Millal sa viimati terrassi õlitasid?

Sisuturundus
Kvaliteetne ja hästihooldatud terrass muudab aias veedetud aja meeldivaks ning nauditavaks. | Tootja

Igal kevadel jõuab kätte see hetk, millal astud oma kodumaja uksest välja ja vaatad mõtlikul pilgul oma koduaeda. Aeg on käised üles käärida ja tegutsema asuda. Ühena esimestest asjadest tasub üle vaadata terrass ja puidust aiamööbel, sest puit on elav materjal ja seega eriti aldis ilmastiku mõjudele. Korralik hooldus pikendab märgatavalt kogu õueinventari elutsüklit ning lisab välimusele veetlust.

Kuigi vanem põlvkond kasutas puidust õueinventari kaitseks valdavalt värvi ja lakki, siis tehnoloogiate uuenemisel on kasutusele võetud erinevad õlid, mis toovad võimalikult hästi esile puidu naturaalse ilu ja tekstuuri.
Õlitamise üks põhilisi eeliseid tuleb esile aga viimistluse värskendamisel. Värvide ja lakkide mahakoorumisel tekivad puidu pinnale lohud, mis muudavad pinna värvi või lakiga taaskatmisel ebatasaseks. Värskendamisel pealekantav uus õlikiht aga sulandub vana õliga ning korraliku õlitamise juures viimistluse koorumist ei teki.
 

Mida enne õlitamist silmas pidada?
 

Enne puidu õlitamist tuleb veenduda, et pind oleks kuiv ja puhas. Samuti pole mõtet kanda õli eelnevalt värvitud pinnale, sest õli ei suuda läbi värvikile puitu imenduda ning hakkab puidu pinnalt kooruma. Värvikihi olemasolu korral tuleb see hoolikalt maha lihvida, pind puhastada ning lasta kuivada. Kui vähegi võimalik võiks piirduda vaid kuivpuhastusega, pühkides pinnalt tolmu niiske lapiga. Kui puitu on eelnevalt süvaimmutatud, siis peaks puit enne õlitamist seisma vähemalt pool aastat, et immutusega kaasnev toon ja pinnalähedane vasesoolade mõju maheneks.
Kui puidu pind on enne õlitamist juba halliks tõmbunud, kuid soovitakse terrassi võimalikult naturaalset puidutooni viimistleda, siis on ka selleks olemas spetsiaalsed vahendid, mida spetsialistide käest küsida. Enne õlitamise algust on oluline jälgida lähiaja ilma. Ühteviisi sobimatud on nii vihmane, kui päikeseline ilm st päike ei tohi otse õlitatavale terrassile paista.
Holzöli õlid on nn kõvenevad õlid ning liiga kiire kuivamine takistab neil piisavalt sügavale puitu imendumast. Samas võiks õhutemperatuur olla vähemalt üle 15 soojakraadi. Enne kasutuselevõttu peaks õlitatud terrass kuivama vähemalt 24 tundi, seega peaks hoolitsema selle eest, et juhuslik vihmasagar protsessi ei segaks.
 

Kuidas korralikult õlitada?
 

Korralik töö nõuab ka korralikke töövahendeid, olgu selleks siis rull või pintsel. Juhul, kui kasutatakse värvilist ehk toonitud õli, siis on soovitav kasutada õli pealekandmiseks pintslit, mis on terrassilauast veidi laiem. Toonitud õli on reeglina paksem, mistõttu rulliga kasutamiseks see hästi ei sobi. Küll aga võib tööasendi mugavamaks muutmiseks kinnitada pintsli pikema varre otsa.

Puidu esmakordsel õlitamisel ei tasu õliga koonerdada. Piisav õlikogus võimaldab õlil tungida piisavalt sügavale, õhukese õlikihi puhul jääb ka õli poolt pakutav kaitse pinnapealseks. Kui õli on küllaga pinnale kantud, siis tuleb sel lasta pisut seista ja seejärel pinnale jäänud õli jääk, kuiva pintsli, lapi või rulliga eemaldada.

Viletsa ilma ja suure kasutuskoormuse juures vajab terrass üleõlitamist igal kevadel. Kvaliteetsete õlide ja pehmema ning kuivema kliima korral aga võib õlitamistükkel pikeneda üle mitme aasta.  Meie poolt pakutavad Inglise tootja Morrells’i holzöl puiduõlid sobivad suurepäraselt Eesti vahelduvasse kliimasse puidu eest hoolitsema.
 

Missugust õli valida?
 

Erinevate Morrells holzöl puiduõlidega saab katta põhimõtteliselt kõik koduõues viimistlemist vajavad puitpinnad. Kõige populaarsem holzöl puiduõlide seast on Deck oil terrassiõli. Naturaalne Deck oil on modifitseeritud uretaanvaiguga, mis suurendab puidu pinnatugevust ja lisab kulumiskindlust. Deck oil’i on lisatud UV-filtrid, mis kaitsevad puitu kolletumise eest ning muudavad puidu tooni püsivaks. Lisaks terrassile sobib Deck oil ka aiamööbli, uste, akende ja aedade viimistlemiseks ning kaitsmiseks. Deck oil on saadaval nii värvituna kui ka 6 tehasetoonis. Võimalik on õli toonida vastavalt vajadusele.

Välispindade katmiseks sobib hästi väga kõrge kattevõimega Weather oil, mis sobib eeskätt puidust välisseintele, palkmajadele, aiamööblile, ustele ja akendele.  
Weather stain on sügavale imbuv läbikumav puiduõli, mis on mõeldud puidust välisseinte ja palkmajade katmiseks.
Nii Weather oil kui ka Weather stain on saadaval värvituna ja kuues erinevas tehasetoonis, kuid nagu Deck oil’i saab ka neid toonida täpselt kliendi vajadustele vastavaks.

Kõik holzöl’i välitingimustesse sobivad puiduõlid on mugavalt saadaval õlide maaletooja VBH Estonia esinduses või veebipoes vbh24.ee. Telli kohe!

Regulaarne ja korralik õlitamine pikendab märgatavalt terrassi kasutusperioodi, muutes selle vastupidavamaks nii külmale kui vihmale. | Tootja

Korralikult õlitatud terrass – see on lihtne
 

Kauni, hästihooldatud ja kauakestva terrassi või aiamööbli saad siis, kui teed nii:

* Kasuta terrassi või aiainventari hoolduseks kvaliteetset puiduõli nt Morrells holzöl.

* Kanna õli hoolikalt puhastatud ja kuivale pinnale.

* Õlita terrassi kuiva ilmaga.

Hoidu õlitamast otseses päikesevalguses

* Toonitud õli on terrassile parem kanda pintsli, mitte rulliga.

* Puidu esmakordsel õlitamisel ära koonerda õliga.

* Eemalda liigne õli pinnalt kuiva pintsli, rulli või lapiga.

* Enne kasutamist lase pinnal vähemalt 24 tundi kuivada.

* Meie kliimas tuleks terrassi või aiamööblit õlitada igal kevadel.

Allikas: VBH Estonia, vbh24.ee

 

Sarnased artiklid