Vannitoa põrandatrapi tihendamine nõuab hoolikust. Hüva nõu korrektseks tulemuseks

TM Kodu & Ehitus
Põrandatrapi restkaane abil on lihtsam kinnitusrõngas oma kohale pressida. | Shutterstock

Paljudel tootjatel on põrandatrapi jaoks iseliimuv butüüllapp, mis kleebitakse otse primerikihi peale.

Põrandatrappide tihendamisjuhistes soovitatakse kasutada lisaks ka tihendus- või liimmastikseid; eriti juhul, kui trapi hüdroisolatsiooni tugevduseks kasutatakse kahekordselt tavalist tugevduskangast.

Ära eemalda põrandatrapist kummitihendit! Tihendist on soovitav teha ka foto, et see on jäetud omale kohale. Pilt lisatakse hüdroisolatsioonitööde päevikusse, kuna hiljem pole enam võimalik kontrollida, kas põrandatrapi tihend on omal kohal või mitte.

Mõned tootjad võivad põrandatrapi tihendamiseks soovitada veel kahekordset tugevduskangast. Kui sellist kahekordse tugevduskangagatihendamist kasutatakse, tuleb alumise kangakihi alaküljele määrida hüdroisolatsioonimastiksit.
Selliselt kindlustatakse tihe ühendus põrandatrapi servalliimmastiksi ja kinnitusrõnga abil; aga iseliimuv butüüllapp on muidugi parem variant.

Kui põrandatrapi tihendusdetail on surutud oma kohale, lõigatakse trapi tihenduslapisse pigem väiksem kui liialt suur auk. Augu peab ilmtingimata lõikama ümmarguse. Sektorlõikeid augu tegemisel ei tohi kasutada, sest kinnitusrõnga alla võib sedasi jääda lekkekohti.

Kui kinnitusrõngas on tihenduslapile vajutatud, peab veenduma, et rõngas ulatub selle jaoks mõeldud uurde põhjani. Kinnitamise hõlbustamiseks võib tihenduslapi ja kinnitusrõnga vahel libestina kasutada veidi hüdroisolatsioonimastiksit.

Põrandatrapi restkaane abil on lihtsam kinnitusrõngas oma kohale pressida. Kui kinnitusrõngas on paigale vajutatud, lõigatakse alles seejärel ära trapi sisse jääv tihenduslapi ülemäärane osa.


Ära unusta ka lävepakku
 

Kui kõik põranda ja seinte liitekohad ja läbiviigud tihendatud, ei tohi unustada pesuruumi uksepakku – see peab olema põrandast vähemalt 15 mm kõrgemal. Üle 20 mm kõrgune lävepakk on juba liikumistakistuseks.

Uksekünnise kohal tuleb hästi läbi mõelda, kuidas hüdroisolatsiooni nii seintel kui põrandal jätkata.

Põranda läbiviikude puhul tuleb samuti tihedusdetaili servad ümber toru üles viia. Ja kui on vaja kanalisatsioonitoru läbi lõigata, ei tasu seda teha liiga põranda lähedalt. Põrandatrapis on ülekate allapoole.

Kui kõik nurgad, läbiviigud ja uksekünnise kohad põrandas on ette valmistatud, saab hakata veetõkkekihti põrandale kandma. Veetõkkekiht võõbatakse põranadale samuti selliselt ja nii mitme kihina, et selle paksus vastaks tootja poolt näidatule. Iga kiht tuleb lasta korralikult ära kuivada enne järgmise peale kandmist.

Kui mastiksi kulu põhjal on hüdroisolatsioonikihi paksus piisav, kutsutakse hüdroisolatsioonitööde audiitor raportit tegema. Ei tohi unustada, et osadel hüdroisolatsioonimastiksite tootjatel on seinte ja põranda hüdroisolatsioonikihi paksuse suhtes erinevad nõudmised.

Kui pesuruum paikneb teisel korrusel, võivad hüdroisolatsioonitööde juhised olla erinevad neist, mis antud allkorruse pesuruumi põranda suhtes. Ülakorruse pesuruumi põrand võib olla ehitusplaatidest, mispuhul võib ehk olla tarvidust primeri hulka või veetõkkekihi paksust suurendada. Võimalik, et on vaja kogu ulatuses põranda alla panna tugevduskangas.


Töökorraldus mõjutab lõpptulemust
 

Seinte hüdroisolatsiooniga katmise järel tasub seinad plaatida, välja arvatud alumine plaadirida. See meetod tagab, et põranda hüdroisolatsioonikihti ei tekiks seinaplaatimise ajal juhuslikult vigastusi. Põrand puhastatakse alles pärast seda, kui seinte plaatimine lõpetatud, siis tehakse põrandale kruntvõõpamine primeri või niiskustõkkemassiga. Koos põranda hüdroisolatsiooniga tehakse tugevduslindi ja nurgatükkidega kõigepealt seinte ja põranda nurga tugevdamine; tugevduslintide ja nurgatükkide ülekatted peaksid olema umbes 5 cm, aga ka selle kohta tuleb siiski iga toote puhul juhistest järgi uurida.

Niiskete ruumide põrandasse tohib teha vaid hädatarvilikke läbiviikusid põrandatrappidele ja tualetipoti ning valamute äravoolutorudele. Veetorud tuleb nii loputuskasti kui valamusegistitesse tuua seinte kaudu!

Kui pesuruumi hüdroisolatsioon on kümne aasta vanune või vanem, võib olla mõttekam remontida kogu ruum kui teha seal paikamistöid.

Sarnased artiklid