Mida tuleks tähele panna jooksujalatsite valimisel?

kodus.ee
Mida pikemaid vahemaid läbi jooksed, seda paremini peavad jalatsid su jalgu kaitsma. | Shutterstock

Jooksmiseks ning kõndimiseks mõeldud jalanõud hõlbustavad jalatalla rullumist kannalt päkale. Mida tuleks uute jooksujalatsite soetamisel arvesse võtta?

Pikamaajooksja jalatsid olgu kerged ja pehmed

Mida pikemaid vahemaid läbi jooksed, seda paremini peavad jalatsid su jalgu kaitsma, sest väsinult on põrutused ning väänamised kerged tulema. Pikamajooksja jalatsid olgu kerged ja pehmed (seega ka põrutuskindlad) ning jalg püsigu neis kindlalt sees.

Mitu paari võiks jooksujalatseid olla?

Kui jooksed vaid 2-3 korda nädalas, piisab ühest jooksujalatsipaarist. Kui jooksed sagedamini, soeta kaks paari jalatseid ja kasuta neid kordamööda. Jalatsid vajavad taastumisaega, et kõik vahekihid jõuaksid ära kuivada.

Kas jooksed maanteel või metsa all?

Maantesussid on kergemad ja pehmemad ning lasevad paremini õhku läbi. Maastikujooksujalatsid on vastupidavamad, haakuvama tallamustriga ja niiskust hülgavate pealsetega.

Lampjalgsed peaksid valima siseküljetoestusega jalatsid

Ligikaudu 70 protsendil inimestest on normaalse kõrgusega pöiavõlv. Neile sobib enamik jooksujalatseid, mis on poolkõvera liistu, neutraalse toestuse ja tõhusa põrutuskindlusega

25 protsenti inimestest kannatab madaldunud pöiavõlvi ehk lampjalgsuse käes.Sellisele jalale sobivad kõige pareminisirge liistuga, fikseeritud jalaasendi ning tugeva vahetalla- ja siseküljetoestusega jalatsid. Tuleks hoiduda liiga paindliku vahetalla ja kõvera liistuga jalatsitest, sest need ei fikseeri piisavalt jala asendit. Samasugust tugevalt toestatud jalatsit vajavad ka suure kehakaaluga jooksuharrastajad.

5 protsendil inimestest on kõrge pöiavõlv, mis ei lase jalal maaga kokku puutudes korralikult üle päka rulluda. Sellisele jalale sobib võimalikult põrutuskindel jalats. Samas peaks jälgima, et jalatsi päkaosa oleks painduv ja kõrge pöiavõlv hästi toestatud.

Sarnased artiklid