Õiged võtted ja nõksud, et lagi ei jääks värvimisel triibuline või laiguline

kodus.ee
Lae värvimiseks on kõige mõistlikum kasutada pikakarvalist värvirulli, mis imab endasse palju värvi. | Shutterstock

Ruumi värvimist tuleb enesest mõistetavalt alusta lae värvimisest. Et lõpptulemus jääks kaunilt ühtlane, tasub tähele panna ja järgida mõningaid tarkusi. 

Lae värvimiseks on kõige mõistlikum kasutada pikakarvalist värvirulli, mis imab endasse palju värvi, jättes pinnale õige paksusega värvikihi ja ilusa struktuuri. Lae sisenurkade tegemiseks kasuta väiksemat, 10 cm laiust rulli ning lae põhilise pinna värvimiseks laia, 25 cm laiust rulli. Kindlasti kasuta lae värvimisel pikendusvart ja kaitseprille, et kaitsta silmi värvitilkade eest. Samuti võiks käepärast olla ka redel.

Kui lagi on siledaks pahteldatud ja lihvitud, siis krundi pind üks kord ja värvi kaks korda laevärviga.

Üldjuhul on laevärvid täismatid ja valged. Täismatt pinnalt paistavad pinnavead vähem välja kui läikivalt. Valge on laevärvide puhul eelistatuim toon seetõttu, et valgeks värvitud laed tunduvad kõrgemad ning annavad ruumile avarust juurde. Laevärvi võib ka toonida, aga sel juhul tuleb olla kindel tulemuses ja tehakse seda n-ö disainlae puhul.

Enne värvima asumist sega värv korralikult läbi. Alusta värvimist nurkadest väikese rulliga. Sellega on mugavam töötada ning kuna väikese rulli otsas on ka karvad, saab nurgad ilusti värviga kaetud. Nurkadest allapoole värvi osaliselt laevärviga ära ka seinad, seda ca rulli laiuselt.  Kuna suure rulliga on lae servades ning nurkades ebamugav töötada, võib värvimise lihtsustamiseks pintsliga värvida lae serva mõne sentimeetri laiuselt.

Värvi lage valguse langemise suunas ehk piki aknast langevat valgust. Kõige parema tulemuse saad, kui esmalt kannad värvi pinnale umbes 2 rullilaiuse jagu ja seda kogu lae pikkuses. Seejärel rullides tasandad pinna üle. Tee samamoodi veel kord, ehk et kanna värv pinnale umbes 2 rullilaiuselt ja tasanda.

Hoia nn märga serva – siis jääb lagi ühtlane. Kui värvitav pind on liiga suur või kui kanda pinnale liialt palju värvi ette nii, et selle tasandamisele kulub väga  palju aega,  võib juhtuda, et värvitud pinna serv kuivab ära.
Kuivanud värvile värske värvikihi peale kandmisel tekib topelt värvikiht, mis jääb näha pärast näha triibuna. Seda reeglit tasuks seetõttu pidevalt silmas pidada.

Lae värvimise juures on suurimaks ohuks, et lagi jääb triibuline ja laiguline. Seepärast ongi vajalik värvida kogu lagi terves ulatuses korraga. Kanna pinnale piisav koguse värvi, et see ei jõuaks värvimise ajal kuivama hakata. Kui ikkagi jääb mõni koht, mis häirib, siis pigem mitte hakata parandama, sest parandus võib hiljem näha jääda.

Kui aja jooksul tekivad lae nurkadesse praod, siis võib tõmmata nurka uue akrüüli ning ainult laenurga üle tupsutada, kui võimalik, siis sama laevärviga.

 

W-kujuline nipp
 

Värvirulliga ühtlase ja kena tulemuse saavutamiseks kasuta järgmist lihtsat tehnikat. Jaga lagi mõttes väikesteks ristkülikuteks. Värvimist alusta ristküliku nurgast ning tee W-kujuline kujutis. Seejärel kata värvimata alad M-kujuliselt ning lõpuks kata veelkord sama ala värviga, liigutades värvirulli edasi-tagasi valguse langemise suunas (aken).

Kui värvid valguse langemise suunaga risti, siis võivad värvirullist tingitud triibud nähtavale jääda.  Ära vajuta värvirullile liiga tugevasti, sest see jätab rulli servadesse paksemast värvikihist tingitud triibud.
Kui värvitaval ruumil on suur lagi, siis ei ole teise värvikihi peale kandmiseks vaja oodata värvi kuivamist. Siiski veendu enne uue kihi pealekandmist, et värv on ühtlaselt ära kuivanud.

Enamasti piisab hea lõpptulemuse saavutamiseks kahest värvikihist, ent kui lael on tumedamad plekid või muud defektid, siis võib juhtuda, et peate ka kolmandat korda värvima.

Allikad: Vivacolor, Bauhof, nokitse.ee

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid