Ühed sibulad mulda, teised mullast välja
Septembris, peale tugevamaid öökülmasid, võetakse üles gladioolisibulad, daaliate ja kannade risoomid. Neid kuivatatakse paar nädalat toatemperatuuril ja viiakse siis jahedasse, kuiva ja külmavabasse hoiuruumi talvituma. Kevadel õitsevaid sibullillede ridu tuleb täiendada nüüd! Uusi sibullillede sorte vaata septembrikuu ajakirjast Kodu & Aed!
Septembri lõpul tipitakse mulda taliküüslaugu küüned.
Kasvuhoone
Septembri jooksul valmivad kasvuhoones veel viimased viljad. Kui taimed on töö lõpetanud, puhasta ja korista kasvuhoone. Pärast saagi korjamist vii välja taimejäänused ja pealmine mullakiht. Ära pane taimejäänuseid komposti, vaid hävita need. Puhasta ja desinfitseeri aiakääre, enne kui uue põõsa või puhma kallale asud. Nii väldid taimehaiguste edasikandumist!
Iluaed
Suurenenud õhuniiskus ja jahedus soodustavad seenhaiguste levikut. Lõika ära õitsenud ja koledaks muutunud taimepealsed. Haigustunnustega taimepealsed on parem põletada. Kobesta istutusalade muld ning eemalda umbrohud.
Eemalda rooside kahjustatud lehed ning põleta need. Dekoratiivsed seemnekandjad hoia peenras, kuni nad silmailu pakuvad. Mõned on kaunid ka veel talvel.
Tee marjapõõsastele hoolduslõikust. Ka ilupuudele ja -põõsastele võid teha veel korrastuslõikust. Arvesta, et kevadel õitsevate taimede õiepungad moodustuvad juba sügisel. Neid taimi lõigatakse vahetult pärast õitsemist.
Korrasta okaspuid
- Lõika välja pruunid oksad ja eemalda suve jooksul kogunenud praht.
- Kergita roomavate vormide oksi pisut maast lahti. Säti okste alla kruusa, kivikesi, kuiva multši vms, et oksad saaksid pisut rohkem õhku.
- Kui vaja, tee seenhaiguste tõrjet.
- Kas su okaspuid on vaja talveks katta või kevadel varjutada? Varu selleks valmis õiged vahendid: puude ja katete toestus, varjukangas või -katted.
- Kuiva sügise korral kasta kindlasti samal aastal istutatud taimi.
Naudi sügise kirkaid õisi!
Hooaja lõpetanud suvelillede asemele istuta aiavaasi näiteks eerikaid, kanarbikke, ilukapsaid või talihalju.