Botaanikaaed kutsub avastama tarbetaimede maailma

kodus.ee
Meelte aed Tallinna Botaanikaaias kutsub külastajaid tarbeaiaga tutvuma | Erge Jõela

Juba kolmandat aastat järjest on Tallinna botaanikaaias avatud 3500 m2 suurune meelte aed, mis võimaldab eelkõige erivajadustega inimestel, aga ka profi- ja hobiaednikel, ravimtaimehuvilistel, toidugurmaanidel ning kooliõpilastel läbi erinevate meelte tarbetaimedega tutvuda.

Avamaakollektsioonide osakonna vanemaedniku Ave Visnapuu sõnul on Meelte aed varasemal kahel aastal olnud külastajate seas väga populaarne ning huvi tuntakse nii harjumuspäraste tarbetaimede kui ka põnevate uute sortide kohta. “Seetõttu püüamegi igal aastal midagi uut katsetada ja külastajate silmaringi avardada,” ütles Visnapuu. “Näiteks istutasin tänavu iidse Peruu indiaanlaste toidutaime, söödava jakoonijuure (Smallanthus sonchifolius), mis on looduslik alternatiiv rafineeritud suhkrule. Samuti on lehed mullast välja pistnud mitu põnevat juurviljalist: söödav ubajuur (Pachyrhizus erosus), mugul-jänesekapsas ehk oka (Oxalis tuberosa) ning ulluuku (Ullucus tuberosus). Viimasel on lisaks mugulatele söödavad ka lehed, mis meenutavad spinatit.”

“Maitse- ja ravimtaimede – hariliku basiiliku, leeskputke, saialille ja teiste kõrvalt võib leida ka näiteks vürtsbasiilikut ‘Lettuce Leaf’ (Ocimum basilicum) ja harilikku indiaanimünti (Hedeoma pulegioides),” lisas Visnapuu. Meelte aed on ligipääsetav ka ratastooliga ning radade loomisel on arvestatud nägemispuudega või valge kepi abil liikuva pimeda inimesega. Lisaks on Meelte aed varustatud taktiilsete kaartidega ning võimalus kasutada kirjeldustõlkega audiogiidi. 

 

Sarnased artiklid