Nipid, kuidas paljundada liiliasibulaid

Kodu&Aed
Kes ei sooviks oma lemmikliiliad aias üha rohkem õitsemas näha? | Shutterstock

Liiliate paljundamiseks on väga lihtne ja kiire viis, mis sobib kõikidele liilialiikidele ja –sortidele. Eriti hõlbus on nõnda paljundada liike, mille vartel lehekaenaldesse sigisibulaid ei teki.

 

* Liiliate ümberistutamise ajal sügisel (aga võib ka kevadel) murra liiliasibulalt ettevaatlikult lahti pealmisi sibulasoomuseid. Olenevalt sibula suurusest võib neid võtta 4-5 tk (kuni pool sibulast).

* Pese sibulasoomused mullast puhtaks ja desifintseeri neid 1-2 tundi keskmise kangusega kaaliumpermanganaadi lahuses. Kasta soomuse kand kergelt juurutuspulbrisse.

* Pane soomused puhtasse väiksesse kilekotti. Lisa sinna  puhast liiva u 1 spl soomuse kohta ning ka etikett, millise sordiga on tegemist. Sulge kott sõlmega.

* Pane kott soomustega 2 nädalaks tuppa otsese päikese eest varjatud kohta.

* Seejärel pane kott jahedasse pimedasse keldrisse, hiirte eest katstud kohta.  Põhimõtteliselt võib sibulasoomused panna ka külmikusse või jätta talveks kütteta suvilasse. Mõni miinuskraad ei tee midagi paha.

* Märtsi algul too kotikesed toatemperatuuri kätte. Kahe nädala pärast ilmuvad  soomuse kanna juurde pisikesed juured, sibula- ja lehealged.

* Eemalda sibulaalged soomustest ja istuta sordikaupa pottidesse.

* Soomused võid tagasi panna kotti  ja jätta tuppa. Kuu või pooleteise pärast võid saada juba teise saagi ja kui soomused närtsinud pole, siis ka kolmanda saagi.

* Istuta noored taimed juunis-juulis kasvuhoonesse või peenrasse.

* Uued taimed hakkavad õitsema alates teisest aastast.

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid