Plaatijad seletavad: kui palju maksab vannitoa plaatimine
kodus.ee
Plaatimise hind sõltub väga paljudest komponentidest - alates plaatide suurusest ning lõikamise hulgast. | Shutterstock

Üks enamlevinud küsimus vannitoa remondi puhul on see, et miks plaatimise hinnad on nii kõrged?  Spetsialistid püüavad teema lahti seletada, milliseid töid on plaatimise juures tarvis teha ja kuidas kujuneb lõpphind erinevate lahenduste puhul.

Plaatimise hinnad tunduvad kõrged, sest selle töö juures tuleb arvestada plaatide lõikamisega, mis on üsna ajamahukas töö. Muide, mida väiksemate ruumidega on tegu, seda rohkem lõikamisi tuleb teha. Üldjuhul ühe väikese, 2 m x 2 m h=2,4 m, vannitoa puhul tuleb plaatide lõikamist umbes 30 jm! See tähendab, et väikse/keskmise 200 mm x 200 mm suurusega plaatide puhul tuleb lõigata umbes 150 plaati +/-2millimeetrise täpsusega õigesse mõõtu.

Plaatimise juurde kuulub ka aukude freesimine, mida on ühes keskmises vannitoas ca 10 tükki ja mis on samuti erinevate mõõtudega. Kõvematesse plaatidesse freesides on spetsiaalsete augufreeside hinnad kõrged. Näiteks ühe 60 mm suuruse augufreesi hind on ca 40-50 eurot ja augufreeside komplekti peab kuuluma erinevate suuruste ja mõõtudega freese.
Meisterplaatimine OÜ juht Allar Põldma ütleb kokkuvõtvalt, et tööhinna kujunemine sõltubki töötundidest, millest suure osa moodustab plaatide lõikamine.

Samuti mõjutab hinda see, kui kergesti on plaat töödeldav. Keraamiline plaat on kergesti töödeldav, aga klinkerplaat juba raskemini töödeldav. Muidugi mängib rolli ka see, kas aluspind on piisavalt ettevalmistatud või peab hakkama tegelema ka aluspinna sirgeks ajamisega.

Allar Põldma toob kaks näidet. Esimese näite puhul on tegemist nelinurkse 40 m2 garaaži põrandaga, kuhu paigaldati klinkerplaat mõõtudega 20 x 20 cm. Aluspind oli rahuldav ning siin tuli tuli plaatide paigaldamise ruutmeetri hinnaks koos ehitusmaterjalidega 15 eurot ruutmeetri kohta ehk siis kliendile 600 eurot (lisaks plaatide maksumus ca 400 eurot).

Teise näitena toob Allar Põldma keerukama vannitoa, millel põrandapinda 12 m2 ja seinapinda 36 m2. Materjaliks olid 60 x 120 cm ja raskemini töödeldavad klinkerplaadid. Kuna tegemist oli marmorimitatsiooniga heleda plaadiga, siis vuukimisel kasutati valget kahekomponentset vuugisegu, mis aja jooksul ei määrdu ning hoiab oma ilusat välimust ka aastate pärast. Ruumis oli vaja aknapõskede ja välisnurkade tõttu lõigata üsna palju plaate 45kraadise nurga alla.
Põrandal oli duššinurka paigaldatud ka renntrapp, millega tuli plaatimiskava tegemisel arvestada. Selles vannitoas kujunes põranda plaatimise hinnaks 35 eurot m2. Seinapinna plaatimise hinnaks tuli 40 eurot m2 (sisaldas vajaminevaid ehitusmaterjale). Lisaks veetõkke paigaldus 15 eurot m2.
Kogu vannitoa plaatimine läks kliendile maksma 2160 eurot (lisaks plaatide hind 2000 eurot).

Milline lahendus tuleb kõige soodsam?

Oma kogemusest võin öelda, et soodsam on paigaldada seina 30 cm x 60cm keraamilist plaati ning põrandatele 60 x60 cm klinkerplaati, kasutades mõlemal juhul Kiilto tavavuugisegusi. Duššinurka võiks eelistada mosaiikplaati või 10 x 10 cm plaati. Renntrapi puhul võib kasutada julgelt ka suurt plaati,” soovitab Allar Põldma.

„Kõige meeldivam paigaldajale ja odavam variant on minu meelest plaadi formaat 25 x 40, 20 x 50, 20 x 25, 25 x 33, sest need ei nõua nii head aluspinda,” ütleb Plaadimerk OÜ juhtaja Toivo Pagi.

„Kui võtta näiteks nõukogude aegsed paneelmaja vannitoad, siis seal on üldjuhul vaja seinu tasandada. Selle töö hind algab neljast eurotst m2, hüdroisolatsioon samuti neljast eurost m2, plaatimine alates 18 eurost m2, põranda tasandus 4 eurot m2,” lisab Toivo Pagi.

Kui valida suured või väga väikesed plaadid, siis kindlasti hind suureneb. Väike plaat ehk mosaiik vajab väga head ja hoolikalt tehtud aluspinda, sest see "joonistab" iga väiksemagi lohu või kühmu välja. Suure plaadi puhul on sama asi, sest plaatide nurgad võivad seina ebatasasuste tõttu üksteisest erinevale "kõrgusele " jääda.

Samuti ei ole plaatijale lihtne paigaldada hexagon või octagon plaate, sest nende lõikamine ja paigaldamine on juba märksa keerukam.

 

Sarnased artiklid