Efektne häärber Lõuna-Eestis
Kersti Jaigma
Järve kaldal paiknev grill- ehk teemaja on kujundatud elumajaga samas stiilivõtmes. | Terje Ugandi

Lõuna-Eesti kuppelmaastikul asuvale väikese järve, metsatuka ja allikaga maalilisele krundile on kerkinud Lauri Nõmme (Design Police Department OÜ) kavandatud efektne eramu. Peale peamaja kuuluvad kompleksi teemaja, periskoobikujuline kasvuhoone ja välitualett ning maapinnast välja «kasvav» betoonist varjualune.

Moodne maja ehitati vanasse talukohta, mis ­tagas selle, et suurel kinnistul oli teatud keskkond juba olemas. Uhked vanad põlispuud, krundi piiril looklev oja ja tiigikesed pakkusid looduslikult kaunile ning põneva reljeefiga paigale lisaväärtust ja andsid loogiliselt ette uue hoonestuse asukoha. Arhitekti eesmärgiks sai kuppel­maastiku rõhutamine ja elamukompleksi sulandamine rikkalikku looduskeskkonda.
Arhitektuuris on hästi ära kasutatud maastiku kõrguse ­erinevusi: sissesõidutee poolt lähenedes paistab maja ühe-, päripäeva ümber nurga liikudes juba pooleteisekorruselisena ning mööda lauget nõlva alla laskudes tuleb välja hoone kahe­korruseline maht.
Elumaja sokliosa on monteeritavatest raudbetoonplokkidest, mis on jäetud katmata, ülejäänud fassaad on krohvitud kahes toonis: tumepruuniks ja valgeks. Aktsenti lisavad Prodema ProdEXi naturaalse puiduspooniga fassaadipaneelid. Mitme viimistluse kombineerimine toob esile mängu eri mahtude ja tasanditega ning toonitab maja omanäolist vormilahendust.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Diivan.