Katuseakende soetamise 5 põhitõde

Velux Eesti
Sisuturundus
Mida rohkem päevavalgust ruumi pääseb, seda suurem ruum paistab | Velux Eesti/promopilt

Enne katuseakna ostmist tuleb arvestada mõningaid olulisi asju. VELUX Baltikumi müügidirektor Toomas Aavisto jagab nii nõuandeid kui inspiratsiooni, milliste detailidega tuleb tootevalikul arvestada ja mida meeles pidada. 

Esiteks: kasuta asjatundjate tooteid ja teenuseid!

VELUX valmistab aknaid kõikidele hoonetüüpidele ja kõikide otstarvete jaoks. Toote- ja teenusevalikust leiab aknaid igaks otstarbeks, samuti pakub ettevõte nii tasuta tehnilist konsultatsiooni kui arhitekti-poolset nõustamist ja seda katuseakende valikul kui paigutamisel. Akende paigaldamisel leiab VELUXi kodulehelt sertifitseeritud paigaldajate nimekirja. Vähetähtis ei ole ka asjaolu, et VELUX katuseakende soojapidavus jääb vahemikku Uw = 0,51 - 1,3 W/m2K, seega on täidetud ka passivmaja katuseaknale kehtiv normatiiv.

Teiseks: Millisesse ruumi katuseaken paigaldatakse?

„Kindlasti tuleb hoolikalt läbi mõelda, millisesse ruumi katuseaken paigaldatakse ja mis on selle ruumi kasutustarve,“ juhendab Toomas Aavisto. „Mida rohkem päevavalgust ruumi pääseb, seda suurem ruum paistab. Hea teadmisena tuleb aknavalikul meeles pidada, et ruumis piisavat päevavalgust tagada, tuleb järgida lihtsat tõde – katuseakna klaaspind peaks moodustama hea valgustatuse tagamiseks 10-20% ruumi põrandapinnast,“ õpetab Aavisto. Tänu uutele paigaldusnurkadele on aknaid võimalik paigaldada standardse või sügava paigalduskõrgusega, seega tasub mõelda lähtuvalt ruumist ka erinevatele efektidele nagu suuremad aknad või mitme akna kombineerimine. Piklikus ja kitsas ruumis on kasulikum kui katuseaknad paiknevad kõrgemal. Laiema ruumi korral on kasulik ühesuuruste vahedega paigaldatud akendereast.

Kolmandaks: Kuidas paikneb maja ilmakaarte suhtes?

Lõunapoolne aken püüab päeva jooksul kõige rohkem päikesevalgust, kuid põhjapoolne aken jääb otsese päikesevalguse eest varju, kuigi püüab kogu päeva jooksul kindla koguse peegeldunud valgust. Idapoolne aken püüab jällegi tõusvat päikest ja läänepoolne aken on varasest õhtupoolikust peale päikesevalgusele avatud. Kui oled need tegurid enda jaoks läbi töötanud, saab katuseaknaid parimal viisil ära kasutada, paigutades need nii, et ruumid saaksid maksimaalselt päevavalgust. Katuseni ulatuvate lagede jaoks on olemas piiramatuid kombinatsioone valgusküllase ruumi loomiseks. Vali välja katuseakna mudel ja otsusta, kuhu soovid need paigutada. Enne ehitusega alustamist tasub kaaluda, mis liiki valgust soovite. Kui soovid tugevat ja kontrastset valgust terve päeva jooksul, siis pane aken lõunapoolsele katusele. Kui soovid ühtlast valgust kogu päeva vältel, siis tasub aken paigutada põhjapoolsele küljele.

Velux Premium aknad | Velux Eesti/promopilt

Neljandaks: mida teha, kui kodu asub mürarikkas piirkonnas?

VELUX-i klaaspaketid pakuvad heliisolatsiooni, soojapidavust ja kaitset loodusjõudude eest. Näiteks, kui elad mürarikkas piirkonnas, on mõistlik kaaluda heli- ja soojapidava klaaspaketi soetamist, et vähendada välismüra ruumis sees. ”Siinjuures soovitan meie Premium klassi aknaid*, mis on sellisel juhul hea valik – samuti võimaldavad selle klassi katuseaknad rohkem erinevaid kasutusmugavusi,” kirjeldab Aavisto. Premium akendele saab valida erinevaid klaaspakette – näiteks täiustatud heliisolatsiooniga väljast tulevatele helidele, sealhulgas liiklusmüra ja ilmastiku, nagu vihma ja rahe helide vastu. Lisavõimalusena saab Premium katuseakna männipuidust siseraame lasta värvida või peitsida vastavalt oma soovile. Ka on Premiumi akendel sisemine klaas lamineeritud, mis muudab aknad turvalisemaks – tugeva löögi või vigastada saanud klaas ei purune kildudeks. Karastatud välisklaas kaitseb lisaks väliste tegurite eest ja klaasi pind on kastevastane.

Olenevalt akna omadustest ja hinnaklassist on VELUX katuseaknad jagatud kolme klassi: Standard, Standard Plus ja Premium.  

Standard on hea valik, kui soovitakse lihtsat ja soodsat katuseakent. Standard aknad on kahekordse klaaspaketiga, mistõttu on ka soojapidavusnäitajad madalamad kui teist tüüpi katuseakendel. Saadaval on nii alt kui ülalt avatav aken ja nii lakitud puitviimistlusega kui niiskestesse ruumidesse sobivad hooldusvabad aknad.

Standard Plus on hea valik, kui soovitakse lihtsat ja soodsat, kuid väga hea soojapidavusega katuseakent. Aknal on kolmekordne klaaspakett, kogu akna soojapidavus Uw=1,1 W/m²K. Ka Standard Plus tootevalikus on olemas nii lakitud puidust kui ka hooldusvabad katuseaknad.

Premium on hea valik, kui soovitakse rohkem kasutusmugavusi. Näiteks VELUX INTEGRA® on parim lahendus kaugjuhitavatel akendel ja seda puutetundlikul juhtpuldil. Saadaval on nii elektiliselt kui päikeseenergial töötavad versioonid.

Viiendaks: kuidas kasutada maksimaalselt ära aknast avanev ilus vaade?

VELUXi toode, mis alati pilke püüab ja millelt on endal ilusat vaadet mõnus nautida, on katuseaken-rõdu Cabrio. See on nn kaks ühes katuseaken, mis pakub rõdulahendust ja suurt katuseakent korraga. Cabrio on Eestis muutunud tõeliseks müügiartikliks, sest tegemist on mõistliku alternatiiviga nii traditsioonilisele vintskapile kui ka statsionaarsele rõdule. Cabrio koosneb kahest aknaelemendist, millest ülemine avaneb alt üles ja alumine tuleb lükata vertikaalsesse asendisse – nii lukustuvad küljepiirded ja tekitavad katusele minirõdu. „Heaks soovituseks, millele mõelda, on ka terrassisüsteem,“ ütleb Toomas Aavisto.

Katuseakna klaaspind peaks moodustama hea valgustatuse tagamiseks 10-20% ruumi põrandapinnast. Fotol Veluc cabrio aken. | Velux Eesti/promopilt

Sarnased artiklid