Musta pässiku tõmmis - tervis metsast!

Sisuturundus
Musta pässiku tõmmis, rahvaravim
Tassitäis musta pässikut | Mustpässik.ee

Must pässik, ehk Chaga on maailmas tuntud raviseen. Nüüd on see teadmamehe poolt Eesti metsadest tõmmise kujul pudelisse toodud ning meilegi toimetusse proovimiseks saadetud.

Must pässik - mis see on?

Must pässik (Inonotus obliquus) ehk chaga on maailma üks võimsamaid raviseeni, mida eestlased teavad kõnekeeles ka kasekäsnana. Tegelikult on kasekäsn (Piptoporus betulinus) üks teine puuseen, mis ka kasvab enamasti kasepuudel. Vahe kahe seene vahel aga on suur: harilik kasekäsn on oma raviomadustelt sisuliselt tühi seen.

Kasel kasvav must päassik
Kasel kasvav must päassik | Metsküla Kalju, Mustpässik.ee

Musta pässiku kandeosed levivad õhu kaudu ja langevad puude tüvedele. Spoorid tungivad kahjustada saanud elavate lehtpuude vigastatud koore kaudu tüvesse ja neist areneb peremeespuu mahlast toituv mütseel. Kaskede või ka mitut muud liiki lehtpuude tüve külge kasvab ebakorrapärase kuju, krobelise ja kergesti puruneva välispinnaga must mügar. Nende steriilsete mügarate all paiknevad musta pässiku õhukesed ja liibuvad viljakehad.Mitmete allikate kohaselt loob must pässik viljakeha üksnes ühe korra elus ja toimub see pärast peremeespuu surma.Viimase 40 aasta jooksul on tehtud üle 1600 teadusliku uuringu (sh dr Kirsi Kahloneni Helsingi ülikoolis tehtud uuring 1984. aastal, mis osutas kasekäsna viirus-, seene- ja vähivastastele omadustele). Uuringute järgi on must pässik kõikidest muudest raviseentest antioksüdantide poolest kõige rikkam.

Sisemine seene osa on korkjas kuldpruun ja välimine osa krobeline must. Sisemises ja välimises osas on erinevad toimeained. Seesmises osas on rohkem polüsahhariide ja välisosas triterpeene ja erakordselt suur kogus antioksüdanti superoksiid dismutaasi (SOD), mida peetaksegi musta pässiku tervendavaks salavõtmeks. Lisaks on seal B- ja D-grupi vitamiine, K-vitamiini, betuliinhapet, looduslikke antiseptikuid, mineraalaineid ja proteiine, joodi, kaltsiumi, kaaliumi, naatriumi, magneesiumi, mangaani, rauda ja teisi mikroelemente, orgaanilisi happeid, vaikaineid, melaniini, aminohappeid, ensüüme, parkaineid, fütontsiide, steriine ja flavonoide.

Meie esivanemad valmistasid mustast pässikust tervisejooki, seda tegid ka teised põhjas elavad rahvad. Peamiselt mõistsid tervisejooki valmistada nõiad, teadjanaised ja teadmamehed. Kuid olid ka laialdasemalt levinud lihtsamad teadmised, igas peres vähe erinevad. Iseasi, kas need ka tervist turgutasid samavõrd, kui teadjanaiste - meeste tehtud tervisejook.

Rahvameditsiinis kasutatakse musta pässiku tervisejooki keemiaravi ja kiiritusravi kõrvalmõjude neutraliseerimiseks, kasvajate arengu pärssimiseks. Sobib hästi seedesüsteemi korrastamiseks, mao- ja sooletrakti haigustega, seedehäiretega, kõrvetistega, mao alahappesusega, toetab organismi, et see saaks efektiivsemalt hakkama jääkide ning toksiinide töötlemise ja väljutamisega kehast. Mõjub hästi maksale maksapuudulikkuse puhul, sapipõiele, sapikividele, neerudele neerupõletiku ja neerupuudulikkuse korral.  On abiks autoimmuunhaiguste ravil ja leevendamisel, sh HIV puhul. Toetab taastumist peale rasket haigust või operatsiooni. Aitab stressi ja ärevushäirete, unetuse, uinumisraskuste korral, parandab mälu ja aitab närvisüsteemil uueneda. Võitleb väsimuse, ka kroonilise väsimuse vastu. Turgutab ainevahetust ja immuunsüsteemi, pärsib magusaisu, aitab kehakaalu langetada.Tarvitajale kasulikult toimib põletike vastu, artriidi, radikuliidi, podagra, krooniliste lihas- ja liigesevalude puhul. Toetab diabeedi ja hormonaalsete häirete, sh menopauside puhul. Aitab kontrolli all hoida nahahaigusi, psoriaasi, ekseeme, aknet, leevendab juuste väljalangemist, tugevdab nõrku küüsi. Tervisejook aitab keha aluselisemaks muuta. Peamine ehk on vananemisvastane toime - annab energiat, suurendab elutahet, tõstab toonust ja parandab nii vaimset kui füüsilist võimekust, tõstab söögiisu ja annab hea enesetunde.

