Kaks head nippi, kuidas vähendada kodutöödega seotud stressi

Kristel Trell
kodus.ee
kokkamine
Kas kokkamine maandab või tekitab stressi? | Freeimages.com

Sakslased on teinud uuringu, kus leidsid, et küpsetamine on hea stressimaandaja. Tihti soovitatakse inimestel enda rahustamiseks ka kududa, tikkida vms. Kuidas siis ikkagi kodus on - kas küpsetamine, kudumine või muud kodused tegevused on pigem stressi maandajad või hoopis tekitajad, juhul kui vastavad oskused puuduvad?

"Ma arvan, et nad on mõlemat. Kõik sõltub olukorrast ja inimese individuaalsusest ning suhtumisest konkreetsesse tegevusse," rääkis Tervisekooli toitumisterapeut ja psühholoog Annely Soots portaalile Kodus.ee   "Kui ma toitumisnõustajana inimestele räägin, et tervislikum on kodus ise toitu valmistada, siis näen, kuidas mõni kuulaja sellest stressi läheb. Neil, kellele ei meeldi süüa teha ja küpsetada, see tegevus kindlasti stressi ei maanda," selgitas ta. " Kujutage ette, kui teil kogenematu küpsetajana uus kook välja ei tule – võib-olla loobute edaspidi üldse küpsetamisest. Mina ise küpsetan, eriti külaliste jaoks nende retseptide alusel, mis varasematele kogemustele toetudes kindla peale välja tulevad. Vist on ka nii, et stressiseisundis (külaliste ootus) ei pruugi ka küpsetised samamoodi õnnestuda kui rahulikumas olukorras," arvas ta.

Sama on Sootsi sõnul kudumise, heegeldamise  ja tikkimisega.  "Mina olen neis tegevustes hea ja tõesti naudin niisugust näputööd. Olen aidanud ka teisi inimesi, kui nad ei saa nii hästi hakkama, et tulemust nautida. Ja näinud, missugust stressi see neile valmistab," nentis spetsialist.Pigem on tema sõnul soovitatav teha stressi maandamiseks midagi niisugust, mis ei ole ebameeldiv. "Minule näiteks isegi meeldib koristada ja nõusid pesta, aga muidugi vaid siis, kui kodu väga segamini ja nõusid liiga palju pole. Kui kontrollin olukorda, siis need tegevused mulle stressi ei valmista. Sama on aiatöödega - saan neid nautida, kui toimetan stressi maandamiseks ja just siis, kui soovin seda teha," rääkis Soots portaalile Kodus.ee. "Kontrolli kadumine mistahes olukorra üle toob paratamatult kaasa stressi. Kui keegi hakkab minu elu kontrollima ja mulle tegevusi peale suruma, siis tekitab see stressi. Näiteks kui pereema peab kodumajapidamises pidevalt teiste järelt koristama ja teistele süüa tegema, ning kui sellele lisandub veel pereliikmete rahulolematus, võib stress paisuda väga suureks," selgitas psühholoog.

Vaata üle oma tegevused

Stressi vähendamiseks soovitab Soots üle vaadata oma tegevused kodus, et tekiks selgem pilt kõigest sellest, mida soovitakse teha ja mida mitte, mida „peab“ tegema ning mis on vastumeelne ja kurnav. " Suurendage nende tegevuste osakaalu, mida naudite, ning püüdke vähendada neid toimetusi, mis on vastumeelsed," kõlab tema nõuanne. "Kui te ei pea, vaid tahate, siis on stress väiksem. Nende ebameeldivate tegevuste puhul, millest pole võimalik loobuda, püüdke muuta oma suhtumist „pidamisest“ tahtmise suunas," soovitas ta.

Delegeeri

"Paljud inimesed, eriti naised, ei oska ennast kehtestada ja kodutöid delegeerida. Miks mitte anda kindlameelselt teistele teada, mis on sulle stresseeriv ja mis sind liigselt koormab, ning paluda end abistada," soovitas psühholoog."Kui aiatööd koormavad, tuleks mõelda hooldatava pinna vähendamisele; kui ei meeldi nõudepesemine, kaalu võimalusel nõudepesumasina ostmist. Kui ei taha küpsetada, delegeeri see kellelegi teisele, kes toiduvalmistamisest rõõmu tunneb ja selles meeldivat väljakutset näeb. Kui pere on suurem, siis niisugune pereliige kindlasti leidub,"  rääkis ta.

Sarnased artiklid