Vannituba veekindlaks ja kauakestvaks! Hüdroisolatsiooni ABC
Jorma Piisinen
Enne hüdroisolatsioonitööga alustamist tuleb kontrollida seinte sirgust ja põrandakaldeid. | Rekennusmaailma

Kes majaehitust või remonti plaanib, saab kuludes kokku hoida, kui osa töid ise ära teeb. Pesuruumide ehitamisel või remontimisel pole seaduse mõistes isetegemisel takistusi. Peab vaid teadma, mida teed.

Tõsi, mõned korteriühistud nõuavad, et hüdroisolatsioonitööd teeks asjatundja ning sageli kutsutakse töid üle vaatama erapooletu audiitor teisest firmast. Niisiis: kui kavatsed teha kortermajas pesuruumi remonti, tuleb piisavalt palju varem maja haldajaga ühendust võtta. Eramuomanikel tasub aga meeles pidada, et elupaiga tervislikkust või turvalisust mõjutava remondi puhuks tuleb hankida ehitusluba.

 

Määra pinna olukord
 

Niiskustõkketöid tehes on oluline eelnevalt selgeks teha isoleeritava pinna materjal. Plaaditavate pindade alusmaterjal peaks olema selline, mis alluks võimalikult vähe välistele mõjudele. Kõige parem, kui aluspind, millele tehakse hüdroisolatsioon, on mineraalne. Kiviseinte kruntimine tuleks teha tsemendipõhiste pahtlitega ja mörtidega. Kivimaterjalide puhul hüdroisolatsiooni alusmaterjalina on see eelis, et kivi ei hakka kõdunema ja mädanema, kui hüdroisolatsioonikiht kuskilt katki läheb.

Ehitusplaatidest seinad peaksid samuti olema võimalikult sellised, et need ei hakkas nii-öelda elama ega sisaldaks orgaanilisi aineid. Pinnad saadakse veetihedaks õigete materjalide ja töövõtetega. Tasub valida sellised hüdroisolatsioonitooted, millele on mõni tehnoloogiauurimiskeskus väljastanud vastava sertifikaadi. Suurtootjate toodete puhul on eelis, et võimaliku praaktoote puhul võetakse vastutus vigadega toote eest.

 

Kalded olgu korras!
 

Enne hüdroisolatsioonitööga alustamist tuleb kontrollida seinte sirgust ja põrandakaldeid. Põrandate puhul peab olema eriti täpne seinte ääres – et kalded ei satuks olema seinte, vaid ikka põrandatrapi suunas. Eraldi tuleb kontrollida, et põrandatrapi ümber poleks lohku, kuhu vesi võiks seisma jääda. Ei ole mõtet üritada teha põrandakaldeid saunast pesuruumi poole, vaid paigaldada põrandatrapp saunaruumi põrandasse. Vähemalt meetrise läbimõõduga alal ümber põrandatrapi peaks põrandakalded olema 1/50, kaugemal piisab, kui kalded on 1/100.

Enne hüdroisolatsioonmastiksi peale kandmist tuleb kontrollida, et pinnad oleksid piinlikult siledad ja neil poleks juhtumisi mördi- või pahtlikonarusi – pintsli või rulliga peale kantav niiskustõke valgub konarustelt maha ja vajalik hüdroisolatsioonikihi paksus jääb saavutamata. Segukamm võib õhukese niiskustõkkekihi all oleva konaruse katki teha ja töö ongi untsus.


Loeb pindade ruutmeetrite arv
 

Enne, kui minna niiskustõket poest ostma, tasub täpselt kokku arvestada kaetavate pindade ruutmeetrid. Sedasi saad teada, kui palju niiskustõket vastavatele pindadele üldse kulub.

Niiskustõkkeainetel on ka erinevusi: osade toodete puhul võib näiteks olla nõutud, et põranda niiskustõkkekihi paksus oleks suurem kui seintele kantaval kihil.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.