Kuidas vältida niiskusest tekkivat hallitust?

TM Kodu&Ehitus
Levinud eksiarvamuse kohasel on keraamiliste plaatidega kaetud sein veekindel, kuid tegelikult peab plaadistuse all olema ka korralik hüdroisolatsioon. | Shutterstock

Hallitusseened on ökosüsteemi üks osa, mida on õhus alati. Kui hävitada hallitusseened viimseni, hävineks ka elukeskkond. Niisiis saab nende hulka õhus ja pindadel üksnes vähenda ja piirata, mitte täielikult tõrjuda. Hallituse kontrolli all hoidmine on aga vajalik, et see liigses koguses tervisele ei hakkaks.

Hallituseks nimetatakse mikroseente kolooniat pindadel. Mikroseeni võib nimetada rahvakeeles ka hallitusseenteks. Üksikud hallitusseened on inimsilmale nähtamatud, nende suurus on mõõdetav mikromeetrites (mikronites) ja on 1–3 µm. Hallitusseente hulka mõõdetakse PMÜ/m3 (pesa moodustavad ühikud kuupmeetris õhus).
 

Kuidas piirata hallitust?
 

Hallituse eelduseks on peamiselt kaks asjaolu: toitained (orgaaniline aine) ja niiskus. Seega on hallituse tekke vältimiseks vajalik puhastada pindu, kuhu koguneb orgaanilisi aineid (ka õhust), ning tagada, et õhuniiskus ruumis oleks alla 70%. Nii orgaaniliste ainete kui liigniiskuse sattumist õhku aitab vähendada hea ventilatsioon (seinad ja aknaümbrused tuleb korralikult soojustada!) ja kondenseerunud vee ärakuivatamine. Kui pinnad on jahedad, kondenseerub vesi juba väikese suhtelise õhuniiskuse juures ja hallitus on sinna kiire tekkima.

Hallitusseened levivad õhu kaudu ka ühest ruumist teise. Selle vältimiseks tuleb kontrollida ruumide vahelise õhu liikumist, põrandaäärset õhu sissevoolu jms. Näiteks võib ventilatsiooniseadmetega tekitada ruumides väikese ülerõhu – nii väheneb võimalus, et naaberkorteritest suure hallituskontsentratsiooniga õhk teile levib.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad