Proovi neid! Erinevad äpid, mis hoiavad elektritarbimisel silma peal
Kaido Einama
Kas sa tahad teada, millist hinda ennustatakse elektribörsil homseks? | Shutterstock

Nüüd, kui meil on targad arvestid ehk sellised, mis oskavad iga päev elektrinäidu ära saata, võime me oma elektritarbimist ka mobiiliga täpsemalt vaatama hakata.

Lisaks Eesti Energia mobiiliäpile, mis laseb täpselt vaadata oma eilse päeva energiatarbimist, on ka veel teisi põnevaid äppe.
Näiteks on oma elektritarbimist planeerides hea teada, millist hinda ennustatakse elektribörsil homseks.

Samas oleks ka hea ise, ilma kellegi vahenduseta oma elektriseadmete tarbimist mõõta. Seegi on võimalik, aga siis on vaja muretseda lisaks mobiilirakendusele koju ka mõni lisaseade, mis mõõtmise ära teeb.
Vaatame, mismoodi siis elektri kulutamisele nutikalt nutiseadmega piir panna, jälgides oma tarbimist. Selleks on järgnevad viis lihtsat või natuke vähem lihtsat võimalust.

 

Eesti Energia mobiiliäpp
 

Kui oled Eesti Energia klient (ja suur enamus inimestest ongi), siis Eesti Energia mobiiliäpp on kasulik oma eilse energiatarbe hindamiseks ja ajaloo vaatamiseks. Kui oli külm ilm ja kütad elektriga, siis graafikult on kohe näha, kui palju see järgmise kuu arvet võiks mõjutada. Kaugloetav arvesti edastab elektrinäidu iga tunni tagant ja nii saab tunni kaupa tarbimist hiljem hinnata.

Eesti Energia mobiiliäpp saadab kasutajale veel teateid, millal on eriti kõrge tarbimine, millal saabub arve ja juhul, kui vaja – ka seda, millal keldrisse arvesti näite võtma minna.

Androidile saad SIIT
IOS-ile leiad SIIT

 

Elektrumi börsiäpp hoiatab ja soovitab
 

Kui sinu elektriarve sõltub börsihinnast, siis on kasulik jälgida mängu vastava äpiga – otsi Google Play poest Androidile või App Store´ist iPhone´ile rakendust nimega “Elektriäpp”. Iga päev kella 15-18 vahel avaldatakse Norpooli börsihinnad, aga kes neid ikka viitsib ise jälgida. Elektrumi äpp saadab varakult hoiatuse, kui tuleb kõrgeim tunnihind või vastupidi, kui hinnad on näiteks Põhjala veehoidlate veerohkusest alla langenud. Samuti saab ise seada vahemiku, kuhu jõudes antakse jälle teada, et elektri hind on nüüd sobivates piirides ja võib suurema pesupäeva ette võtta.

Kuna hinnad antakse homseks, siis on lihtne koduses majapidamises oma pesemistöid või puusaagimisi või muid elektrirohkeid täid ajatada. Muidugi pole mõtet börsihindu jälgides lausa pimedas toas istuda, sest valgustus kulutab raha väga vähe, aga näiteks talvel elektriga tube küttes võib mõni eriti ekstreemse hinnaga börsipäev olla sobiv hoopis kaminasse tule tegemiseks ja elektriradiaatorite koomale keeramiseks.

Nii nagu Eesti Energia äpis, saavad ka Elektrumi kliendid jälgida oma tarbimisajalugu. Börsihindu aga võivad vaadata kõik ja ka teavitusi teha samuti.

Elektrumi mobiiliäpp: otsi märksõnaga “elektriäpp”
Androidile leiad SIIT.
IOSile leiad SIIT.

 

Mõõdame ise – targa kodu anduritega!
 

Kõige kindlam, kuid ka kõige keerulisem on ise mõõta oma elektritarvet ja seda kohe nutikalt reguleerida. Selleks on olemas mitmed targa kodu lahendused: Fibaro, Telia jne.

Näiteks Fibaro targa kodu keskusega saab ühendada nutipistikupesasid ja lisaks on olemas kaval andur, mis pannakse elektriarvesti juurde. See ei tee muud, kui loendab fotosilmaga arvestil vilkuva LED-tulukese vilkumist. Edasi on kõik juba arvutamise küsimus – vilkumise sagedus teisendatakse elektritarbimiseks ning Fibaro mobiili-, tahvli- ja veebikeskkond näitab seda kõike ilusatel graafikutel. Veelgi enam – Fibaro nutipistikupesad, millesse koduseadmed ühendatakse, on varustatud helendava LED-rõngaga, mis muudab värvi vastavalt elektritarbimisele. Seega on vaid pilku peale visates selge, milline kodumasin tarbib rohkem, milline vähem, kas rõngas on sinakas või lausa punane.
Nutika kodu keskus arvestab selle kõik ilusatesse graafikutesse ja annab kõik vajalikud andmed, et oma elektritarbimist parimal moel jälgida. Mobiiliga, muide, saab eemalt ka nutipistikupesasid sisse-välja lülitada.

Fibaro mobiiliäpp: otsi märksõnaga “Fibaro”
Androidile saad SIIT
IOS-ile leiad SIIT.
 

Mobiil juhib õhksoojuspumpa – jälle kokkuhoid!


Kui õhksoojuspump hoolitseb toasooja eest, siis võib elektri kokkuhoiuks vaja minna taas üht lisaseadet ja mobiiliäppi, mis seda juhib. Kümnetel uutel ja natuke vanematel õhksoojuspumpadel on võimalus külge ühendada mitmesajaeurone kaugjuhtimisseade, mida võib üle koduse WiFi või vingematel toodetel ka üle mobiilse andmeside ükskõik kust kohast maailmas nutitelefonilt juhtida.

Üle 20 erineva õhksoojuspumbaga teeb koostööd näiteks AirPatrol, millel on WiFi-ühendusega, mobiilse andmesidega või mõlemaga töötavad mudelid. Ise silma peal hoides ja õhksoojuspumpa juhtides õnnestub küttekuludelt kokku hoida kuni 32 protsenti ja kui nutitelefoni pole, saab oma kodu juhtida ka nuputelefnilt SMS-idega käske saates.

Airpatroli mobiiliäpp: otsi märksõnaga „AirPatrol - Smart AC control“
Androidile leiad SIIT.
IOS-ile saad SIIT.
 

Nutikad andurid – Google võtab ise asja käsile

 

Aastaid tagasi ostis Google idufirma Nest, mis tegeles pealtnäha lihtsa asja – intelligentse termostaadi tootmisega. See on ekraaniga ümmargune seade, mis pannakse seinale ja mis õpib kasutaja harjumustest. Lisaks kohapeal reguleerimisele saab termostaadist küttesüsteemi häälestada ka üle mobiili, termostaat aga õpib, mida kasutaja täpselt tahab. Juba nädalaga saab temperatuuri reguleeriv pealtnäha lihtne pöördnupp seinal selgeks, millal tahad kodus soojemat õhku, millal oled ära ja millal võib jahedamaks keerata.

Nest´i mobiiliäpp: otsi märksõnaga „Nest“ ja vali Nest Labs, Inc. toode
Androidile saad SIIT.
IOS-ile leiad SIIT.

Sarnased artiklid