Kuhu läikiv, kuhu mattvärv?

TM Kodu&Ehitus
Elu- ja magamistoad vävitakse üldiselt mattvärvidega. Kui just pole plaanis midagi põnevat teha dekoratiivvärvidega. | Oleksandr Berezko / Shutterstock

Iga ruum vastavalt oma kasutusotstarbele eeldab õige värvi kasutamist. Tuleb arvestada värvi kulumise ja määrdumisega.

Läikivad värvid sobivad esikusse, majapidamisruumi, tualetti, vannituppa ja kööki ehk kohtadesse, kus on võimalik suurem määrdumine. Nimistusse võib kuuluda lastetubagi.

Müügil on ka hästi pesemist taluvaid mattvärve. Elu- ja magamistoad vävitakse üldiselt mattvärvidega.

Lae jaoks vali alati mattvärv. Pritsvärv võib aga pahteldatud pinna lahti leotada ning see, aluspinnast irdudes, võib värvirullile kinni jääda. Varasemad pritsvärviga laed tasub esimesel korral võõbata alküüdvärviga. Kui see kuivanud, kaetakse lagi vesialuselise mati värviga, mis ei kolletu valguse mõjul nii kiiresti kui alküüdvärv.

Päris vanu liimvärviga värvitud lagesid ei saa lateksvärviga üle värvida – vana värv tuleb lahti. Seepärast peab sellised laed korralikult üle võõpama alküüdvärviga.

Kui ei tea, millise värviga lagi värvitud, on mõttekas kontrollida uue värvi pealekandmist mõnes sellises kohas, mis jääb varju.

Soodsa hinnaga värvide puhul võib ilmneda probleem, et kuigi liitrihind on kvaliteetsematest värvidest odavam, ei jää koguhind isegi vaid värvi osas kvaliteetvärvidest eriti odavamaks. Odavama värviga nimelt peab pinnakatmiseks tegema poole rohkem värvikihte kui paremini katvate kvaliteetvärvidega. Lisatööga võivad üldkulud isegi suuremaks kujuneda.

Sarnased artiklid