Müüt või tõde? 4 müüti ravimite võtmisest

Kodutohter
Inimesed ja nende haigused on erinevad, seega ei ole üht ravimit või selle doosi kõikide sarnase diagnoosiga patsientide ravimiseks. | Shutterstock

Kas ravimid tekitavad sõltuvust? Kas võin ravi omapäi katkestada? Kas võin kasutada teisele inimesele kirjutatud ravimeid? Kas ravimi doosi suurendamine kuulutab halba? Asja toob selgust Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloogia osakonna ülemarst Riina Vettus.

 

Me kõik soovime olla terved ning kui võimalik, ravimite võtmist vältida. Kui ravimid on aga siiski terviseprobleemi tõttu vajalikud, tuleb neid võtta korrektselt.

Ravimite võtmise kohta levivad aga mitmed eksiarvamused, millest lähtumine võib inimese tervisele lausa ohtlik olla. Levinuimate müütide kohta jagab selgitusi dr Riina Vettus. 

 

1. Ravimid tekitavad sõltuvust.

MÜÜT.

See väide on tõene üksikute ravimite puhul.

"Näiteks rahustite ja unerohtude pikaajalise ja pideva tarvitamise korral võib tõesti neist sõltuvus tekkida. Rahustite väljakirjutamisel peab raviarst kindlasti patsienti sellest informeerima," ütleb dr Vettus.

Enamikul muudel juhtudel see väide aga paika ei pea.

"Minu käest on sageli küsitud, et kas näiteks vererõhku alandavaid ravimeid tarvitades jääb neist sõltuvusse ja peab pidevalt rohtu võtma. Kui ravimite võtmine katkestada, kaob nende toime ja vererõhk muutub taas kõrgeks ning patsient riskib raskemate tüsistuste tekkega. Seega toimivad arstimid vaid siis, kui neid ettekirjutuse järgi tarvitada. Kuna paljud haigused on kroonilise kuluga, siis tuleb ravimeid nende haiguste adekvaatseks kontrolli all hoidmiseks pidevalt tarvitada."

Lisaks on tänapäeval kasutatavatel arstirohtudel enamasti rohkem kui üks oluline toime.

"Näiteks vererõhuravimite tarvitamise näidustus on kõrge vererõhk, mida ei ole enam võimalik normaliseerida muude meetmetega, nagu soolavaene dieet või kaalu alandamine. Samas on nende ravimite tarvitamise näidustuseks ka organite kaitse: neeru- ja südamepuudulikkuse, infarkti või insuldi ennetamine," selgitab Riina Vettus.

 

2.  Kui tuttaval on sama diagnoos, siis võin tema ravimeid tarvitada.

MÜÜT.

Inimesed ja nende haigused on erinevad, seega ei ole üht ravimit või selle doosi kõikide sarnase diagnoosiga patsientide ravimiseks.

"Arst peab ravi määramisel arvestama paljude asjaoludega: inimese vanus, kaasuvad haigused, analüüside väärtused jms. Niisiis: isegi kui tundub, et minu haigus on sarnane naabrinaise omaga, ei ole siiski õige omatahtsi naabrinaise ravimeid tarvitama hakata," hoiatab dr Vettus. 

 

3. Ravi võib katkestada, kui enesetunne on hea ja vaevusi ei ole.

MÜÜT.

"See väide on tõene vaid ägeda haigestumise korral, näiteks siis, kui inimest on tabanud viirusnakkus ja palaviku alandamiseks soovitab arst paratsetamooli. Kehatemperatuuri normaliseerudes võib ravi lõpetada," ütleb dr Vettus.

Krooniliste südamehaiguste puhul see väide aga paika ei pea: hea enesetunde tagab just asjakohane ravi ning kui see katkestada, võib olukord kiiresti halveneda. "Kahjuks näeme selliseid situatsioone sageli: haiglaravile saabuvad kehvas seisundis raske südamepuudulikkusega inimesed, kes on omal algatusel otsustanud ravimidoose vähendada või hoopis ravi katkestada. Seni stabiilsena püsinud seisund on siis üsna ruttu pärast raviskeemi muutmist halvenenud," ütleb arst.

Miks inimesed ise raviskeemi muuta otsustavad? "Kindlasti on siin mitmeid põhjuseid: kas ei ole arst või õde inimesele piisavalt selgitanud raviskeemi järgimise vajadust või on patsiendi enda kindel otsus ravi muuta. Sellistel otsustel on sageli rängad tagajärjed: rasked seisundid, mis vajavad pikka haiglaravi ning mis on ühiskonnale kokkuvõttes väga kulukad."

Ravisoostumuse parandamiseks on mitmeid võimalusi. "Üks sellistest on kasutada nn polüpille ehk tablette, milles on mitu toimeainet. Ilmselt on paljudel inimestel märksa kergem kolme erineva tableti asemel võtta päevas üht tabletti, mis sisaldab kolme vajalikku ravimit," ütleb dr Vettus.

 

4. Ravimi doosi suurendamine on halb märk – järelikult on midagi valesti.

MÜÜT.

Riina Vettus ütleb, et esmakordsel ravimi väljakirjutamisel ei alustata tavapäraselt kohe maksimaalse doosiga. "Doosi korrigeerimine vastavalt patsiendi vajadustele toimub pikema aja vältel. Ravimi doosi suurendatakse sellisel juhul 2–3-nädalaste intervallidega vajaliku toime saavutamiseks maksimaalse doosini. See on tavapärane raviprotsess ja ei tähenda, et midagi oleks valesti. Õblukese naise ja turske mehe ravimiseks ongi erinevad raviannused." 

On aga ka teistsuguseid näiteid. "Raske südamepuudulikkusega haige rahuldava ravitulemuse tagamine eeldabki aeg-ajalt ravi korrigeerimist, näiteks õhupuuduse süvenemise ja tursete tekke korral on vajalik diureetilise ravi doose tõsta. Need ravimid kiirendavad liigse vedeliku eraldumist organismist ja aitavad seisundi stabiliseerida," sõnab Riina Vettus.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid