5 nõuannet, kuidas vabaneda kodus tolmust ja bakteritest

kodus.ee
Pinnad korralikult puhtaks. | Shutterstock

Viimastel kuudel on inimesed asunud koroonaviiruse tõttu oluliselt rohkem tähelepanu pöörama hügieenile ning erinevate igapäevaselt katsutavate pindade puhtusele. Kuidas õigesti telefoni puhastada, bussis käepuust kinni hoida või inimesi tervitada? Need nipid on saanud kõigil enam-vähem selgeks, ent tähelepanu tasuks pöörata ka oma kodule, kus pesitseb mustmiljon bakterit ning nendest vabanemiseks on oluline kodu koristades tähelepanelik olla.
 

 

Keskeltläbi koguneb igasse kodusse aastas umbes 20 kilogrammi tolmu, milles elavad tolmulestad võivad põhjustada terviseprobleeme ning tolmune kodu näeb peale selle lihtsalt räpane välja. Samsung Eesti koduseadmete tootekoolitaja Alari Pennar annab olulisemad näpunäited, kuidas kodu puhtana hoida.

 
Korista ülevalt alla
 
Koristamisel on hea järgida meetodit ülevalt alla, kuna nii on tulemus kõige parem. Esmalt puhasta lapi või spetsiaalse tolmuimeja otsaga riiulid, kapipealsed ja kõrgemal asetsevad pinnad ning alles siis tuleks minna põranda kallale. Vastupidisel juhul kukub tolm juba puhastatud põrandale. 
“Riiuleid koristades tasub kindlasti sealt asjad enne eemaldada, muidu jääb tolm asjade ümber ja peale alles,” selgitab Pennar.
 
“Kapipealsete, ukseliistude äärte ja muude kõrgete pindade koristamisel tuleks kasutada lapikut tolmuimeja eriotsikut, mis aitab tolmu tugevamini imeda. Kui traditsioonilise kobaka tolmuimejaga on raske kuhugi üles ronida, siis näiteksjuhtmevaba varstolmuimejaga saab hõlpsalt mööbli pindu ilma turnimata puhastada ning painutatava varrega on võimalik tolmu kätte ka kõige kaugematest nurkadest,” lisab ta.

 
Kontrolli ja vaheta tolmuimeja filtreid

 
Lisaks koristustrikkidele tuleks ka tolmuimeja ise üle vaadata. Kui see ei kasuta kvaliteetseid filtreid, puhub see tolmu kodus ringi ja koristuse tulemus on palju kehvem.
„Igal juhul soovitame koristamiseks pruukida HEPA filtreid kasutavaid masinaid, kuna need võtavad sisseimetavast õhust kinni ka peened tolmuosakesed ja lasevad masinast välja puhta õhu. Just seda peent tolmu on kodus rohkelt,“ räägib Pennar.

 
Ole tolmuimeja tühjendamisel ettevaatlik
 
Kui tolmuimeja on täis saanud, tuleb see tühjendada, kuid ka see on väga oluline osa kodu puhastamisest. Kui tolmukott lihtsalt prügikasti visata, võib see suure koguse raskesti nähtavat peent tolmu ja muid allergeene õhku paisata.
„Eriti tähelepanelik tuleb olla nende tolmuimejate puhul, millel on tolmukoti asemel tolmukoguja ehk anum, kuhu tolm koguneb ja mida tuleb tühjaks kallata. Selle tühjendamine võib tolmu õhku paiskamise mõttes olla eriti keeruline. Hea variant on selleks kasutada spetsiaalset tolmukogujatühjendajat. Tolmukoguja tuleb asetada masina sisse ja see puhastab koguja tolmust nii, et see toas õhku ei paiskuks,“ ütleb Pennar.

 
Desinfitseeri üldkasutatavad pinnad

 
Peale tolmu puhastamist tasub bakterite leviku takistamiseks ka pindu desinfitseerida. Selleks sobib enamjaolt hästi koduseks koristuseks mõeldud pihustatavad puhastusvahendid, mida saab mugavalt lapiga laiali hõõruda. 
„Ennekõike suuna tähelepanu pindadele, mida kõik kodus olevad inimesed tihti kasutavad. Näiteks ukselingid, lauad, toolid, valgustite lülitid, köögimasinad ja vannitoas olevad pinnad. Eriti tähtis on välisukse link, kuna seda vajutavad inimesed enne, kui jõutakse käsi pesta,“ ütleb Pennar.

 
Ära unusta riideid
 
Lisaks erinevate pindade puhastamisele tasub mõelda ka riiete peale. Erinevad joped ja mantlid on tihtipeale inimeste kasutuses mitmeid kuid, enne kui neid pestakse. 
„Arusaadavalt on selliste riiete pesemine keeruline, kuna kõiki õueriideid ei saa pesumasinas pesta. Õnneks on tänapäeval olemas mitmeid nutikaid tehnoloogiaid, millega saab riided puhtaks ilma keemilise puhastuse külastuse või pesumasinata. Näiteks Samsungi AirDresser nutikas riidekapp, mis kasutab kuumust, õhku ja auru, et sinna asetatud riided puhtaks teha,“ räägib Pennar.

 

Sarnased artiklid