10+ nõuannet, kuidas roose talveks katta. Milliseid vigu vältida?
Alari Suurmets
TM Kodu & Ehitus
Roosid aias | Shutterstock

Talveks peab kindlasti katma kõik suureõielised peenraroosid. Ainult pargiroosid saavad aias hakkama ilma katmiseta, kõik teised rooside sordirühmad vajavad talve vastu kaitset.

Tihti kuulen, et inimesed soovivad kasvatada roose, aga see soov jääbki sooviks ‒ sest inimesed teavad, et roose tuleb katta ja üldse on nad hirmus nõudlikud taimed. Ütlen ausalt, ei ole! Kõige suurem viga rooside juures on nende liiga varane katmine. Roosid õitsevad kuni külmadeni ega taha lõpetada isegi siis, kui õied on sügishommikul jääs.

Esimeste öökülmade möödumisel tuleb ära korjata kõik maha varisenud ja põõsa küljes olevad lehed ning õienupud. Maha varisenud lehtedel võivad talvituda seenhaiguste eosed. Levinumateks roosi seenhaigusteks on jahukaste ja tahmlaiksus.


Saatuslikud vead ja nende ennetamine

Mida tehakse enne talvekatmist valesti? Roosidele antakse rohkelt lämmastikku sisaldavat väetist. Liigne lämmastik ei lase taimedel talveks valmistuda ja vartel puituda. Kõrgema lämmastikusisaldusega väetist võib roosidele anda vaid kevadel, kui nad alustavad kasvu. Mida lähemale jõuab sügis, seda madalama lämmastikusisaldusega peab kasutatav väetis olema.

Soovides taimi talveks ette valmistada, valige väetis, mis sisaldab suurel hulgal fosforit (P) ja kaaliumit (K). Mida vähem on väetises lämmastikku (N), seda parem. Eriti oluline on kõrge kaaliumisisaldus, kuna see aitab võrsetel puituda. Üle talve säilivad vaid puitunud võrsed.

Roose kiputakse muldama sügisel liiga vara ‒ see on halb, eriti kui tulemas on pikk ja niiske sügis/talv. Muld roosivarte ümber kogub niiskust ja soodustab vartel mädanike ja haiguste teket. Õige aeg on mullata siis, kui ilm hakkab püsivalt külmaks muutuma. Muld tuleb kuhjata rooside ümber umbes 15‒20 cm kõrguselt üles. Ülesmuldamisel hoolitsege selle eest, et rooside juured ei jääks pärast muldamist paljaks. Muldamiseks võib kasutada ka spetsiaalset töödeldud turvast.

Roosid lõigatakse tagasi sügisel enne katmist. Üldjuhul on praktika olnud see, et kõik peenra-, pinnakatte-, põõsas-, vääris- ja uus-antiikroosid lõigatakse juba oktoobri esimeses pooles 30‒40 cm kõrguselt tagasi. Paljud seda siiski teha ei soovita.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri TM Kodu & Ehitus.

Artikli märksõnad