Jalad löövad nõrgaks. Miks jalad ei kanna?
Kodutohter
Shutterstock

Nagu välk selgest taevast: äkki lööb jalg alt ära. Või isegi mõlemad jalad. Sageli on aga nii, et korraga ei astu jalad enam nii kindlalt nagu varem. Miks see nõnda on? Räägib neuroloog-taastusarst Vaike Kabel.

Räägitakse närvi- ja lihasenõrkusest. Mis on mis? "Lihaste tegevust juhivad närvid. Kui närvid korralikult ei tööta, on häiritud ka lihaste töö," selgitab dr Kabel. "Kahjustused võivad olla eri kohtades. Ka on päriliku soodumusega lihasehaigusi, mis kanduvad edasi perekonniti. Samuti on võimalikud närvikahjustused kesknärvisüsteemis või perifeerses närvisüsteemis. Kui osa närvist on haige, ei jõua närviimpulss lihasesse ja see hakkab kõhetuma. Ent võib olla ka nii, et närv on korras, aga lihas ise on haige. Peale pärilike lihasehaiguste on muidki tõbesid ning lihasenõrkus võib tekkida ka põletiku tagajärjel.
" Neuroloog toob näiteks veel ühe võimaluse paljudest: "Närv on korras ja lihas on korras, aga närviimpulsi ülekanne närvilt lihasele on häiritud. Sel juhul on tegemist sellise haigusega nagu müasteenia." Rääkimata traumadest. "Jalatraumade korral saavad kahjustada reie- või säärelihased, luumurdude korral jala perifeersed närvid." Jalanõrkuse põhjuseks võivad olla ka peaajukahjustused, näiteks ajuinsult.  

Ootamatult ja lühikest aega

Rohkem teatakse insulti, mis võib põhjustada isegi halvatust. Ent esineb ka ajutisi vereringehäireid, mis ei kesta kaua. "Neid nimetatakse transitoorseteks isheemilisteks atakkideks ehk TIA-deks. Need on mööduvad vereringehäired ajus, mis võivad tekitada käte või jalgade surinat ja täielikku nõrkust. Aga kui see kõik 24 tunni jooksul möödub, siis päris ajuinsulti ei diagnoosita," ütleb neuroloog. "Kui peale jalanõrkuse tekib ühes kehapooles ka käenõrkus, on vaja kolme-nelja tunni jooksul jõuda meditsiiniasutusse, et teha kindlaks diagnoos."
Niisugustel juhtudel soovitab neuroloog kindlasti kiirabilt abi otsida, sest kunagi ei tea, kas seisund möödub 24 tunniga või mitte.
Rohkem lugusid loe ajakirjast.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid