Taimehullude linnadžungel | Instagram ja blogid, kust leida uusi toataimetrende?

Marianne Reimal
Merilen Mentaal
Toataimed on magamistoas esimesed tervitama ja viimased soovima head ööd, olgu nad siis imetillukesed või lausa puu mõõtu. | Shutterstock

Ruumis ei ole olemas ühtegi teist sellist detaili, mis annaks meile nii palju positiivseid emotsioone kui taimed.

Ei ole kahtlust, et toalilled on jälle kord au sisse tõusnud. Eelmise sajandi lõpukümnenditel käis esimene roheline laine läbi ka meie kodudest, kuid nüüdsed trendid on sootuks teistsugused ja tunduvalt laiahaardelisemad.
Ajal, mil endale ise toidu kasvatamine ja keskkonnasäästlik elustiil muutuvad üha aktuaalsemaks, on rohelus kõige selle loogiline kaasosa. Toataimed elavdavad meie isikupäraseid kodusid ja aitavad lõõgastuda, taimemotiivid on kolinud interjööris nii nõudekappi, kangastele kui ka tapeedile.

 

80ndatest tänapäeva
 

Taimedega sisekujundamise trend sai alguse Ameerika Ühendriikides juba 1980. aastatel, kui tekkisid esimesed selle valdkonnaga seotud ettevõtted. Seoses linnastumisega kerkis esile vajadus roheluse järele ka klaasi ja betooni vahel elades.
Algselt maastikuarhitektide ning taimemüüjate asutatud väikestest ettevõtetest on nüüdseks sirgunud suured edukad haljastusfirmad, mis käsikäes sisearhitektide ja botaanikutega muudavad oma tööga kontorite ja ostukeskuse sisekliimat paremaks.

Viimase paarikümne aasta jooksul on taimede õhku puhastavaid omadusi ka teaduslikult suure põhjalikkusega uurima hakatud. On leitud, et puhtam õhk ei ole sugugi ainus positiivne efekt, mida ruumi taimedega kujundamine kaasa toob. Värske rohelus parandab akustikat, rõhutab ruumidisaini, peidab ebavajalikku, pakub varju ja privaatsemat olemist, vähendab stressitaset ning suurendab rahulolu oma töö- ja koduse keskkonnaga.

Huvitavad on näiteks kaubanduskeskustes tehtud uuringud: selgub, et seal, kus on kasutatud rohkelt taimi, tundub ostetud kaup inimestele väärtuslikum. Ühe uurimuse kohaselt oldi rikkaliku sisehaljastusega äris valmis kulutama sama kauba eest 12% rohkem. Samuti kipuvad inimesed rohelust täis poodides veetma rohkem aega. Taimed lisavad olustikku teatavat luksustunnet ja eks me püüdlemegi ju mõnusama, hubasema ja ehk ka veidi rikkama elu poole.

 

Taimehullude linnadžungel
 

Moodne mõtteviis, et igaüks saab kodukujundusega hakkama, kehtib ka taimede puhul. Sisekujunduse trendid mõjutavad seda üsna palju: eelmise sajandi keskpaiga modernne mööbel, minimalistlik disain ja scandi-cool ning eklektika sobituvad kõik moodsa taimehullusega.
Mõned väidavad, et millenniumi põlvkond täidab taimedega oma hingelist tühjust, vajadust millegi või kellegi eest hoolitseda, muutes oma kodu urbanistlikuks kasvuhooneks. Tõepoolest, taimede eest hoolitsemine on ju veidi teraapiline, sest nad vastavad hoolitsemisele ilusa kasvu ja õitsemisega ning see positiivne tagasiside paneb omakorda meie enda hinge õitsema. Tagatipuks saab seda positiivsust jagada sotsiaalvõrgustikes ning sealt saab kuhjaga innustavat tagasisidet.

Taimeblogimisest on kasvanud toidublogide kõrvale uus suur trend. Kui Instagram lahti lüüa, vaatavad taimehullude kontodelt vastu meile vanad tuttavad tups-rohtliiliad, monsterad, havisabad jne.
Maailma rohelisemaks ja paremaks muutmine algab meie enda kodudest, sest siin saab muuta omaenda elukeskkonna hubaseks oaasiks, tehes seda täpselt nii, nagu hing ihaldab. Igas kodus leidub ju mõni nurk või aknaalune, kuhu midagi rohelist poetada.

 

Suunanäitajaid
 

Kui sa ei tea, kuhu mida panna, siis inspiratsiooni ja soovitusi leiab internetist lõputult.

* Blogid

Urbanjunglebloggers.com. Suurepärane koht, mis koondab taimeblogijaid üle ilma, annab nõu ja rohkelt kasulikku infot. Eestvedajad on Igor Josifovic ja Judith de Graaff, kel mõlemal on ka nauditav Instagrami konto ning Judithil lisaks oma blogi joelix.com.

Houseplantjournal.com. Taimefänn Darryl Cheng annab veebi vahendusel ka taimeabi.

The Sill. See on mitte ainult veebi-taimepood, vaid moodsa taimekasvataja moodne abiline.

Cleverbloom.com. USA-s Oregonis elava Erini blogi pakub rohkelt isetegemise infot ja dekoreerimisinspiratsiooni.

Bloomandgrow.com. Iganädalane New York Cityst eetrisse minev taskuhääling.

 

* Instagram

@thesill

@conservatory_archives

@planterina

@plantcetera

@wildernisamsterdam

@house_plant_community

@houseplantjournal

@houseplantclub

@theplantedgram

@thejungalow

* Jälgi ka moodsaid teemaviiteid #girlswithplants ja #boyswithplants

 

Mida head teeb tubane rohelus?

Taimed …

… muudavad meeleolu positiivsemaks;

… vähendavad stressi;

… ergutavad loovust ja inspireerivad;

… pakuvad varju ja alandavad liiga kõrget temperatuuri;

… vähendavad organismis allergeene ja allergilisi reaktsioone;

… vähendavad õhus süsihappegaasi ja toksiliste ainete hulka;

… muudavad õhu niiskemaks;

… kiirendavad haigustest paranemist;

… muudavad une kvaliteetsemaks;

… parandavad tööle keskendumist ja töötulemusi ning vähendavad töölt puudumise päevi;

… elavdavad ruumi, tekitavad põnevust;

… taastavad linnas elades sideme loodusega.

Sarnased artiklid