Väikese lapse toast saab suure lapse tuba
Elen Luht
Voodi puhul on tähtis, et ta mahuks tuppa ära ning et madrats oleks mugav. | Tootja

Aeg on mõelda lastetoale. 1. september on seitsmeaastasele senise elu tähtsamaid päevi: uus koolivorm, tutikas koolikott, pinal maailma kõige värvilisemate pliiatsitega. Ning uus tuba!

Õigemini, tuba on küll seesama, aga välja näeb ta hoopis teistsugune: siin on nüüd kirjutuslaud, lugemislamp, seinakell, riiul, mille võtavad tasapisi üle raamatud, täissuuruses voodi. Aga muidugi ka koht kõigile nendele mänguasjadele, mis kooli minnes kuhugi ära ei kao, vaid ikka ja jälle pärast koolipäeva välja võetakse.

 

Ruumiplaneering
 

Selleks et muuta lasteaialapse tuba koolilapse toaks, ei ole tõenäoliselt tarvis täiesti ümber kujundada olemasolevat ruumiplaneeringut. Olulised on kaks asja, mida eelkõige silmas pidada.
Voodi asugu lapse jaoks turvalises ja mugavas kohas – mitte otse ukse all, vaid toa võimaluste järgi kas või natuke esimese pilgu eest varjatuna.Sama tähtis on kirjutuslaua paigutus. Parim koht sellele on akna all: esiteks loomuliku valguse pärast. Teiseks on hea, kui pilku tõstes saab lasta silmadel puhata ja õues ringi vaadata.

Ülejäänud mööbel tuleb paigutada vastavalt ruumi võimalustele ning voodi ja kirjutuslaua asetusele.

 

Tähtis töö kirjutuslaua taga
 

Parim kirjutuslaud on suure pinnaga, et õpikud ja vihikud mahuksid laual korraga lahti olema. Ruumi peaks jätkuma ka maalimiseks, õmblemiseks, kleepimiseks. Kirjutuslaua küljes või kõrval peaks olema sahtlid ja riiulid mitmesuguste kirjutusvahendite ning kooliraamatute ja -vihikute jaoks.
Reguleeritav tool on hea, kuid mõnel juhul võib olla parem valik kindlalt kohal seisev nelja jalaga traditsiooniline tool, mis ei nihku poole õppimise pealt lauast eemale.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodu & Aed.

Artikli märksõnad