Kuidas veenduda turvatooli ohutuses

Sisuturundus
Veendu turvatooli ohutuses. | Kaup24.ee

Autos peaks kõige esimesena tähelepanu pöörama oma pere turvalisusele - kinnitama peaks kõik turvavööd ning lapsel peaks olema olemas turvatool. Paraku ainult turvatoolist võib jääda väheks - valesti valitud turvatool võib olla sama ohtlik kui ilma turvatoolita sõitmine. Siin on paar nippi, kuidas saad veenduda turvatooli ohutuses.

Vali tool vastavalt lapse vanusele, kaalule ja pikkusele

Imikud ja kuni 2-aastased lapsed vajavad turvahälli, kus laps saab olla pikali ning olla näoga auto lae poole. Selles vanuses lapsed ei oska veel korralikult istuda ning paraku ei ole olemas toole, mis suudaks tagada lapse ohutuse vaid turvavöö näol.
Kui laps on 2 kuni 4-aastane ning kaalub vähem kui 20 kilogrammi, on juba sobilik soetada lapsele otsevaatega turvatool. Mõlema tooli puhul on oluline see, et lapse kaal ei oleks suurem kui toolile lubatud kaal - vastasel juhul võib kas tool katki minna või see lihtsalt ei suuda oma eesmärki enam täita.
Alla meetri pikkuste laste puhul tuleb tagada ka see, et laps istuks selg sõidusuunas - hiljem, kui tool hakkab seetõttu ümber kukkuma, võib tooli õigetpidi keerata. Tugiiste sobib alates 4 kuni 8-aastasele lapsele, kes on vähem kui 140 meetrit pikk - see peaks olema piisav, et turvavöö mahuks korrektselt peale. Vanematele või pikematele lastele sobib juba autos olev turvavöö, kuid ka sel juhul tuleb jälgida vöö asetust - ülemine turvavöö osa peaks olema rinnal ning alumine osa jalgade ülaosas, mitte kõhu peal.
 

Ära kasuta kasutatud turvatooli

Kui ostad kasutatud tooli, siis pead olema väga kindel, et tool ei ole saanud eelmistes tingimustes viga või olnud avariis. Avariis kasutatud turvatool on väga ohtlik, isegi kui võib tunduda, et tool pole viga saanud. Väikesed mõrad ei pruugi välja paista, kuid võivad järgmisel hädaolukorra hetkel olla saatuslikud. Kuigi võib kasutatud tooli soetamine tunduda soodsam arvestades, et lapsed kasvavad ruttu ning tuleb peagi teine turvatool soetada, siis peaksid mõtlema oma lapse peale - kas on soodsam tool väärt seda, et Sinu lapse turvalisus ei ole 100% kaitstud?
 

Veendu turvatooli turvalisuses

Kuigi võib esmapilgul tunduda, et lapsele sobib uus turvatool hästi, siis tegelikkuses ka kõige väiksemad pisidetailid võivad olla üks hetk ohtlikud. Näiteks vale asetus ja liiga lõdvalt kinnitatud turvavöö on üks olulisemaid faktoreid, mis muudavad lapse ohutust. Selleks, et olla veendunud õige tooli sobivuses, ei tohiks laps istmel libiseda, seljatugi peaks olema piisavalt kõrge, lapsel peab olema võimalik põlvi mugavalt painutada ja istuda mugavalt ühes kindlas asendis kogu sõidu vältel.
Pea meeles, et kuna lapsed kasvavad üsna kiiresti, võivad need kriteeriumid ajaga muutuda - siis on aeg muretseda uus turvatool. Kindlasti veendu ka selles, et turvatool ei ise ei liiguks ja oleks kindlalt kinnitatud.
 

Veendu turvatooli omadustes

Lisaks toolitüübile mängivad rolli ka erinevad omadused. Näiteks turvahälli soetades peaksid tähelepanu pöörama selle kaalule - mida kergem häll, seda mugavam on seda transportida. Turvatoolide puhul võiksid veenduda ka materjalile - pehme ja kvaliteetne kate on lapse jaoks mugav ning eemaldatavat katet on hiljem hea hooldada.
Tootjad pakuvad erinevatele mudelitele erinevaid lahendusi, mis muudab toolide kasutamise veelgi mugavamaks. Näiteks ergonoomiline disain aitab toetada lapse korrektset hoiakut, ISOFIX kinnitus lubab turvatooli kinnitada juba autos olemasolevate turvavöödega, erinevates mõõtudes mudelid võimaldavad leida sobivat tooli ka kaksikute jaoks ja palju muud põnevat. Paljude lastevanemate jaoks on kindlasti oluline ka tooli disain ja värvitoon, mistõttu ongi mõistlik tutvuda turul olevate valikute ja võimalustega.
 

Mugavuse ja lisaturvalisuse tagamiseks vali lisavarustus

Lisaks turvatoolile võib vaja veel soetada erinevaid tarvikuid, mis toetaksid ohutut turvatooli kasutust või muudaksid lihtsalt kogu kogemuse lapse jaoks mugavamaks. Põhjakinnitused suurendavad turvatooli stabiilsust sõidul kui ka piirab tooli liikuvust hädaolukordade korral. Kergesti hooldatavad istmekatted aitavad hoida turvatooli puhtana, olles samal ajal pehmenduseks.
Lapse jaoks võivad olla ebamugavad ka turvavööd, mistõttu oleks mõistlik soetada turvavööle veel vastava pehmenduse. Pea- ja kaelapadjad aitavad hoida keha õiges hoiakus, samal ajal tagades mugavama ja pehmema istumise.  Hoiatusmärgid aitavad kaasliiklejatele anda lapsest märku liikluses. Vanemate jaoks tuleb kindlasti kasuks ka spetsiaalne tahavaatepeegel, mis aitab last paremini jälgida. Päikesekardinad on kaitseks soovimatu päikesevalguse eest, mis võib olla nii ebamugav kui ka pikema perioodi vältel väikese lapse jaoks ohtlik. Lähemalt saad tutvuda selliste toodetega siit.

Lastega pere puhul on igas autos turvatooli kasutamine kohustuslik - Sina ju vastutad oma lapse ohutuse ja turvalisuse eest. Kui oled oma lapsele otsimas esimest või uut turvatooli, võid leida sobiva Kaup24 veebipoest.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid