Köök kolib õue. Millistest materjalidest rajada väliköök?

Oliver Prokopovitš
K-Rauta
Suvel on õues palju mõnusam süüa teha. | Shutterstock

Kui pere on õues, ei saa perenainegi jääda palavasse tuppa pliidi taha. Suvine moosi- ja mahlakeetmine väliköögi puupliidil on säästlik ja mugav, rääkimata naudingust, mida pakub suveõhtutel grillimine ja aiapidude korraldamine. Kuidas ehitada väliköök?

Väliköögi ehitamist alusta planeerimisest. Oluline on läbi mõelda kõik tegevused, milleks köök võimaluse peab andma. Kas soovite puupliiti? Suitsuahju? Statsionaarset grilli või hoopis barbecue ahju? Kas väliköögi katuse alla peab mahtuma ka toidulaud ja mitu inimest selle ümber istuma hakkab? Kas välikööki peaks soojendama gaasisoojendi või elus kaminatuli? Kas välikööki tuleb veevärk ja elekter?
Alles pärast kõigile nendele küsimustele vastamist saab otsustada, kui suur väliköök olema saab, kuhu see aias paigutada ja kas ehitustööd on endale jõukohased või tuleb paluda abi professionaalsetelt ehitajatelt. Arvesta ka, et väliköök on statsionaarne ehitis, mis tuleb kooskõlastada nii naabritega kui kohaliku omavalitsusega.

Väliköögile asukohta valides on kõige tähtsam tuleohutus. Küttekolletega väliköök peab jääma piisavalt kaugele puukuurist ja teistest tuleohtlikest hoonetest ja esemetest. Jälgi ka päikese liikumist ja planeeri köök nii, et sinna jõuaks piisavalt loomulikku valgust. Kahtlemata on endale mugavam ja tervisele parem kui lahtine ruum ei jää tuulte koridori. Joonista ise või telli köögile projekt, seejärel mõtle läbi, milliseid töid saab teha ise ja millised tuleb sisse osta. Kindlasti vajab väliköök betoonist valatud vundamenti, tugevat põrandat, laotud müüri, aga üldehituse kõrval võib vaja olla ka tisleri- ja pottsepatööd. 

 

Küttekollet ära maapinnale raja

 

Kui plaanid läbi mõeldud, saab alustada ehitusega. Vundamendi valamisel arvesta maapinna külmumispiiriga, see on ca 1,3 meetri sügavusel. Kui tahad valamistööga kiiresti ühele poole saada, kasuta valmis kiirbetooni. See kuivab kiiresti ja võimaldab kohe järgmiste töödega edasi minna.
Ära raja kunagi ühtegi küttekollet otse maapinnale. Temperatuuride kõikumine lõhub pliidi või kamina kiiresti ja muudab selle väga ohtlikuks. Samal põhjusel tuleb ka õue rajatav ahi, kolle ja suitsukapp laduda kokku. Väliköögi korsten peab olema jäme, sobiva korstna tõmbelõõri läbimõõt peaks olema vähemalt 200 millimeetrit.

Väliköögi ehitamiseks vali materjalid, mis sobivad välitingimustesse ja mis peavad vastu nii kõrgetes kui madalates temperatuurides. Väliköögi levinuim materjal on tellis, mis on vastupidav ja suure soojasalvestusvõimega. Seega võiks tulega kokkupuutuvad osad ehitada alati tellisest ning soovi korral kasutada mujal vastavalt maitsele dekoratiivsemaid materjale.

 

Mida panna põrandale?


Väliköögi põranda saad ehitada terrassilaudadest või lasta paigaldada kiviparketi. Materjale võib omavahel ka kombineerida nii, et söögitegemise alal on põrand kivist ning söömise alal soojast puidust. Vastupidavuse huvides kasuta immutatud puitu või looduslikult tugevat lehist. Puitpõrand ehita maapinnast kõrgemale postidele, et puit mädanema ei läheks, põranda alune kata geotekstiili või killustikuga, sest läbikasvav hein on inetu ja kärbib põranda eluiga.

Nii nagu kogu ehituse puhul, arvesta ka veevärgi ja elektrisüsteemi rajamisel, et tegu on välitingimustega, kuhu iga pistik ja lamp ei sobi. Kui ehitad ise või lased ehitada köögimööbli, siis eelista materjalina tugevat puitu ning töötle see niiskuskindlaks. Enamik tavapäraseid köögimööbli materjale õues vastu ei pea. Tänapäeval leiab poest kerge vaevaga ka ilmastikukindla laua, toolid ja diivani, seejuures on kõige vastupidavamateks materjalideks plastikust tehisrotang, metall ning täispuit. 

Kui väliköök ei asu just peenarde vahel, ehita kööki maitsetaimede kastid või istuta ürdid erinevatesse lillepottidesse. Nii on salatitaimed igal hetkel käepärast ning köögis hubasem atmosfäär. Efekti saad lisada ka emailämbrisse istutatud suvikõrvitsatega ja räästa all rippuvate amplitomatitega, aga jälgi, et need ei jääks tuulte meelevalda. Välikööki toovad õdusust nii aialaternad kui gaasisoojendid, aga ka pehmed pleedid ja värvilised padjad.

Esmapilgul lihtsana paistev väliköögi rajamine kujuneb tavaliselt algselt planeeritust aja- ja rahamahukamaks, kuid investeering mugavusse tasub ära. Kui köök on juba valmis, pakub see rõõmu kogu perele ja kõigile külalistele, sest keegi ei taha suvel toas passida. 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid