Diginomaadi mõnusa terrassiga kodu

Aita Kivi
Konkursi „Kodu kauniks 2020” finalist. | Juta Kübarsepp

Enelin Paas soetas korteri uude majja, et jaguks ruumi, õhku ja avarust. Terrass on seal sama suur nagu korter!

Seda Tartus asuvat uut kortermaja annab otsida. Uus ehitis avaneb hoovil üllatusena: majanumbrit kannab hoopis tänavapoolne, madalam renoveeritud maja, kus samuti asuvad korterid. Uus maja on nurgaga, siinsetel alumise korruse korteritel on suured päikesepoolsed terrassid ja kõrgemal asuvail rõdud.
„Võti on mati all,” lausub Enelini sõber, kes eemal viibiva perenaise asemel meile elamist näitama pidi, aga loengutest puududa ei raatsi. Ja saadab ka uksekoodi. Sel moel, naerame koos fotograafiga, polegi veel ühtki kodu külastama sattunud …

 

Vaba õhu naudingud
 

Enelini korter asub garaaži kohal: piisavalt kõrgel, et ei peaks pelgama võimaliku võõra sisseronimist, ja piisavalt madalal, et nautida otse vastas asuvate suurte puude rohelust. Neid paistab kätte neljas rohelises värvitoonis, lisaks hõbekuuse hallikas ja ühe ilupõõsa tumepunane, mille tagant on näha kumamas veel hõbepajude helehalli.

Rohelus on perenaisele ilmselt oluline: jõuliselt väänlevaid taimi on näha magamistoa seinamaalil ja lillepottides, aga kõige enam terrassi igast küljest ääristavates suurtes anumates. Ronitaimede roheline sein pole veel oma täit kõrgust saavutanud, kuid lilled ja maitsetaimed pakuvad suvel palju rõõmu.

Ja terrass on tõesti suur, ligi 70 ruutmeetrit! Et elu toimub just siin, suuresti aastaajast olenemata, seda reedab nii mööbel kui muu varustus: rippkiik, võrkkiik, päikesevari, grill, diivaninurk, pleedid, söögilaud maitsetaimepottidega …

Terrassi seintel on pildid, lae all valgusketid, diivanilaua keskel biokamin. Võib vaid kujutleda, kui mõnus on siin sumedatel-hämaratel õhtutel õhtusööki nautida või miks mitte ka lumisel talvel koos sõpradega hõõgveini rüübata. Osa terrassist jääb ehitise ülalt eenduva osa tõttu otsekui katusega varjatuks – see on ilmselt hea nii liigse päikesekuumuse eemalhoidmise kui ka vihmasabinate vältimise mõttes.

„Terrassi olemasolu oli üks põhitegureid, mis pani mind just seda korterit valima. Toredaid valikuid oli Tartus veelgi, aga kohe, kui ma seda terrassi nägin, tekkis silme ette visioon ja südamesse rõõm. Olen Põlvamaal kaunis maakohas kasvanud ning kui korteris elada, siis olgu see vähemalt ikka suure terrassiga,” kinnitab Enelin.

 

Liigsete asjadeta
 

Avara elutoa sisustus on minimalistlik: väike riiul, kus peitub ka biokamin, nurgadiivan lauakesega, massiivne söögilaud nelja tooliga ja rohekassinine köögimööbel. Viimase värvitooni on raske täpselt määratleda – igal juhul on sellele annus valget sisse segatud, et tulemus oleks pastelne, kuid efektne.

Mustvalged vaibad lisavad kodule oma graafilisusega ühelt poolt jõudu, teisalt aga pehmust.

Köögikappide puhul pole mindud tavalist rada: nende tööpinna kohal on ülemiste kappide asemel riiul, mis peidab endas nii valgustit kui ka õhupuhastajat. Riiulil on väljas elamise naiselik pool: mõned ilu- ja tarbeesemed, küünlad, paar potilille, natüürmort …

Kõrgusse tüürib vaid integreeritud külmiku kohal olev kapp – ja laed on siin kõrged, kindlasti kaugelt üle kolme meetri. Joogiklaasid on klaaskapis kenasti näha ja mõjuvad tervikliku seadena.

„Enamik mööblist on eritellimus, väikese Eesti ettevõtja Puhtapuuga koos leiutatud. Kasutatud on hoolikalt valitud materjale, näiteks ehtne tammepuit ja maakivi. Sinine kuldsete detailidega köök oli mul huvitav kinnisidee, mida tahtsin teoks teha. Detailid ja tark tehnika on mulle kodus samuti olulised,” ütleb Enelin.

Asju ja elamise jälgi on uues kodus esialgu veel suhteliselt vähe, aga neid tekib ju paratamatult niigi. Neitsilikult valgeid seinu saab seni, kuni neid ei kata näiteks pildid, kasutada filmide vaatamiseks. Diaprojektor seisabki abivalmilt diivanilaual. Esiku garderoobikapp, toonilt köögimööbli lähisugulane, on maast lahti, mis võimaldab seal olevale riiulile paigutada ka vihmamärgi jalatseid.
 

Liikuv elulaad
 

Enelin Paas, kes nimetab end diginomaadiks, on täispakettide turundaja (full-stack marketer). Pärast ülikooliõpinguid poliitika alal avastas ta idufirmade maailma ning leidis endas kire turunduse ja müügiteemade vastu. Enelin tõestab oma elulaadi ja karjääriga, et töiselt edukas saab olla ka ise ümbermaailmareisil viibides: viimase kuue aasta jooksul on ta käinud üle 40 riigis, pakkudes ühtlasi nii ettevõtetelt ettevõtetele kui ka ettevõtetelt klientidele suunatud turundus- ja müügiteenuseid. 

Nüüd juhib ta enda väikest turundusagentuuri, mis koosneb kuueliikmelisest meeskonnast, kes samuti on mööda ilma laiali. Tema kliendid paiknevad peale Euroopa näiteks Silicon Valleys, Wall Streetil ja Sydneys. Samuti tegutseb Enelin veebiõpetajana ja koolitajana turundusvaldkonnas. Oma tööstiili iseloomustades on ta öelnud: „On päevi, kus ma töötan 12 tundi järjest, ning on päevi, kus lülitan kõik ekraanid välja ja lihtsalt puhkan.”

Võib eeldata, et pandeemia on diginomaadi elustiili muutnud, kui nii see pole: „OIen kontorist väljas töötanud juba aastaid ja minu tavapärane elurütm jätkub üsna normaalselt. Pandeemia tõttu ei saa aga nii palju reisida nagu varem ja see on mind hetkel Mehhikos üsna paikseks teinud. Küll aga tulen kogu suveks kodumaale tagasi – peret, sõpru ja kodu nautima!”

 

Mugavusi ja romantikat
 

Arusaadav: olgu maailma näha kui tahes tore, on koduse pesa olemasolu armsas Tartus ikkagi tähtis. Siinne magamistuba on eriti minimalistlik: voodi, puidust riidekapp, valgusti, kõrgeks kasvanud rohekirjude lehtedega toataim, seltsiks sama tooni maalilised palmilehed seinamaalil. „Selle on teinud üks Eesti iduettevõte (varasemalt teatud kui Sprayprinter, nüüd Robot Muralist). Nad kunagi võitsid omal ajal Ajujahi konkursi ja maali tegi tegelikult pritsrobot!” täpsustab Enelin.  

Akna all lisab ruumile mitmes mõttes pehmust efektne kuldne järi, pidades otsekui köögi kuldsete detailidega dialoogi. On ruumi ja avarust, kõik vajalikud moodsad mugavused ja samas tunnetatav romantika hindamise oskus.
Vannituba on kui pisike koduspaa: rohekashallist mattklaasist dušikabiin, avariiuleil vannilinad ja hõrgult lõhnavad geelid-kreemid-seebid, pudipadi kenasti korvides, roheluselembust markeerimas paar kunsttaime, mahukal puidust vannitoakapil looduslähedust lisamas vabakujuline graniitkivist kraanikauss. Kõik on ootel, millal perenaine taas koju naaseb.

 

Sarnased artiklid