Mida teha, kui kurk valutab?
Kodutohter
Shutterstock

Kurguvalu on üks sagedasemaid probleeme, millega arsti poole pöördutakse. Kui kurk valutab, siis kõigepealt on vaja valu ära võtta.

Apteegis on saadaval mitmesuguseid imemistablette ja pihusteid, mis aitavad. Ägeda kuiva kurguvaluga on head looduslike õlidega kurgupihusteid. Kui kurguvaluga kaasneb palavik, tuleb võtta paratsetamooli sisaldavaid ravimeid.

Külmetuslaadse kurguvaluga saab inimene ise hakkama, ei pea kohe arsti juurde minema. Kompressi teha ja kuuma kotti kaela ümber panna ei soovitata, kuna kaelal paiknevad suured veresooned ja lümfitee ning haigust see ei ravi.

Kui palavik läheb kõrgeks ja neelamisvalu nii tugevaks, et enam ei saa süüa ega juua, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole.

Võib esineda ka kratsiv tunne kurgus: tahaks kogu aeg köhatada ja hääle puhtaks köhida. See võib olla tingitud maoprobleemidest (reflukshaigus) ja lenduvatest allergeenidest.

Tuleb vahet teha, kas on viiruslik kurgupõletik või pidev kratsiv tunne kurgus. Võib küll võtta imemistablette, natukene lahedamaks need kurgu küll teevad, aga kui tegelik probleem on hoopis maos, söögitorus või allergias, tuleb pöörduda perearsti poole.

Kurgumandlid kaitsevad organismi mikroobide eest. Mandlid on esimene tõke, mis ei lase mikroobidel organismis edasi minna ega kahjustada teisi organeid.

Mandlites töötatakse välja antikehad nende mikroobide vastu. Mandlioperatsiooni järel kaovad kurgumandlite põletikud, sest mandleid enam ei ole. Muud neeluga seotud probleemid kestavad aga edasi, kuid paljudel väheneb kurguvaevuste kestus ja esinemissagedus. Sellepärast ei saa enne operatsiooni öelda, kas inimene pärast mandlilõikust saab päris terveks või mitte.

Allikas: kõrva-nina-kurguarst Mare Kalvet

Sarnased artiklid