Musta pässiku tõmmis
Musta pässiku tõmmis | Metsaküla Kalju, Mustpässik.ee

Eestis taaselustas ja hakkas mustast pässikust tervisejooki valmistama Metsküla Kalju. Ta sai vastavad teadmised Siberis elavalt teadmamehelt, hiljem täienesid need inimeste kogemuste tagasidest. Oskused neid teadmisi kasutada tulid alles siis, kui raske periood ta enda ellu tuli ja sellega haiguse külge kasvatas ning tervisejoogiga küljest maha uuesti raputas. Praegu õpib Kalju eesti pärimusmeditsiini ja vanarahva teadmisi ravimtaimedest ja nende kasutamist haiguste ennetamiseks ja haiguste tagajärgede tervendamiseks.

Tervisejoogiks tarvitatava musta pässiku korjamisel tuleb puud tänada ja selgitada, et see läheb inimestele terviseks. Paremaks säilitamiseks must pässik tükeldatakse ja kuivatakse kaks nädalat 30-40 kraadi juures. Selleks, et raviseenest kõik vajalik ja võimalik tervisejoogiks saada, kulub minimaalselt 4 ööpäeva, musta pässikut ja allika vett. Kolm erinevat protseduuri, neist üks on pikk kuumutamine kõrgel temperatuuril, teine pikk leotamine madalal temperatuuril ja kolmanda jätab Metsküla Kalju enda teada. Lisab vaid, et tervisejoogi kokkusegamisel on oluline, mis pidi segab jooki terviseloitsu sisse lugedes. See viimane andvat kokku energeetilise laengu tervendavaks pööriseks, mille aktivaatoriks on joomisel sõna "Terviseks!". Tervist näib jook andvat küll, vähemalt suure hulga inimeste avalik tänu ja tagaside Facebooki @mustpassik.ee lehel kinnitab seda. Ehk seegi, et Metsküla Kalju poolt valmistatav tervisejook valiti Tallinna Loomelinnaku kaks aastat kestvasse inkubatsiooni, mille tulemusel võiks tervisejook saadav olla ka mujal maailmas.

 

MEIE MULJED TÖMMISEST

Saime ka ise mõned parimad Tömmised. Need müstilised tumedas pudelis joogid tekitasid kohe uudishimu. Sellised olid proovimise tulemused:

Testija 1

Olen varasemalt musta pässiku imeliste omaduste ja tervistava võime kohta kuulnud ja lugenud, aga mitte kunagi ise proovinud. Tundub algul uskumatu, et puuseen suudab niivõrd palju korda saata, kuid minu hinnangul on see tõesti tugeva toimega.

Esmalt kartsin, et jook on mõru ning teisalt ei meeldi mulle ka magusad siirupijoogid. Lahjendasin võetavat tõmmise kogust veega ja see oli täiesti suupärane. Alustasin musta pässiku tõmmise tarbimist väga ettevaatlikult. Soovitav kogus on juua 2 korda päevas, aga mina alustasin ühega, ehk esialgu vaid 50 ml. Vaatasin paar päeva, ega mingeid kõrvalmõjusid ei teki ning jätkasin seejärel musta pässiku tõmmise võtmist hommikul ja õhtul.

Mida head ma siis märkasin:

  • Kuna detsember ja jaanuar on olnud haiguste ja gripi kuud, siis mina pole igatahes üldse haige olnud. Isegi mitte nohu pole olnud. Ma ei tea, kas seda saab musta pässiku arvele panna, kuid hea meel on selle üle kindlasti.
  • Veel olen täheldanud, et nahk on muutunud paremaks ning jätab puhanud mulje. See on sile, ühtlane, ei mingeid laike või punne.
  • Lisaks, kuna mult on sapipõis eemaldatud, siis vahest teeb magu mulle häda. Musta pässiku tõmmise tarbimise ajal pole aga maos kõrvetisi ja raskustunnet olnud.
  • Veel üks tähelepanek – juukseid ei lange enam nii palju välja.

Seega jäin musta pässikuga igati rahule ja plaanin ka edaspidi sellega tervistavaid kuure teha.

Musta pässiku tõmmis
Toimetuse proovitud Musta pässiku tõmmis | Toimetus

Testija 2.

Esimene kord pässikut võttes lõi see kõhu soojaks, nagu oleks pitsi konjakit võtnud. See tegi mind uimaseks, mispeale võtsin seda järgmisel päeval vähem – supilusikatäie. Jällegi oli selle mõju minu organismile uimasust tekitav.

Andsin pässiku tõmmist proovimiseks ka oma 75-aastasele emale. Tal on pidevalt probleem unega ning ärevusega. Juba esimesel õhtul, kui andsin supilusika pässikut lahjendatult klaasi veega, magas ta kogu öö rahulikult. Hommikul rääkis, et pole tükk aega nii sügavalt ja rahulikult maganud. Samuti, erinevalt minust, ei tundnud ta kaasnevat uimasust.

Seega, kui enne tarvitas ema enne magama minemist melatoniini tablette, siis nüüd tarvitab pässikut ja magab õndsat und. Ja kuna praegu on üleüldiselt tugev viiruste aeg, siis must pässik tõstab inimese immuunsussüsteemi ja aitab tervena püsida.
 

Musta pässiku tõmmise leiad:

Kodulehelt

Facebookist

 

Sarnased artiklid