Kas ülalt või alt avatav katuseaken? Millest katuseakna valik sõltub?

kodus.ee
Kui akent soovitakse ülimugavalt juhtida, tasub valida kaugjuhitav katuseaken. | Shutterstock

Katusesse paigaldatud aknad on kõige parem viis katusekorrust valgustada. Need võivad anda kuni 1,8 korda rohkem valgust, kui traditsioonilised püstseinas asuvad aknad. Katuseaknad annavad ruumide valgustuses suure valikuvabaduse: neid saab paigaldada erinevatesse kohtadesse ja erinevate kombinatsioonidena.

Ülemisest käepidemest on akent mugav avada ka juhul, kui selle alla on paigutatud mööbel. Alt avatava akna alla on soovitav mööblit mitte paigutada ning seda sobib kasutada 130–150 cm kõrguse kaldlae all oleva seina korral.

Kas käsitsi- või kaugjuhitav katuseaken? Kui katuseaken asub käeulatusest väljaspool või kui akent soovitakse ülimugavalt juhtida, tasub valida kaugjuhitav katuseaken.

Kas üks või mitu katuseakent? Mitme akna kombineerimine muudab ruumi oluliselt ja loob uusi võimalusi päikesevalguse ning vaate osas.

Arvestusega, et keskmine ruumi kõrgus on 2,5 m, võiks ideaalis katuseakende alumine serv asuda 1,1 – 1,4 m kõrgusel põrandapinnast. Selline lahendus tagab ruumi rohke valguse ning pakub samal ajal piiramatu vaatevälja.
Silmas peab pidama seda, et akna suurus vastaks toa suurusele – 1 m² klaasist piisab 8 – 12 m² valgustamiseks katusetoas. Võib mõelda ka nii, et ruumide korralikuks valgustamiseks peaks akna pind olema 10% või isegi rohkem põrandapinnast.

Katuseakende valik sõltub:

* Klaasipind ja ruumi tüüp.
* Õige koguse loomulikku valgust määrab ruumi põrandapind. Soovitatav akende klaasipind peaks olema kokku vähemalt 10% toa põrandapinnast.
* Katusekalle.
* Valitud katuseakna asukoht sõltub samuti katusekaldest.
* Mida madalam on katusekalle , seda kõrgemale võiks olla paigaldatud katuseaken.

Katuseakende kõrval on aga äärmiselt oluline akna ja katuse vaheline ühendus; selle õhutihedus ja soojustus. Pika kogemusega katuseakna tootjad on hakanud varustama oma tooted:
a) väga soojapidavate klaaspakettidega,
b) vastupidavate tihenditega aknaraamil ja ka lengil,
c) soojustusega aknalengil.
Viimane on oluline detail, mis tõkestab külmasilla akna ja katuseühenduses, parandades kogu konstruktsiooni soojapidavust. See omakorda takistab  jää tekkimist akna ümbruses ja räästas. Kokkuvõttes on tulem alati parem, kui tootevalikul pidada esmalt silmas selle komplektsust ja omadusi, ning alles seejärel hinnata nende vastavust hinnaga.

Akendest saad lisaks lugeda SIIT.

Allikad: Fakro, Velux, Toode

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid