Mõnusa magamistoa 33 nippi

Margit Kool
30. Mõlemal pool voodit võiks olla öökapid, millele saab paigutada kõik vajaliku – lambikese jms. | Shutterstock

Magamistoas alustame oma päeva ja sinna poeme peitu õhtul pärast argiaskeldusi. Selle toa kujundus ei peaks sõltuma trendidest, see olgu lihtsalt ruum, kus hea ja rahulik olla.

Lähtu siin eelkõige sellest, mis sulle endale tegelikult meeldib: millises ümbruses sooviksid uinuda ja hommikul ärgates end leida.

1. Mõtle kogu kodu kujundusele – magamistubagi võiks olla üks osa tervikust, seal võiksid korduda samasugused materjalid, toonid, mustrid või väiksemad detailid nagu ülejäänud kodus.

2. Planeerides mõtle kõigepealt, milleks seda tuba kasutada tahad – magamine, riiete paigutamine, töötamine, telerivaatamine… Seejärel proovi kõik need funktsioonid ruumi plaanile paigutada,  koostades erinevaid versioone. Nii leiad ehk enda jaoks hoopis uudse ja toimivama lähenemise.

3. Tehnoloogia areng on toonud magamistuppa telerid, helisüsteemid, arvutid jms. Aga kui vähegi võimalik, tuleks tehnilisi seadmeid magamistoas vältida – magamistuba on siiski koht, kus lõõgastuda ja puhkust nautida.

 

PANIPAIGAD
 

4. Kuhu paigutada riided? Kuhu voodipesu? Kuhu muud vajalikud väiksemad ja suuremad esemed? Sisseehitatud riidekapid võtavad vähem põrandapinda ning mõjuvad paremini kui üksikult seisev kapp. Väiksemas toas saab sellist riidekappi visuaalselt „kaotada”, kattes uksed näiteks tapeediga. Suuri peegeluksi magamistuppa ei soovitata, need segavad und.

5. Korvid, kastid, kohvrid on väga head panipaigad. Sellised väikesed kavalad paigutuskohad aitavad ühtlasi magamistuba dekoreerida – ruum muutub õdusamaks ja omanäolisemaks.

6. Väga hea on eraldi garderoobiruum või selleks vaheseinaga eraldatud toaosa. Kui asju on vähem nähtaval, tunned ennast magamistoas mõnusamini, ruum on visuaalselt kenam-rahulikum.

 

MAGAMISASE
 

7. Voodi on magamistoa keskpunkt, see peab kujunduslikult efektselt mõjuma, samas olema ka mugav kasutada. Seetõttu olgu magamisaseme valik hästi läbi mõeldud, see peaks stiililtki kodu kujunduspõhimõtetega sobima. Jäta ka piisavalt ruumi voodi ümber liikumiseks.

8. Ära paiguta voodit liiga akna lähedale, kui seal on radiaatorid, mille kõrval pole talvel mugav magada. Aga kui toas on põrandaküte, siis pane voodi julgelt akna alla – mõnus on voodist jälgida aknast paistvat vaadet  ja nautida valguse langemist.

9. Ära paiguta voodit liiga ukse lähedale – tundub turvalisem, kui uks jääb voodist nähtavale. Samuti avaneb siis magamistoa uksest sisse astudes ilus vaade voodile.

10. Madratsit ostes vali alati parim võimalikest – uuri materjale, koostist, kvaliteeti, pehmust, kehavormi järgivust jm. Me veedame suure osa oma elust voodis, tehku siis sobilik madrats see aeg tõeliselt mõnusaks!

 

TEKSTIILID, PÕRANDA- JA SEINAKATTED


11. Tõeliselt rahulik puhkus eeldab helide (sammud, kõnekõmin jms) summutamist. Võimalikud vahendid selleks on vaipkate või korkpõrand ning rohkem kangaid: kardinad, padjad, voodikatted.

12. Kangad annavad magamistoale stiili, iseloomu ning loovad meeleolu. Tuppa sisenedes püüavad need ka kohe pilku. Seetõttu peaks nende valik ja kujundus olema hästi läbi mõeldud.

13. Arvesta, et mati pinnaga pehmed kangad loovad soojema mulje kui läikivad.

14. Erinevad tekstuuriga pinnad mõjuvad erinevalt – sooja ja õdusa tunde tekitab näiteks puit, villased, karvased, suure struktuuriga pinnad. Samas loovad polüestrist vm kunstkiust, läikiva pinnaga kangad ning lakitud pinnad pigem külmema meeleolu.

15. Voodipesu võiks olla heledamates toonides, ruumi elavdamiseks võib mängida jõulisemates toonides-mustrites voodipatjadega, voodikatte vm väiksemate detailidega. Värve võib valida ka vastavalt aastaajale: suvel lillemustrid, kevadel erksamad toonid, sügisel-talvel tumedamad, jõulisemad toonid koos pehmete sametiste vm materjalidega.

