Lumepuhur! Aga milline nendest paljudest?
kodus.ee
Puhuri viskekaugus sõltub nii masina võimsusest, seadistusest kui ka lumest. | Shutterstock

Lumepuhur pole enam ammu mingi imeasi, vaid muutumas koduomanikele tarbeesemeks.  Lumeluudasid on aga väga palju erinevaid ja erineva hinnaga - kauplustest ja veebipoodidest leiab abilisi, mille hind jääb alla 200 euro, aga ka selliseid, mille hind küündib ligi 2000 euroni. 

Hansaposti aia- ja tööriistade tootejuht Kristjan Kull avab veidi lähemalt teemat, mille järgi valida sobiv lumeluud. On ilmselge, et erineva hinnaga puhurid ei tee täpselt ühesugust tööd ega paku samasugust mugavust. Lumepuhuri valikut tuleb alustada vajaduste, ootuste ja võimaluste läbimõtlemisest.  

Kristjan Kulli sõnul saab lumepuhureid jagada mitmesse rühma. Esmalt võib vaadata elektrilisi ja bensiinimootoriga puhureid. Spetsialisti eelistus langeb selgelt bensiinil töötavate masinate kasuks. 
Tema sõnul sobib elektrimootoriga tööriist pigem ajutiseks lahenduseks ning kindlasti ei tasu endale püstitada illusioone, et sellega saab puhastada suurt ala või tõsta rasket lund. Suure töö tegemiseks tuleb valida võimsa mootoriga masin ja seetõttu tulebki vaadata nii oma aia pinda kui ka mõelda lumele, mida on tarvis tõsta. Näiteks saha poolt sõidutee äärde lükatud valli eemaldamiseks on tarvis võimsat puhurit.  

Teisalt saab lumepuhurid jagada ühe- ja kahesüsteemseteks. Hansaposti tootejuhi hinnangul tasub tänapäeval, kus hinnavahe on jäänud väiksemaks, eelistada pigem kahesüsteemseid. Need puhurid töötavad põhimõttel, et üks süsteem kahmab lume masina kõhu alla ja teine loobib selle välja. Ühesüsteemse puhuri puhul tuleb leppida tõsiasjaga, et lund kaugele loopida sellega ei õnnestu, sest ühe lükkega tehakse nii lume kokkukorjamine kui ka vise. Samas väikese ja sileda pinna puhul teeb ka ühesüsteemne lumepuhur vajaliku töö ära. 

Roolivõim? Tuled? Roomikud?

Järgmine asi, millele valikut tehes mõelda, on käigud. Ühesüsteemsetel masinatel enamasti käike ei ole ja neid tuleb ise lükata. Kahesüsteemsel masinatel, mis kaaluvad vahemikus 60 kuni 150 kilogrammi, on üldjuhul käigud, sest neid masinaid koos lumega ei jaksa lükata isegi tugeva kondiga Eesti mees.  

Lumepuhurite hinda mõjutavad veel paljud erinevad lisavõimalused, mis omakorda jagunevad tõhusust lisavateks ning mugavust pakkuvateks. 

Lihtsamatel masinatel on all rattad, parematel roomikud. Ratastele tuleb vajadusel külge panna ketid, roomikute puhul see vajadus puudub. Ketid võivad omakorda lõhkuda pinnast, näiteks sissesõidutee kiviplaati. Roomikute eelis väljendub jäise ja raske lume puhul, kus rattad hakkavad ringi käima just nii nagu lumme kinnijäänud autol. Kui tegu on poole meetri paksuse lumega või suure kaldega, siis sõltub masina võimekus nii mootori võimsusest kui roomikutest. 

Puhuri viskekaugus sõltub nii masina võimsusest, seadistusest kui ka lumest. Parimatel masinatel lubatakse viskekaugust 15 meetrit, kuid kui tegu on raske sulalumega, siis see üldjuhul üle 5 meetri ei lenda. Kallimatel ja kvaliteetsematel masinatel on lume puhumist juhtivad kangid, kust saab muuta kaldenurka ja seadistada lund lendama kõrgelt või madalalt. Tagasihoidlikumatel masinatel saab seda teha käsitsi mootori pealt kaldenurka muutes. 

Mugavuslisadena on osadel lumepuhuritel roolivõimendi, mis tagab lihtsama manööverdamise ning tuled, mis võimaldavad tööd ka pimedas. Osadel masinatel on starterist käivitus, mis väldib tüütut käima tõmbamist või soojendatavad käepidemed, et töötegemise ajal ei hakkaks käed külmetama. 

Lumepuhuri valikul võiks mõelda ka manööverdamisvajadusele. Kui krunt on väike, puid ja põõsaid palju, siis on väiksem masin parem, sest seda on mugavam pöörata. Kui puhastatav maa-ala on suur ja reljeefne, siis tasub eelistada mitme käiguga ja suure võimsusega lumepuhurit. 

Tee aed puhtaks, et mitte tööriista lõhkuda

Lumepuhur on masin nagu iga teine ja vajab regulaarselt hooldust. Jälgi, et puhuris on piisavalt õli, sest see on kõige “hõlpsam” viis oma masin ära lõhkuda. Iga-aastaselt vaata lisaks õlivahetusele üle mutrid ja poldid, sest masin teeb ränka tööd. Enne esimest kasutamist loe läbi kasutusjuhend, sest igal tootel on oma eripärad, millest selle kasutajal tuleb lähtuda. 

Lumepuhuri säästmiseks jälgi, et enne talveunne jäämist saaks aed puhtaks esemetest, mis võivad puhurit lõhkuda – vaiad ja kaikad, aga ka laste mänguasjad, jalgrattad ja kelgud. Mõistagi tuleb hoida lumepuhurist eemal lapsed ja koduloomad, sest võimas masin ei ole mänguasi. 

Kui talv näitab oma tõelist palet, siis võib lumelabidaga teha iga päev korraliku jõusaali-mõõtu trenni. Kui selleks pole aega, jõudu või tahtmist, siis on lumepuhur ainus tõhus alternatiiv. Selleks, et lumepuhur teeks ära just selle töö, mida tarvis, mõtle põhjalikult läbi vajadused võimsusele, lisafunktsioonidele ja mugavusele. 

Kui palju kaalub märg lumi ja mida halba see katusele teeb? Loe.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid