Kuidas ja millega tuba kiirelt soojaks kütta? Plusse ja miinuseid on igal lahendusel

kodus.ee
Poodidest leiab mitmeid kiirelt sooja andvaid ajutisi küttelahendusi ning kõigil neist on omad plussid ja miinused, mida tasub sobivaima seadme väljavalimiseks teada. | Shutterstock

Tõhus küttesüsteem on meie kliimavööndis sama elementaarne kui talvepalitu ja saapad. Ükski spetsialist ei soovitaks maja või korterit kogu talve vältel kütta soojapuhuri või elektriradiaatoriga, aga mõnel puhul on portatiivne soojusandja asendamatu. K-rauta Tondi kaupluse konsultant Inge Maisa tutvustab erinevate lisakütteallikate häid ja vähem häid külgi.

Mitu kuud külmana seisnud suvila või rõske laoruumi saab enamasti just puhuri või radiaatori abil kiirelt soojaks. Lisaks on mobiilsest kütteseadmest abi ka tsentraalse küttega kortermajades ajal, mil kütteperiood pole kas veel alanud või on juba lõppenud, aga külm ja tuuline ilm jahutavad toatemperatuuri ebamugavalt madalaks.

Ehituspoodidest leiab mitmeid kiirelt sooja andvaid ajutisi küttelahendusi ning kõigil neist on omad plussid ja miinused, mida tasub sobivaima seadme väljavalimiseks teada. Mõnel puhul on mõistlikum üks, teisel teine ja kolmandal puhul hoopis kombinatsioon erinevatest.

 

Konvektor ehk elektriradiaator

 

Konvektor võib olla statsionaarselt seinale kinnitatav, jalgadel või ratastel, kuid tööpõhimõte on kõigil üks – õhk soojendatakse ja tõstetakse ruumis üles. Konvektor sobib suvilatesse, aga ka näiteks ahiküttega majja kohtadesse, kuhu ahjusoe hästi ei ulatu – kaugemasse toanurka või harva kasutusel olevasse lisamagamistuppa. Konvektorile saab külge panna termostaadi, mis lülitab seadme sobiva temperatuuri saavutamisel välja. Kui õhutemperatuur langeb alla teatud taseme, lülitab termostaat konvektori taas sisse.

Konvektorradiaatoritel võib olla traadist või metallplaadist kütteelement. Esimene on soodsam, aga kuivatab rohkem õhku, seega eluruumidesse sobib pigem teine. Metallplaadiga konvektori kasuks räägib ka pikem eluiga. Eluruumi kütmisel on soovitatav valida madala pinnatemperatuuriga konvektor, mis ei küta küll nii kiiresti, kuid ei põleta õhus tolmuosakesi ning on ohutum lastele ja lemmikloomadele.

Kui otsus tuleb langetada soojapuhuri ja konvektori vahel, siis konvektor on mõnevõrra säästlikum rahakotile, aga soojapuhur kütab ruumi kiiremini soojaks. Seega peaks läbi mõtlema, kumb tegur on konkreetsel puhul olulisem. Kuna konvektor kuivatab õhku (nagu ka soojapuhur), siis ei ole see sobilik pikaajaline lahendus eluruumides, eriti magamistubades. Teada tasub sedagi, et konvektorit ei tohi kasutada pesu kuivatamiseks, samuti ei tohi konvektorile panna kuiva õhu niisutamiseks märga käterätikut.

Konvektoril on mitmeid plusse – ruum saab kiiresti soojaks, akna alla saab tekitada seadme abil soojakardina, et vältida soojakadu, ning termostaadiga radiaatori võib jätta vooluvõrku ka kodust ära minnes. Konvektori peamised miinused on õhu kuivatamine, mistõttu peaks selle eluruumis kasutamisel otsima täiendavaid õhuniisutajaid.

 

Soojapuhur

 

Soojapuhurite valik on portatiivsetest kütteallikatest kõige laiem. Poest võib leida nii väikeseid tubaseid kui ka suuri tööstuslikke seadmeid, mis on mõeldud pigem laoruumi või garaaži. Osa soojapuhureid töötab ka gaasi või vedelkütusega, aga neid ei tohiks mingil juhul eluruumi tuua. Kõik kodukasutuseks mõeldud soojapuhurid töötavad elektriga. Tänu ventilaatorile, mis kiirendab õhu liikumist küttekehade vahel, on puhur ajutistest lahendustest kõige kiiremini sooja andev kütteallikas.

Soojapuhureid on saadaval nii keraamilise kui ka traadist kütteelemendiga. Esimene on natuke kallim, kuid kulutab väiksema takistuse tõttu vähem elektrit ning ei kuivata nii palju toa õhku kui traadist küttekehaga soojapuhur. Enamasti eelistatakse reguleeritavat puhurit, millel saab valida ventilaatori kiirust ja termostaadi kütteastet.

Puhur kütab ruumi veelgi kiiremini soojaks kui konvektor. Puhuri kasuks räägib seadme soodne hind ja mobiilsus ehk seda võib tõsta ühest ruumis teise, võtta suvilasse kaasa ja sõbrale laenata. Küll pole puhur kuigi ökonoomne ning seade tekitab pideva õhuvoolu, mis rullib üles tolmu ja seetõttu pole puhurit hea kasutada magamistubades. Puhurit ei tohi jätta järelevalveta ega kasutada märgades ruumides. Kuna ka puhur kuivatab õhtu, tuleks eluruumis kasutusele võtta täiendav õhuniisutaja.

 

Õliradiaator


Õliradiaatoreid on nagu elektriradiaatoreid saadaval nii statsionaarsetena ehk seinale kinnitatavatena kui ka ratastel ja mobiilseid. Õliradiaator kütab aeglaselt, kuid ühtlaselt, seejuures õhku kuivatamata, mistõttu tagab õliradiaator eluruumi loomulikuma õhu kui puhur või konvektor. Õliradiaatori küttepind on suur ja kuna õli salvestab soojusenergiat, püsib ruum kauem ühtlaselt soojana. Nii nagu konvektorit, ei tohi ka õliradiaatorit kasutada märgade riiete kuivatamiseks.

Õliradiaatorit ostes võiks valida võimalusel toote, millel on kukkumise andur, mis lülitab seadme ümbermineku korral kohe välja, see on eriti oluline, kui peres on lapsi või lemmikloomi.

 

Kombineeritud lahendused ja alternatiivid


Ehituspoest leiab ka küttelahendusi, kus mitu eelnimetatud valikut on omavahel kokku pandud. Näiteks leidub õliradiaatoreid, mille küljes on ka konvektor või soojapuhur. Selline seade kütab konvektori või puhuri abil ruumi kiiresti soojaks ning hoiab edasi stabiilset temperatuuri õliradiaatoriga õhku kuivatamata.

Kui kütmist vajavas ruumis pole elektrit või napib võimsust, siis võib kaaluda gaasil või biovedelikul töötavaid alternatiive. Näiteks gaasikamin on kütteseade, mis töötab üksnes gaasiballooni abil. Kamin muundab gaasi soojusenergiaks ning puhub selle välja.

 

Sarnased artiklid