16. Päevapatjade värvid, mustrid või materjalid voodil võivad julgelt erineda – see annab ruumile põnevust ja omanäolisust. Harmoonia loomiseks võiks neis olla mingi läbiv joon kas korduva värvitooni, mustri vm detaili näol.

17. Kasuta akende ees voodriga kardinaid – vooder lisab kangale raskust ning kardin mõjub luksuslikult. Sellised kardinad peavad ka päikesevalgusele paremini vastu.

18. Kõrgemad voodipeatsid, mis on kaetud tekstiili või nahaga, annavad ruumile elegantsi ja suursugusust ning jätavad tuppa tulijale efektse mulje. Voodipeatsi katet saab hiljem ka uue vastu vahetada, mis on suhteliselt lihtne vahend kujundamaks ruumi hoopis uues võtmes.

19. Magamistuppa sobib hästi ka klassikaline tapeet, millega võib katta kõik toaseinad, ainult ühe seina või hoopis kaks vastastikust seinapinda (näiteks voodipeatsi taguse ja selle vastas asuva seina). Valikul on ehk abiks põhimõte, et tuppa tulles võiks avaneda terviklik ja efektne pilt ruumist. Sellest lähtuvalt võiks valida ka tapeeditava(d) seina(d).

20. Põrandakatetest on väga sobilikud kõikvõimalikud naturaalsed taimsed katted (kookos, sisal jms punutud põrandakatted), mis on küll jala all veidi „krobelised“, kuid annavad ruumile ilusa, huvitava ning rahustava tausta. Samas sõltub põrandakatte valik ruumi üldisest kujundusideest.

 

VALGUS JA VÄRVID

 

21. Meeleolu loomisele aitab kaasa läbimõeldud valgustus. Selleks kasuta erinevaid valgusteid: näiteks üks keskne üldvalgusti, kaks kohtvalgustit voodi päitsis ja põrandavalgusti. Mugav on, kui valgustugevust saab vastavalt vajadusele ja meeleolule muuta valgusregulaatori abil.

22. Värvitoone valides mõtle, millist üldmuljet tahad – heledad neutraalsed toonid muudavad ruumi õhulisemaks ja näiliselt suuremaks. Tumedamad toonid, näiteks pruunikad, oliivitoon jms, annavad magamistoale soojust ja dramaatilisust. Arvesta ka ilmakaari – lõunapoolses toas on parem kasutada jahedamaid ja põhjapoolsemas toas soojemaid toone.

23. Pea silmas, et erksad värvid võivad suures mahus olla ka liiga ergutavad. Samuti teevad jõulisemad toonid ruumi näiliselt väiksemaks.

24. Valge magamistuba on alati ajatu ja elegantne. Sellist ruumi saad soovi korral elavdada värviliste patjade, voodikatete, kardinate vm väikedetailidega.

 

MÖÖBEL
 

25. Madalam mööbel teeb ruumi näiliselt suuremaks ja ühtlasi loob rahulikuma meeleolu.

26. Mööblit valides ei pea piirduma ainult tervikliku komplektiga. Mõni teisest ajastust või disainiklassikast pärit ese (tool, kapp, kummut) võib anda ruumile ootamatult huvitava eripära.

27. Kui ruumi napib, siis võib voodiks valida ka diivanvoodi või muul moel kokkupandava või ülestõstetava aseme.

28. Kui plaanid magamistuba ka näiteks töötamiseks või muuks, siis jälgi, et sinna liialt asju ei kuhjuks – töönurk võiks paikneda lükandukse, kardina või nägusa riiuli taga. Mõnusa magamistoa eelduseks on, et seal oleks piisavalt õhku, valgust ja liikumisruumi.

29. Magamistoa stiil võib olla minimalistlik või luksuslik, romantiline, eklektiline, maastiil vm. Ent peetagu silmas üht: kujundus peaks ikkagi haakuma kogu kodu terviklahendusega.

30. Mõlemal pool voodit võiks olla öökapid, millele saab paigutada kõik vajaliku – lugemisvara, lambikese ja äratuskella. (Kui ruumi vähegi piisab, võiks öökapp ruumi tasakaalustamise huvides olla just mõlemal pool voodit.) Öökapi asemel võib kasutada ka väikest lauakest, kasti, tooli vm sobivat.

31. Kuhu panna enne magamaminekut voodikate, päevapadjad ja oma riided? Kas on selleks tool toanurgas, eraldi nagi või kummut? Igal juhul tasub see läbi mõelda, et ka magama minnes ja ärgates oleks magamistuba ilus ja õdus.

32. Kui soovid voodi kohale pilti, siis selleks sobivad nii fotod, maalid kui ka tükk efektset alusele paigaldatud või raamitud tapeeti/kangast. Oluline on, et pilt sobiks ning sulle tõesti meeldiks, sest näed seda iga päev ju korduvalt.

33. Kasuta magamistoas õdususe loomiseks lõhnaküünlaid (kindlasti naturaalseid!), kuid ära unusta värsket õhku ja tuulutamist – see tagab hea ja mõnusa une.

Sarnased artiklid