Bituumenkatuse hooldust tuleb teha enne suuremat suve
kodus.ee
Kui kontrolli tulemusel selgub, et kusagil mõne sindli serv lipendab, tuleb see tagasi liimida spetsiaalse SBS-kummibituumenist mastiksiga. | Tootja

Nagu muudki katused, nii vajavad ka bituumensindlitest katusekatted eluea pikendamiseks igal kevadel ja sügisel ülevaatamist. Võrreldes teiste materjalidega on aga bituumenkatuste hooldamisel mõned eripärad, kirjutab katusetootja BMI Icopal Eesti juht Kedri Ojala.

Kui sügisel on hoolduse põhieesmärk puhastada katus ja vihmaveerennid allakukkunud okstest ning lehesodist, siis kevadel piisab enamasti katuse seisukorra kontrollimisest. Kevadist ülevaatust tuleks teha enne soojemate ilmade saabumist, sest suvepäike muudab bituumensindlid pehmemaks ning siis tuleks vältida katusel käimist. Katusel tuleks liikuda pehme tallaga jalatsites, näiteks spordijalanõudes. Kõva tallaga jalatsid võivad bituumenkatuse pinnakihti kahjustada.

Esmalt tuleb kontrollida, kas bituumensindlite servad, vuugid ja ülestõsted on korralikult kinni. Samuti tuleb üle vaadata katuseneelud ning korstna, katuseakende ja muude läbiviikude tihendusäärised. Seejärel tuleb silmadega üle käia kogu katuse pind, veendumaks, ega talvine lumerookimine ei ole kattesse vigastusi tekitanud. Selliste kahjustuste vältimiseks ei tohi talvel bituumenkatuselt üleliigset lund eemaldada rauast või metallist servadega labidaga. Kõige ohutum on selleks tööks kasutada pika varre otsas olevat harja või äärmisel juhul vineerist lumelabidat või plastikust lumekühvlit.

 

Bituumenkatusel on ohutu töövahend tänavahari
 

Kui kontrolli tulemusel selgub, et kusagil mõne sindli serv lipendab, tuleb see tagasi liimida spetsiaalse SBS-kummibituumenist mastiksiga. Sama materjali saab kasutada bituumenkatuse pinnakahjustuste parandamiseks ning läbiviikude tihendamiseks. Katusele tekkinud mustuse, näiteks okste või langenud lehtede eemaldamiseks tuleks kasutada pehmet tänavaharja, et sindlite pealispinda mitte kahjustada. Nagu ka lume rookimisel, ei tohi siingi mitte mingil juhul ei tohi kasutada kõvasid ega teravaid abivahendeid, näiteks raudlabidat.  

Lisaks tasub vaadata, kas katust ümbritsevaid puid on vaja pügada. Vastu bituumensindleid kasvanud puuoksad võivad oluliselt kahjustada katuse veepidavust.

Kui katusel on sammalt või muud taimestikku, ei tohi seda kindlasti pahtlilabida, kühvli või mõne kuu kõva tööriistaga ära kraapida. Rohelus tuleb eemaldada keemiliselt katusematerjali tootja soovitatud pesuvahendiga. Kõige mõistlikum on sambla eemaldamiseks kasutada biolagunevaid pesuvahendeid, mis kantakse katusele tavalise aiapritsiga. Osa neist pole isegi vaja maha pesta, vaid tuleb lihtsalt oodata, kuni vihm oma töö teeb. Kui tumedaks tõmbunud sammal vihmaga katuselt maha ei tule, võib sellele harjaga pühkides kaasa aidata.

Spetsiaalsed pesuvahendid tekitavad katusele kaitsekihi, mis ei lase samblal ja teistel elusorganismidel enam nii lihtsasti katusele kinnituda. Lisaks sobivad osad neist ka fassaadide, tänavakivide ja aiaplankude pesemiseks.

Viimasena tuleb üle kontrollida vihmaveesüsteem. Selle käigus tuleb veenduda, kas vihmavee äravoolamist võivad takistada ummistused ning kas rennid on korralikult katuseräästa küljes kinni ja õige kaldega. Vihmaveerennide puhastamiseks lehtedest ja okstest saab kasutada redelit ning harja või plastikust labidat.  

 

Hooldustööde ajal tuleks kasutada turvarakmeid
 

Katust kontrollides ja hooldades ei tohi unustada enda turvalisust. Ehkki bituumensindlid on tänu kiltkivi puistele kareda pealiskihiga, mis takistab libastumist, tuleks katusepinnal liikumiseks kasutada kaitserakmeid, mis kinnitatakse ohutusköiega turvakonksu, käigusilla või katuseastmete külge. Oluline on meeles pidada, et ohutusköit ei tohi kinnitada ümber korstna või üle harja näiteks auto kärukonksu külge. Nimelt võib vanema korstna korral selle kukkudes endaga kaasa tõmmata ning auto võib lihtsalt liikuma hakata. Kui turvakonksud või muud kinnituspunktid puuduvad, tuleks kasutada tõstukit või turvavarustus esimesel võimalusel paigaldada. Kui näiteks korstnani pole võimalik ohutult pääseda, võib korstnapühkija tööst keelduda ning halvimal juhul jääb ilma katuse turvavarustuseta maja sootuks kasutusloata.

Sarnased artiklid