Miks tasub lillesõbral karta apelsine ja ananasse?

Kaja Kurg
Eriti salakavalad on apelsinid ja ananassid. | Shutterstock

Toalilledelt leitud kahjurid on sageli sinna sattunud koju toodud õitsevalt potilillelt, lõikelilledelt ja … isegi lõunamaistelt puuviljadelt! Viimastega saabub kõige sagedamini kedriklesti, vill- ja kilptäisid.

Suurimat ohtu kujutavad endast pika säilivusajaga puuviljad, näiteks apelsinid, mandariinid jm tsitrusviljad, mis võivad jääda lauale seisma päevadeks. Kahjuritel on sel juhul piisavalt aega, et toataimedele ümber kolida.

Just sel põhjusel tuleb lillesõbral troopilisi puuvilju alati hästi korralikult pesta, ka neid, mis enne söömist ära kooritakse. Pestes jääb vähemaks võimalikke kedriklestade ja villtäide mune ja vastseid, aga paraku mitte kilptäisid. Nende pruunikaid tugevalt kinnitunud tillukesi kilbikesi apelsinikoorelt loputades maha ei uha.

Eriti salakavalad on ananassid, mille krobelisel pinnal ja vilja tipus oleva tiheda lehekodariku vahel võib end varjata terve armee kahjureid ja nende mune. Tülitekitajad võivad end peita teistegi puuviljade raskesti ligipääsetavates kohtades, näiteks viljavarre õõnsuses.

Viinamarjad ja muud pehmed viljad pole nii ohtlikud, sest nad ei seisa pikalt ja süüakse kiiremini ära.

Sarnased artiklid