Seller seedimise heaks ja põletiku vastu

Aive Luigela
Juurselleri söömine suurendab nii vaimset kui ka kehalist töövõimet. | Shutterstock

Juurseller ei näe just ahvatlev välja, ent annab omapärase maitse nii supile kui ka köögiviljahautisele ning tal on ka raviomadusi.

Väga vana kultuurtaime, aedselleri koduks on Vahemere kallas, kus ta seniajani kasvab ka metsikult. Aedselleril on kolm teisendit: juur-, vars- ja lehtseller. Ravitoeks kasutatakse nii lehti kui ka juurikat.
Juurselleri (Apium graveolens var. rapaceum) suur ümarik ja lihakas juur on pealt pruunikas ning seest valge, lehed pikarootsulised. Kuna tegemist on kaheaastase aedviljaga, saab seda kasutada ka teisel aastal. Ravimõju on teiste sellerite juurtelgi, kuid need on peened ja ebamugavad tarvitada.

 

Oktoobris paras aeg koguda
 

Kui kasvatad juursellerit oma aias, siis on just oktoober nende kogumiseks paras aeg. Puhasta juured mullast ja pane puukasti liiva sisse – nii püsivad need jahedas ruumis või keldris värsked kevadeni, nagu porgandidki. Kui keldrit pole, viiluta juured ja kuivata 40-kraadises praeahjus; neid võid kuivalt ka peenestada, et võtaksid hoiukohas vähem ruumi.

Kui ise juursellerit ei kasvata, saad seda värskena osta poest.
Võrreldes lehtselleriga on juurselleris rikkalikumalt mineraalaineid: kaaliumi, kaltsiumi, magneesiumi ja fosforit, samuti leidub U-, E-, B1-, B2- ja C-vitamiini ning foolhapet. Nagu kõik juurviljad, pakub juursellergi karotenoide, süsivesikuid, orgaanilisi happeid... Eeterlikud õlid annavad sellele eripärase, terava maitse.

 

Kogemusi rahvaravist
 

Juurselleri söömine suurendab nii vaimset kui ka kehalist töövõimet, samuti parandab neerutalitlust ja suurendab uriinieritust. Isutule annab see köögivili parema söögiisu. Et juurseller ergutab suguelundite verevarustust, on leitud sellest abi ka erektsioonihäirete korral.
Samuti on tähele pandud valu vaigistavat ja kinnist kõhtu pehmendavat toimet. Põie- ja kuseteede põletiku ning ka muude põletike korral on leevendust leitud eelkõige värskelt pressitud mahlast ja tõmmisest. Muidugi sobivad ka tee ja tinktuur.

 

Mitu head põhjust kasutada

Kui juursellerit sagedamini toidu sisse panna ning tarvitada aeg-ajalt teed, tõmmist või tinktuuri, leiab abi nii tervele kui ka tõbisele kehale.

* Ergutab vereringet ja ainevahetust.

* Reguleerib organismi happelist-aluselist tasakaalu.

* Soodustab valkude omastamist toidust.

* Parandab söögiisu.

* Rahustab ja annab parema une.

* Viib välja liigestesse kogunenud sooli.

* Aitab kehast väljutada liigset vett.

* Parandab maksatalitlust.

* Ergutab seedimist ja leevendab kõhukinnisust.

* Vähendab mao- ja kaksteistsõrmikuhaavandi valu.

* Korrastab südametegevust ja on soovitatav veresoonte haiguste korral.

* Leevendab neeru- ja põiepõletikku.

* Kahandab reuma- ja podagravaevusi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid