Suuremõõdulised plaadid hirmutavad plaatijaid

Urve Vilk
Suured plaadid nõuavad paigaldusel spetsiaalset liimi sisaldavat segu nii plaadile kui pinnale. | Interstudio

Keraamilised plaadid muutuvad aina suuremaks, ent nende paigaldus võib olla keerukas: vaja läheb mitut inimest, spetsiaalseid tööriistu ning plaatijad, kel suurte plaatidega kogemust vähe, ei soovi seda hirmutavat tööd ette võtta. Suuremaid plaate ei maksa siiski karta, sest paigaldus on väikestega üsna sarnane ning need sobivad hästi ka väiksemasse vannituppa.

Keraamiliste plaatide valik on läinud varasemaga võrreldes märksa kirevamaks: turule on tulnud nii ruumilise efektiga 3D keraamilised plaadid, kui erineva kujuga, näiteks kuusnurksed plaadid ehk heksagonid. Leiab nii puidu-, betooni- kui metalliimitatsiooniga kui välimuselt kangast ja vaipa meenutavaid plaate. Kasvanud on ka plaatide suurused.
Lintman Eesti müügiesindaja ja disainer Kersti Simon kinnitab, et suuremaformaadiliste plaatide populaarsus on tõusuteel. "See moodsa väljanägemisega lahendus on juba üsna levinud ja ma usun, et levib edaspidi veelgi."

Kui esialgu tulid need kasutusse suurtes ruumides põrandal, näiteks kaubanduskeskustes, siis tänaseks on need jõudnud ka seintele ja eluruumidesse. "See lahendus on tulnud pigem meist lõuna poolt, mitte Skandinaaviast, kus on veidi teine stiil, ent nüüd on see juba ka Skandinaavias omaks võetud," räägib Simon.

Ka Hansas Plaadimaailm tegevjuht Maris Valusk nõustub, et plaadid muutuvad üha suuremaks. "Kui varem räägiti 30 x 60 sentimeetristest kui suurtest, siis nüüd pole need enam sugugi suured," toob ta näiteks, et vannitoa seina saab juba valida ka kahemeetriseid mõõte.
Tootmisest rääkides eelistab Valuski sõnutsi aina enam tootjad just suuri plaate, ehkki kõik kliendid pole selleks veel valmis. "See seab meid kauplejana teatud väljakutse ette, kuidas müüa – paljud eelistavad veel traditsioonilisi väiksemaid formaate, seda eelkõige Tallinnast väljaspool ehk maapiirkondades," tunnistab ta.


Miks plaadimõõdud aina suurenevad?
 

Suure plaadi puhul on vuuki vähem näha ja see tähendab ühtlasemat üldmuljet, mida hinnataksegi. Ent suurem plaat ei pruugi sobida igasse vannituppa – 30 x 120 cm plaati võib olla ruumi suurust arvesse võttes seina lihtsam sobitada kui 60 x 120 cm plaati. Kahemeetrine plaat aga ei pruugi igasse ruumi sisse mahtudagi.

Disaini mõttes sobivad Simoni hinnangul suured plaadid väiksesse vannituppa väga hästi. "Mida väiksem on ruum, seda parema tulemuse suured mustrid ja pinnad annavad, kuna need teevad ruumi suuremaks. Mida suuremat plaati kasutada, seda suurem ruum tundub, mis on väiksemate ruumide puhul väga oluline. Lisaks võib juhtuda, et väiksematest plaatidest tuleb seina katmiseks palju ribasid lõigata, mis pole väikesesse ruumi kõige parem disainilahendus."

Arvesse tuleb võtta ka ruumi mõõte. "Võib juhtuda, et materjalikulu on teatud plaadi puhul konkreetse ruumi suurust arvesse võttes väga suur ehk palju läheb kaotsi, mistõttu võib olla mõttekam mõni teine suurus valida," soovitab ta välja arvutada, kui palju tuleb plaate seina panemiseks lõigata. Lintmanis on selleks olemas eraldi arvutiprogramm, mis näitab ära lõikekohad ja selle, millise suuruse puhul ei läheks materjali üleliia palju raisku.
 

Kõike kokku kuhjata ei maksa
 

Lintman pakub uue teenusena ka disainnõustamist. "Sageli on nii, et kliendil on tuttav, kelle vannitoa sein talle meeldib, teine tuttav, kelle vannitoa põrand talle meeldib, ja kolmas tuttav, kel on vannitoas ilus valamu," kirjeldab Simon, mida kõike tahetakse ka enda vannituppa.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad