkist põrandaplaati saab eemaldada ja uuega asendada? Millised ohud siin valitsevad?

Mis saab, kui vannitoas juhtub katki minema mõni keraamiline plaat? Kui see juhtub seinas olema, siis üldiselt saab selle katkise plaadi erilise vaevata asendada.

Vuugikaabitsaga tuleb katkise plaadi ümbert vuugitäidis eemaldada. Seejärel puurida trelli ja plaadipuuriga plaadi sisse mõned augud. Meisli ja haamri abil saab plaadi kildudeks mõranema ning seejuures killud kenasti eemaldada. Siis juba aluspinna puhastamine ja uue plaadi paigaldamine.

Kui aga põrandal läheb plaat katki, mida siis teha ja kuidas seda eemaldada ning asendada? Uurime asja spetsialistidelt.

Toivo Paigi firmast Plaadimerk ütleb kohe, et põrandaplaadi vahetus võib olla tõeline peavalu, aga samas võib see ka lihtsalt õnnestuda. “Üldjuhul on põrandaplaat tunduvalt tugevam, kui seinaplaat ja tänu sellele on suuren tõenäosus see plaat ühes tükis kätte saada. Kui põrandalt plaate üles võtma hakata, siis esimene mure on see, et valitseb suur oht hüdroisolatsioon katki teha. Kui hüdroisolatsioon läheb katki, siis tuleks see ka korda teha. Mõnikord puruneb vesieristus kuni terve plaadi servani ja sel juhul ei saa ka teha veetihedat ühendust. Peab järgmise plaadi üles võtma ja lootma, et selle alt jääb hüdroisolatsioon terveks. Paremal juhul tuleb plaat ilma seguta põranda küljest lahti, siis saab lihtsalt vana segu maha lihvida ja uue plaadi asemele paigaldada,” seletab Toivo Paigi.

Kui põrandaküte on vannitoas aga matina, siis on oht kaabel katki teha, sest mõni mati tootja lubab selle paigaldada otse plaadi alla. Üldjuhul kasutatakse matte remonti tehes, sest seda on lihtsam paigaldada ja ei vaja vana põranda süvendamist kaabli paigalduseks. Uutel ehitistel on üldjuhul kaabel juba betooni sisse valatud ja kaabli purunemise ohtu ei ole.


Kui võimalik, siis plaadi vanadele peale

“Kõige halvemal juhul on vana hüdroidolatsioon nii õhukeselt tehtud, et ei saagi vanu plaate ilma seda lõhkumata kätte. Kui juhtub sedasi, siis peab võib-olla terve põranda üles lõhkuma ja kui ka seina servast ei saa hüdroisolatsiooni ühendatud, siis võib juhtuda, et peab terve ruumi plaadid maha kiskuma. Kui on mingigi võimalus vanale plaadile uus peale kleepida, siis soovitaksin seda varianti, sest siis ei pea riskima sellega, et peab hiljem kogu ruumi uuesti ehitama,” annab Toivo Paigi nõu.

OÜ Lindert juhi Valdur Kibuse kogemus näitab, et kui tuleb lahti üks plaat, tuleb ka teine ja järgmine. Kui tegu pole just millegi raske eseme kukkumisest tingitud  purunemisega, on alati tegu valede tehnoloogiliste võtetega põranda ehitamisel.
Ka Valdur Kibus peab põrandaplaatide eemaldamisel suurimaks ohumomendiks põrandaküttekaabli vigastamist.

“Kui tegu on kellegi teise poolt remonditud ruumiga, siis ei või iial teada, kas kaabel on õigel sügavusel või vastu plaadisegu pinda, mis tingib selle, et plaati eemaldades rikutakse ka kaabel.
Oluline teema on veetõke - plaadisegu eemaldamisega saab üsna tõenäoliselt ka see kahjustada.

Kokkuvõttes on keset ruumi asuva põrandaplaadi puhul mõistlik vahetada kogu põrand, mis tähendab juba suuremat remonti, aga säästab tulevikus korduvatest muredest,” räägib Valdur Kibus.

Kui palju maksab vannitoa plaatimine, sellest loe siit.

Sarnased artiklid