Spetsialist annab nõu: kas pesumasin-kuivati või pesumasin ja kuivati

TM Kodu&Ehitus
Üldine soovitus on, et kui kodus ruumi jagub ja rahakott lubab, siis võiks osta kaks eraldi masinat, sest nii on kasutajal võimalusi ja vabadust rohkem. | Shutterstock

Hansaposti veebikaubamaja kodutehnika tootejuht Rille Volf räägib lähemalt, mille põhjal võiks valikuid teha ning millist tüüpi kuivateid on üldse olemas.

Kaks ühes pesumasin-kuivatid on Eestis üha populaarsemad ja enamasti on tegu esimese sammuga kuivati kasutamise suunas. Kui tekib vajadus soetada uus pesumasin, valitakse see koos kuivatusfunktsiooniga, aga järgmise vahetuse korral valitakse võimalusel juba kaks eraldi masinat, sest vahepeal on ootused kasvanud.

Üldine soovitus on, et kui kodus ruumi jagub ja rahakott lubab, siis võiks osta kaks eraldi masinat, sest nii on kasutajal võimalusi ja vabadust rohkem. Kui aga ruumi napib, võib valida tavalise pesumasina asemel kaks ühes seadme. Seejuures võiks töökindluse huvides eelistada mõne nimekama brändi tooteid, mis on masinaid pikemalt arendanud. Ainult raha kokkuhoiu kaalutlusel ei peaks kaks ühes masinat eelistama – esmane investeering on küll kahe masina puhul suurem, aga hilisem energiakulu oluliselt väiksem.

 

Targemad masinad valivad ise õige kuivatusrežiimi

 

Enamasti ostetaksegi pesumasin-kuivati kas stuudiokorterisse või väikese vannitoaga paneelmaja elamisse, kus eraldi kohta kuivati jaoks ei leidu ja napib ruumi ka pesuresti jaoks. Samuti on kuivati praktiline lastega peredes, kus mõnikord on kiirus väga oluline, sest kaks ühes masin jõuab paari tunniga mustaks saanud riided ära pesta ja kuivatada, et need oleks järgmisel hommikul käepärast võtta.

Kuiva ja samas kortsuvaba tulemuse saavutamiseks peaks masinal olema niiskustaseme kontroll, mis hoiab muuhulgas energiakulu väiksemana. Kuivatisse võib küll panna kõiki riideid, millel on kuivati märgis, aga targemad masinad võimaldavad valida automaatprogramme vastavalt materjalile, mille põhjal otsustab kuivati ise tsükli iseloomu ja kestuse.

Kortsumise vältimiseks ei tohiks ka kuivatit liiga täis panna – mida kergemalt pesu trumlis lendab, seda sirgem tulemus saab. Enamasti on pesumasin-kuivatitel eemaldatavad ja puhastatavad filtrid, mis koguvad riidekiud ja topid kokku.

 

Suutlikkus pesu pesta ja kuivatada erineb

 

Oluline küsimärgi koht, millele tavaliselt kaks ühes masinat soetades ei mõelda, on asjaolu, et pesumasin-kuivati suutlikkus pesu pesta ja kuivatada on erinev. Kui pesumasina suutlikkus pesta on 9 kilogrammi, aga kuivatada 6 kilogrammi, siis tuleb pärast pesemist ja enne kuivatamist osa pesu masinast välja võtta ja kuivatada eraldi. Seevastu kahe eraldi masina puhul saab valida sama jõudlusega pesumasina ja kuivati.

Samuti on ühe masina puhul miinuseks see, et kahte funktsiooni ei saa kasutada korraga. Tasub ka arvestada, et kuna kaks ühes masina tehnoloogia on keerukam, siis neid osi, mis võivad katki minna, on rohkem. Lisaks tuleks kaks ühes masinat ostes kontrollida energiamärgist, sest tavaliselt on need masinad korralikud vee- ja elektritarbijad.

 

Kuivateid valides tasub teada

 

Kondenseerivate kuivatite valik on kõige laiem

Kuivatamisel tekkiv vesi kogutakse paaki, mis tuleb hiljem tühjendada, osa mudeleid saab ühendada otse kanalisatsiooni. Tootjate pakutav valik on kondenseerivate kuivatite puhul kõige laiem.

 

Ventileeriv kuivati on säästlik

Soe õhujuga juhitakse kuivatisse ja see puhub pidevalt pöörlevas trumlis. Niiske jääkõhk suunatakse ventilatsiooni. Plussiks on soodsam hind ja madalam energiakulu kui kondenseerival kuivatil, aga eelduseks on korraliku ventilatsiooni olemasolu. Kuna paljudes kodudes õiges kohas sobivat ventilatsioonivalmidust pole, siis on tegu meil vähelevinud kuivatitüübiga.

 

Soojuspumbaga kuivati töötulemus on parim

Hindab ise pesu niiskust ja valib sobiva kuivatusaja, mistõttu on selle masina kuivatustulemus kõige parem ja pesu pehmeim. Kogub kondensvee kokku ja pumpab selle kas kanalisatsiooni või kogumispaaki. Soojuspumbaga kuivati on teistest kuivatitüüpidest oluliselt energiasäästlikum.

 

Pesumasin-kuivati sobib väikesesse elamisse

Ühendab tavaliselt pesumasina ja kondenseeriva kuivati võimalused. Kuivatiga pesumasin kasutab kuivatamiseks vett ehk jahutab kuuma auru maha massveega, vesi kondenseerub välja ja suunatakse tavaliselt kanalisatsiooni. Kõigist kuivatitest on see kõige energiakulukam seade.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid