Pikka aega kestev kurguvalu

Kati Paal
perearst
Shutterstock

Kurguvalu on tundnud igaüks. Tavaliselt on tegemist ägeda valuga ja kõige sagedamini esineb seda ägeda neelupõletiku korral, mis kaasneb ülemiste hingamisteede viirushaigusega. Peale valuliku neelamise vaevavad siis ka üldine halb enesetunne, palavik, nohu ja/või köha.

Viiruslik kurguvalu taandub harilikult iseenesest nädala jooksul ja inimene tervistub ilma erilise ravita. Ägeda kurguvalu teine sage põhjus on äge kurgumandlipõletik ehk angiin, mille korral puuduvad viirushaiguse teised sümptomid (nohu ja köha), kuid esineb kõrge palavik, kurgumandlid on paistes ja mädakatuga kaetud ning valu on tugev.
Kui kurgust leitakse haigust põhjustanud bakter või analüüsid viitavad bakteriaalsele põletikule, terveneb inimene pärast adekvaatset ravikuuri antibiootikumidega. Kui aga valu või häiriv tunne neelus jääb püsima kauemaks või kordub periooditi taas, võib tegemist olla kroonilise probleemiga. Kuna ravi oleneb põhjusest, tuleb probleemi tuvastamiseks seada sammud arsti juurde.  

Krooniline neelupõletik

Neelu katab limaskest, mis tavaolukorras on niiske ja valutu. Kui aga limaskest on mingil põhjusel muutunud ärritunuks ja kuivaks, kaotanud oma tavapärase niiskuse, hakkab inimene tundma kurgus ebameeldivat kuivustunnet ja valu. Kui kurk on pikemat aega kare ja neelus on ebameeldiv tunne, samal ajal aga puuduvad muud viirushaigusele iseloomulikud tunnused (näiteks palavik) ja üldine olemine on hea, võib tegemist olla kroonilise neelupõletikuga. Kroonilist neelupõletikku diagnoositakse üldjuhul vaevuste ja välise vaatluse põhjal; muude probleemide välistamiseks võib vaja olla ka lisauuringuid. Kurku vaadates võib olla näha, et neel on ärritatud, kuid tavaliselt ei ole neelupõletiku korral valu põhjuseks probleemid kurgumandlitega – need võivad olla ka eemaldatud.
Ebameeldiv tunne kurgus võib kaasa tuua pideva vajaduse kurku puhastada, neelatada, samuti suukuivuse tõttu ühtelugu vett lonksata, ka öösel. Põhjused, mis võivad viia kroonilise neelupõletiku ehk kroonilise farüngiidi tekkeni, on erinevad. Need võivad olla kuiv toaõhk, ninahingamise takistus, norskamine, pidevalt neelu ärritav nohueritis, mis eriti öösel ninaneelu pidi alla valgub (nn ninaneelunohu), erinevad allergiad, aga ka alkohol ja nikotiin.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid