Algajale aednikule: 5 nippi kauni kiviktaimla loomiseks

kodus.ee
Kiviktaimla TÜ botaanikaaias | kodus.ee

Tartu ülikooli botaanikaaia kiviktaimlas leidub 1500-2000  taime. Aja jooksul on kiviktaimlat kujundatud ja muudetud - kasvukohti on juurde tekitatud, katsetamaks veelgi põnevamaid taimi. Botaanikaaia aednik Katrin Mäeots nõustus kodus.ee lugejaile ka mõningaid näpunäiteid jagama, et ka algaja aednik saaks oma koduaeda kauni kiviktaimla luua.

1. Umbrohust puhtaks

"Kõige olulisem kiviktaimla loomisel on see, et kõigepealt tuleb teha kiviktaimla alus puhtaks juurumbrohtudest. Pigem võtku see veidi kauem aega, aga kui juurumbrohud alla jäävad, on neid äärmiselt raske kätte saada - kiviktaimla lammutamine pärast võtab kauem aega," soovitab Mäeots.
 

2. Korralikud kivid

"Kokku võiks otsida võimalikult suured kivid - mida suuremad, seda parem. Ainult väikesest kividest kiviktaimla efekti ei anna, isegi mitte pisikeses aias," selgitab ta.
 

3. Päikeseline paik
 

"Kiviktaimla jaoks tuleb valida koht, mis oleks piisavalt päikeseline, ent mitte väga palav - parem, kui oleks isegi veidi tuuline paik," soovitab Mäeots.
 

4. Hea drenaažiga pinnas

"Kiviktaimla pinnas peaks olema väga hea drenaažiga - vesi ei tohi juurte peale seisma jääda," õpetab Mäeots. "Kui sinna talvel jääb vesi pidama, mädanevad taimed ära. Külma taimed reeglina ei karda, küll aga niiskust. See on ka kivide üks eesmärk - mäestikutaimed kasvavad ju kivide vahel, neil on hästi sügavale minev juurestik."

Pinnasesse võiks spetsialisti sõnul segada ka kruusa, liiva või sõelmeid, tagamaks vee äravoolu. "Pealmiseks kihiks võiks olla jäme kruus või  graniitkillustik - see tundub küll kallivõitu, ent on vajalik taimedele, taimed ei saa poriseks, ei lähe mulla sisse ja hoiab ära lendavate umbrohtude juurdumise. Kui ükskord selle investeeringu teete, võite olla kindel, et see püsib aastaid ilus," selgitab Mäeots.
 

5. Alusta lihtsamatest taimedest

"Päris algaja aednik võiks kiviktaimlas kasutada lihtsamaid taimi, edasi leiab juba põnevamaid taimi, mida katsetada," soovitab ta. "Kõige lihtsamad on padjand-leeklilled, aubrieetad, harilik emajuur, kevadikud - ühesõnaga kõik madalad padjandtaimed, mis on enamasti lepliku loomuga ja lähevad kiiresti laiali."

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid