Täiuslik kodu kaduvas külas
Ele Praks
Tapeete valis Sille Sadolini värvikeskusest – köögi tööpinnatagune fliistapeet on laevalakiga veekindlaks tehtud. | Juta Kübarsepp

Maal elada ei ole lihtne, aga vahel tundub see olevat parim valik. Väikelinnast pärit Sille ja ehtsa maalapse taustaga Reino otsustasid maale tulla, et lastel oleks päris oma Bullerby, kus kasvada koos koduloomade ja loodusega.

 

Pere igatses päris oma maja, aga pank ei olnud laenu andmisel kuigi lahke. Nii juhtuski, et Rooside pere koos oma kolme toreda lapsega, kes tollal olid kaks, neli ja kuus aastat vanad, leidis end Raplast 18 kilomeetri kaugusel sisemaa unustatud hajakülas, kus oli palju privaatsust ja vähe taristut. Päevinäinud alevimaja tüüpi elamu katus lasi vett läbi, olemas oli küll puurkaev, aga vett sai õuest voolikust.
Lagunenud lauda asemel kasvasid suvel nõgesed, see-eest talvel moodustus kokkuvarisenud müüridest kena kelgumägi. Suvel sai end rukkipõllu sisse ära peita. Seega – kõik sobis! Seda enam, et maja laed ja põrandad olid veel sirged, ahjud töötasid. Optimistlikule silmale oli selgesti näha , et unaruses paigale on võimalik uus elu, armsus ja soojus sisse puhuda.

 

Avarust, valgust ja ajaloo lugusid
 

Kõrgete lagedega maja oli tuubil täis vana mööblit igast ajastust, kapp kapis kinni. Kuid mida vähem mööblit, seda parem, sest olla võiks rohkem avarust ja valgust. Nii oli esimene töö kogu kola välja viia, ära pesta ja otsustada, mida võtta ja mida jätta. See võttis kõvasti kauem aega kui plaanitud – eks oma osa mängisid ka elava loomuga koolieelikud, lisaks tibud, lutitalled, kass, koer ja kutsikad – sest mis mõte on siis maal elada sellest täit rõõmu tundmata.

Nii mõnigi eelmisest omanikust jäänud mööblitükk ja vineerkohver avastasid Sille käe all oma uue funktsionaalsuse. Mitu uhket saja-aastast riidekappi said puhtaks ja värskeks, rottidest näritud ja kopitanud puitu hellitati looduslike õlide, vahade, lakkide ja värvidega, püüdes kõike puhastada ja viimistleda nii, et alles jääksid ka võluvad aja jäljed, pikk aja lugu.

 

Savikrohv ja soojustuseks sammal
 

Kui juba varem tunda poolehoidu keskkonnahoidlikkuse vastu ja siis veel vana maja renoveerimiseks Säästva Renoveerimise Infokeskuse (SRIK) käest nõu küsida, tuleb tõenäoliselt tegemist teha ka savikrohviga, mis hingab ja laseb puumajal tervislikult kesta.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.
Artikli märksõnad